שתף קטע נבחר

ארה"ב: ישראל עדכנה אותנו בשיחות עם סוריה

תת-מזכירת המדינה האמריקנית, דייויד וולש, אישר כי ישראל וטורקיה עדכנו את וושינגטון בדבר המו"מ הבלתי ישיר בין ישראל לסוריה. "טורקיה מילאה תפקיד טוב ופורה בהיבט הזה. ישראל וטורקיה עדכנו אותנו מבעוד מועד על השיחות", אמר. הבית הלבן: איננו משתתפים בשיחות

בכיר בממשל האמריקני אישר הערב (יום ד') כי ישראל וטורקיה עדכנו את וושינגטון בדבר השיחות הבלתי-ישירות המתנהלות בין ישראל לסוריה. עוד אמר הבכיר כי טורקיה ממלאת "תפקיד חשוב" בתיווך בין ישראל לסוריה.

 

עוזר מזכירת המדינה האמריקנית למזרח התיכון, דייויד וולש, אמר: "אני סבור שטורקיה מילאה תפקיד טוב ופורה בהיבט הזה. ישראל וטורקיה עדכנו אותנו מבעוד מועד על השיחות ודאגו ליידע אותנו עליהן".

 

עם זאת, הבית הלבן הבהיר כי הוא אינו נוטל חלק בשיחות. דוברת הבית הלבן, דנה פרינו, אמרה כי "ארה"ב אינה משתתפת בשיחות. זוהי החלטה של ישראל - אנחנו לא מופתעים ממנה ואיננו מתנגדים לה". פרינו הוסיפה, כי הבית הלבן מקווה שבשיחות "ילובנו כמה דאגות שיש לנו לגבי הסורים, כמו התמיכה הסורית בטרור והדיכוי של אזרחיה".

 

נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), התייחס מוקדם לחידוש המשא ומתן בין ישראל לסוריה והביע תקווה ששתי המדינות "יגיעו לפתרון של שלום". עבאס אמר את הדברים בנאומו בפתח כנס תורמים בבית לחם. עוד אמר כי "השקעות זרות ברשות הפלסטינית יובילו לחיזוק האזור כולו".

 

ראש הממשלה יישא הערב נאום בו יפרט את ההתפתחות בערוץ הסורי. הוא ינאם בסמינר הקיבוצים בתל אביב, שם היה אמור לדבר בנושאי חינוך, בסביבות השעה שמונה.

 

בבוקר פרסמו ישראל, סוריה וטורקיה הודעה משותפת מיוחדת בה אישרו כי בין ירושלים לדמשק מתנהלות שיחות רשמיות בתיווכה של אנקרה. ל-ynet נמסר כי מאז יום שני נועדים בטורקיה שליחיו של ראש הממשלה, יורם טורבוביץ' ושלום תורג'מן, עם אישים סורים.

 

"ישראל וסוריה החלו בשיחות שלום בלתי ישירות בחסות טורקיה. שני הצדדים הצהירו על כוונתם לנהל את השיחות בתום לב ובפתיחות, ולקיים דיאלוג רציני ורציף, על מנת להגיע לשלום מקיף בהתאם למסגרת שנקבעה בוועידת מדריד", נמסר בהודעת לשכת ראש הממשלה.

 

בעקבות ההודעה, מיהר שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, להכריז כי ישראל הסכימה לנסיגה מלאה מרמת-הגולן, במסגרת מה שמוגדר כ"שיחות לא-ישירות בתיווך טורקי". בירושלים הגיבו לדבריו של מועלם ואמרו: "המשא-ומתן מתנהל על בסיס עקרונות ועידת מדריד. לא זכור לנו שבוועידה התחייבה ישראל לנסיגה מלאה מרמת הגולן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
עודכן. בוש
צילום: AP
אסד וארדואן
צילום: AP
מומלצים