שתף קטע נבחר

מקיין התנער מכומר שטען שהנאציזם הוא רצון האל

המועמד הרפובליקני לנשיאות, ג'ון מקיין, נאלץ להודיע כי הוא מוותר על תמיכתו של הכומר ג'ון הייגי, שמאחוריו עשרות מיליוני מאמינים נוצרים אוונגליסטים, לאחר שהאחרון טען כי היטלר מילא את רצון האל

הכומר ג'ון הייגי, ראש השדולה הנוצרית האוונגליסטית למען ישראל, שמאחוריו עשרות מיליוני מאמינים נוצרים אוונגליסטים, עומד בראש סערה פוליטית גדולה בארצות הברית, שאילצה את המועמד הרפובליקני לנשיאות, ג'ון מקיין, להודיע אמש (יום ה') שהוא מוותר על תמיכתו.

 

הייגי נחשב לאישיות חשובה בבסיס התמיכה השמרני של כל מועמד רפובליקני לנשיאות, ולוויתור על תמיכתו יש מחיר פוליטי כגדול. בכנסיה אותה הוא מנהיג בסן אנטוניו שבטקסס חברים 19 אלף איש, ודרשות הטלוויזיה שלו נצפות על ידי מיליוני מאמינים. הוא מגייס מיליוני דולרים למטרות הומניטריות בישראל והקים לפני שנתיים שדולה אוונגליסטית לניצול השפעתה על הממשל, כדי לא ללחוץ על ישראל לוותר על השטחים.

 

מקיין שמח לזכות בתמיכתו של הייגי לאחר שניצח בבחירות המוקדמות, אך הלילה נאלץ הסנאטור מאריזונה להודיע שהוא אינו רוצה בתמיכתו של האיש, לאחר שנתגלתה קלטת בה הוא אומר שהיטלר מילא את רצון האל - להשיב את היהודים לארץ ישראל, על פי הנבואה התנ"כית.

 

הייגי טען בדרשה מספר ירמיהו, כי אלוהים הבטיח לשלוח הרבה דייגים ואחר כך ציידים לצוד את היהודים. "ואז אלוהים שלח צייד. צייד הוא מישהו שבא עם נשק והוא מאלץ אותך. היטלר היה צייד", אמר.

 

מיד לאחר ששמע מקיין על ההתבטאות, הוא התראיין לרשת CNN, ואמר כי מצא את ההערות הללו "פוגעות בצורה עמוקה ולא ניתן להגן עליהן. אני דוחה אותן. לא ידעתי עליהן לפני הבעת התמיכה של הכומר הייגי ואני מרגיש שאני חייב לדחות את התמיכה שלו".

 

זמן קצר לאחר ההודעה של מקיין, הודיע הכומר הייגי שדבריו סולפו, אבל לגופו של עניין הצהיר: "אני עייף מהאשמות חסרות הבסיס האלו וחושש שהן מסיטות את העניין מהנושאים החשובים בבחירות. לכן החלטתי להסיר את תמיכתי מסנאטור מקיין לנשיאות ולפרוש מכל תפקיד פעיל בקמפיין 2008".

 

מקיין הביע חשש שפרשת הכומר הייגי, תפגע בו כפי שהתבטאויותיו של הכומר ג'רמיה רייט פגעו ביריבו ברק אובאמה. מקיין הדגיש כי בעוד רייט היה הכומר של אובאמה, הייגי אינו הכומר שלו.

 

חשיפת ההתבטאות של הכומר הייגי על היטלר והיהודים היתה הקש האחרון מבחינת מקיין. לאחרונה התפרסם שהכומר הייגי התבטא נגד הכנסיה הקתולית וכינה אותה "הזונה הגדולה" ו"כנסיה בוגדנית". בהודעתו, אמר הכומר הייגי כי "לומר שאני מוחל על השואה או למפלצת היטלר, זהו השקר הגדול והמגעיל ביותר. תמיד גיניתי את איימי השואה בצורה הקשה ביותר".

 

מפלגות ותנועות הימין בארץ יצרו בשנים האחרונות קשרים עם הכנסיה האווגליסטית ועם הכומר הייגי בראשם. שגרירות ישראל בארה"ב, בראשות השגריר הקודם דני איילון, פעלה לשדרג את היחסים עם הכומר הייגי והשדולה למען ישראל (איפא"ק) אף הזמינה אותו לנאום בכינוס השנתי שהתקיים לפני שנה.

 

אולם הקשר בין ישראל והכומר הייגי הוא לצנינים בעיני מרבית היהודים בארה"ב, המתנגדים לעמדותיו בנושאים חברתיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקיין. "דוחה את התמיכה"
צילום: AP
מומלצים