שתף קטע נבחר

אחמדי-נג'אד זועם על המגעים בין סוריה לישראל

גורמים המקורבים לנשיא איראן מסרו לעיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, כי אחמדי-נג'אד לא הסתיר את מורת רוחו ותדהמתו לאחר שקיבל מידע מפורט על המגעים בין דמשק לירושלים. "זו הפרה של המחויבויות ההדדיות בין המדינות. טהרן תכין תגובה הולמת", אמרו הגורמים

ההודעה המשותפת שיצאה בירושלים, דמשק ואנקרה על חידוש המגעים בין ישראל לסוריה בתיווך טורקיה, גרמה למתיחות גדולה ביחסים בין טהרן לדמשק - כך דיווח היום (ו') העיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון.

 

לדברי גורמים המקורבים לנשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, האחרון לא הסתיר את מורת רוחו ותדהמתו לאחר שקיבל מידע מפורט על המגעים החשאיים שניהלה בין סוריה עם ישראל.

 

פרסום דבר המגעים בא כמה שבועות בלבד לאחר ביקורו של שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, בטהרן. במהלך הביקור ניסה אחמדי-נג'אד לחזק את "חיבוק הדוב" סביב צווארה של סוריה בכל הנוגע ליחסה לישראל. הנשיא האיראני גם הזהיר את אל-מועלם ואת מדינות ערב המתונות כי מי שיצטרף לעמדת ארה"ב במזרח התיכון - יילך עמה לאבדון.  

 

הגורמים ציינו כי אחמדי-נג'אד כינה את המגעים בין סוריה לישראל כ"הפרה של דמשק את המחויבויות ההדדיות בין סוריה לאיראן". בהקשר זה דווח עוד כי המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן תבחן את המסר ששלחה דמשק סביב שיחותיה עם ישראל, על מנת שתוכל "להכין תגובה הולמת מצדה".

 

במקביל מסר לעיתון הלונדוני אחד מעורכי העיתונים הרפורמיסטים באיראן, כי המזכירות הכללית של המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן, הנחתה את כלי התקשורת ואתרי האינטרנט האיראניים הרשמיים, שלא להתייחס לנושא השיחות בין סוריה לישראל עד להודעה חדשה.

 

אתמול דחתה דמשק את דרישת שרת חוץ, ציפי לבני, להתנתק מארגוני הטרור ובהם חמאס וחיזבאללה. שר ההסברה הסורי, מוחסין בילאל, אמר כי "הדברים שאמרה לבני הם למעשה תנאים, ובתהליך השלום אין צורך בתנאים מוקדמים. יש דרישות לשלום ויש לממש אותן".

 

עם פרסום דבר קיום המגעים בין ישראל לסוריה אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בכנס חינוך בסמינר הקיבוצים בתל-אביב כי אין לו אשליות בעניין המגעים עם סוריה. "המשא ומתן לא יהיה קל ופשוט ויהיה כרוך בוויתורים לא פשוטים". עם זאת, אמר כי "עדיף תמיד לדבר מאשר לירות - ואני שמח ששני הצדדים החליטו לדבר". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדי-נג'אד. הפרה של דמשק
צילום: AFP
ביקר בטהרן. מועלם
צילום: איי אף פי
מומלצים