שתף קטע נבחר

לראשונה: חיילים יפונו מבסיס בגבול רצועת עזה

ל-ynet נודע כי לראשונה מאז ההתנתקות הורה מתאם הפעולות בשטחים, האלוף משלב, לפנות חיילים מאזור סיכון. לובשי המדים, המשרתים במפקדת התיאום והקישור בארז, יעברו זמנית לג'וליס. קצינים מרימים גבה: "הם אמורים להוות חיץ בין האויב לאוכלוסיה האזרחית; מה יגידו עכשיו בנתיב העשרה?"

לראשונה מאז תוכנית ההתנתקות מפונים חיילים מבסיס סמוך לרצועת עזה בעקבות המצב הביטחוני באזור - כך נודע ל-ynet. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יוסף משלב, הורה להוציא באופן זמני את החיילים המשרתים במנהלת התיאום והקישור (מת"ק) הסמוכה למעבר ארז, לבסיס ג'וליס המרוחק כ-17 קילומטרים מגבול הרצועה ואינו חשוף לאיומים.

 

מדובר בהחלטה חסרת תקדים בכל הנוגע למדיניות מערכת הביטחון, אשר מעוררת בצה"ל ביקורת רבה. "יש בכך טעם לפגם ומעין הודאה שאנו לא מסוגלים להגן את חיילנו ואזרחינו", אמרו קצינים בצה"ל ל-ynet. "צה"ל ואנשי מערכת הביטחון צריכים להיות בחזית, להוות חיץ בין האויב לאוכלוסיה האזרחית ולא נכון לפנותם בגלל איום כזה או אחר. מה יגידו תושבי נתיב העשרה שגרים סמוך למת"ק? הם יבקשו ובצדק מהמדינה שתפנה אותם. ההחלטה לא ראויה" .

 

ההחלטה על הוצאת החיילים ממת"ק ארז התקבלה עוד בטרם ניסיון הפיגוע במעבר באמצעות משאית תופת בשבוע שעבר. בימים אלה משלימים חיילי המפקדה, יחד עם אזרחים עובדי צה"ל, את המעבר לג'וליס, וינהלו משם את ענייני התיאום והקישור עם הפלסטינים לרבות תיאומי מעבר פלסטינים וסחורות לרצועת עזה. במת"ק עצמו תשאר נציגות קטנה שתהווה חוליית קישור בין המפקדה העורפית לנעשה ברצועה.

 

מת"ק ארז היה חשוף לאיומי טרור עוד טרם תכנית ההתנתקות, לרבות החשש שמנהרת תופת שתיחפר מתחתיו. לאחר יציאת כוחות צה"ל מרצועת עזה, הועתק המת"ק סמוך למעבר ארז המשודרג, בו נמצאים מבנים ממוגנים. במקביל, הובאו לבסיס אלמנטים נוספים של מיגון תוך השקעה כספית של מיליוני שקלים. מאז ההפיכה שביצע חמאס ברצועה ביוני 2007 הפך המת"ק ליעד נבחר עבור ארגוני הטרור ויותר מ-200 פצצות מרגמה ורקטות מסוגים שונים שוגרו לעברו. בכמה מקרים אף היו נפגעים.

 

להבדיל מההחלטה על פינוי מת"ק ארז, בסיס הטירונים "זיקים" מדרום  לאשקלון לא פונה גם לאחר נפילת רקטת הקסאם בספטמבר אשתקד שגרמה לפציעת כ-70 חיילים.

זאת ועוד, מפקד זרוע היבשה דאז האלוף בני גנץ, החליט כי הטירונים ימשיכו לישון באוהלים, תוך מיגונם באופן יחסי. גם בסיסים אחרים סמוך לרצועת עזה החשופים לאיומי טרור - לא פונו, בעיקר בשל המסר שעשוי הדבר לשדר.

 

מלשכתו של האלוף משלב נמסר כי "על רקע המצב הביטחוני במתחם ארז, החליט המתאם באופן זמני להוציא את החיילים למפקדה עורפית משום שאין טעם לסכנם. ההחלטה כאמור זמנית ועשויה להשתנות על פי הערכות מצב".

 

בתוך כך, ממשיכים במערכת הביטחון ממשיכים לאמוד את הנזקים שנגרמו למעבר ארז בעקבות פיצוץ משאית התופת. על פי הערכות עשויה להגיע עלות התיקונים לסכום של יותר משני מיליון שקל. לעומת זאת, העבודות השיפוצים במעבר כרם שלום שנפגע אף הוא באופן קשה בפיגוע בפסח - טרם החלו. במערכת הביטחון את תוכניתו של סגן שר הביטחון, ח"כ מתן וילנאי, להזיז את המעברים ברצועה לעומק שטח ישראל ולכן בשלב זה אין כוונה להפעיל את המעבר מחדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתפנים לג'וליס. ארכיון
צילום: רויטרס
צילום: דובר צה"ל
משלב. הודאה בכישלון?
צילום: דובר צה"ל
מומלצים