שתף קטע נבחר

סקר: 40% מהחילונים שומרים כשרות

חילונים? לא מה שחשבתם: מסקר התנועה ליהדות מתקדמת עולה כי 38% מהחילונים מדליקים נרות שבת באופן קבוע. בקרב המסורתיים, 67% מבקרים בבית כנסת באופן קבוע ו-94% שומרים על כשרות

38% מהחילונים בישראל שומרים כשרות תמיד ולעיתים קרובות, ו-36% מהמשפחות המגדירות עצמן כחילוניות מדליקות נרות. כך עולה ממחקר שערך אבינועם ברוג, מנכ"ל Market Watch , שמתפרסם היום (א') לאחר שהוצג בסופשבוע בוועידה ה-18 של התנועה ליהדות מתקדמת בישראל בשפיים.

 

עוד עולה מן המחקר כי 50% מהחילונים לא שומרים בצורה קבועה על אכילת אוכל כשר, 47% מהמשפחות החילוניות אף פעם לא מדליקות נרות שבת, ו-20% מהנשאלים החילונים הולכים לבית כנסת באופן קבוע ולעיתים קרובות לעומת 42% שענו כי הם אף פעם לא מבקרים בבית כנסת.

 

בקבוצת המסורתיים, 67% מבקרים בבית כנסת באופן קבוע, 87% מדליקים באופן קבוע נרות שבת ו-94% שומרים על כשרות.

 

כאשר נשאלו הנסקרים החילונים לאיזה זרם ביהדות הם מרגישים קרובים יותר, 49% מהחילונים ענו כי הם מרגישים קרובים לזרמי היהדות המתקדמת, רק 10% מאלו המגדירים עצמם כחילונים מזדהים עם הזרם האורתודוכסי. רבע מהחילונים אינם מזהים עם אף זרם יהודי.

 

למרות שהגדירו עצמם כחילונים, 71% מהנשאלים היו מעוניינים להעשרת התכנים היהודיים הליברליים בבתי הספר 24% אמרו שהם אינם מעוניינים. מהמחקר עולה כי הגורמים המשפיעים ביותר על האהדה ליהדות המתקדמת הם שמירה על ערכי הדת אבל ברוח מתקדמת ומודרנית והכבוד והשוויון בין נשים וגברים.  

 

החילונים: יותר מבוססים

מהמחקר עולה כי החילונים שהגדירו עצמם כחילונים מייצגים אוכלוסיה מבוססת יותר מבחינת מאפיינה הדמוגרפיים (השכלה, הכנסה). אוכלוסיה זו בעל זהות ישראלית אשר שמה את ערכי הדמוקרטיה כערך עליון ומזדהה עם תכנים יהודיים מודרניים. קבוצת המסורתיים, לעומת זאת, הנה אוכלוסייה מבוססת פחות אך בעלת תפקיד חשוב בחברה הישראלית שכן היא מבטאת לפעמים עמדות קרובות למגזר הדתי אך בפועל נוהגת כחילונית. קבוצה זו יוצרת לשון מאזניים בחברה הישראלית ומגשרת בין דתיים לחילונ ים.

  

הסקר נערך בקרב 1035 איש ואישה יהודיים, מעל גיל 18, כאשר 619 מהם הגדירו עצמם כחילונים ו-416 מסורתיים ויוצג על ידי ברוג בועידה ה-18 במספר של התנועה ליהדות מתקדמת בישראל, שתעסוק השנה ב"ישראליזציה" של התנועה ליהדות מתקדמת והפיכתה לזרם יהודי דומיננטי הנמצא במרכז העשייה של החברה הישראלית.

 

בועידת התנועה לקחו חלק: פרופ' רות גביזון, שרת החינוך, פרור יולי תמיר, השר לשירותים חברתיים, יצחק הרצוג, ח"כ דב חנין, ח"כ יוסי בילין, הסופר א.ב. יהושע, ד"ר נעמה כרמי, מר ג'מל ג'ברין, טוען בבית הדין השרעי, ד"ר צביה ולדן יחד עם רבנים ומנהיגי התנועה מהארץ ומן העולם.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נרות שבת. קונצנזוס?
צילום: ישראל ברדוגו
לא כשר. לא פופולרי
צילום: ירון ברנר
מומלצים