שתף קטע נבחר

"צריך להעביר את לשכת האלוף למחסום ארז"

במערכת הפוליטית זעמו על החלטת צה"ל שנחשפה ב-ynet, לפנות חיילים מבסיס במעבר ארז בשל איום הטרור. "זו רפיסות והנפת דגל לבן של כניעה", אמר עתניאל שנלר מקדימה. מימין הזעם מחודד יותר: "האם מתכוונים להעתיק גם את שדרות ואשקלון?". מנגד אומר ח"כ יתום: "אלה חיילי מפקדה שאפשר היה למקם אותם במקום אחר"

"אני קורא לא רק שלא להסיג את החיילים למרכז, אלא להעביר את כל מפקדת תיאום וקישור כולל המפקדים הבכירים והאלוף משלב בעצמו למחסום ארז, כדי לשמש דוגמא לחיילים". כך אמר אחרי הצהריים (יום א') ח"כ עתניאל שנלר (קדימה), בעקבות ההחלטה התקדימית של מערכת הביטחון שנחשפה לראשונה ב-ynet, לפנות חיילים מבסיס סמוך לרצועת עזה. רבים אחרים במערכת הפוליטית, ובכלל זה מנציגי הקואליציה, לא איחרו להביע את זעמם.

 

ח"כ שנלר אמר שהוא מתכוון לעלות את הסוגיה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ועומד על כך שהרמטכ"ל יבטל לאלתר את ההחלטה. "ההנחיה החדשה היא רפיסות של אנשים ומפקדים שאינם מבינים מהו צבא.

זה לא צה"ל, זו הנפת דגל לבן של כניעה. אם יהיה לזה גיבוי של הרמטכ"ל אני אבקש להתייצב במילואים ולהגן בעצמי על התושבים במקום החיילים שיפונו. זה תפקידו של חייל".

 

לפי הפרטים שנחשפו ב-ynet, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יוסף משלב, הורה להוציא באופן זמני את החיילים המשרתים במנהלת התיאום והקישור (מת"ק) הסמוכה למעבר ארז שבגבול רצועת עזה, לבסיס ג'וליס המרוחק כ-17 קילומטרים מהגבול ואינו חשוף לאיומים.

 

ח"כ דני יתום (העבודה), נשמע מעט פחות נחרץ בביקורת על המהלך: "ברור לגמרי שאם מדובר בחיילים קרביים אז הדבר הזה לא צריך לקרות. אבל לא מדובר בחיילים קרביים אלא בחיילי מפקדה אשר מלכתחילה אפשר היה למקם אותם במקום אחר".

 

"אני לא מוצא שום סיבה לטעון כנגד מערכת הביטחון על כך שאת החיילים האלה שאינם לוחמים מעבירים למקום אחר. מפקדות לוחמים לא מסיגים אחורה, אבל כאן לא קרה שום דבר, ולא צריך לראות בזה הרמת דגל לבן", אמר יתום.

 

"גם מנצרים ביקשו קודם לפנות חיילים"

"מי שבורח מפני הטרור - הטרור ירדוף אחריו", אמר חבר הכנסת זבולון אורלב (האיחוד הלאומי-מפד"ל). "הפתרון של העתקת בסיס צה"ל הוא פתרון של פחדנות. האם מתכוונים להעתיק גם את שדרות, כפר עזה, מושב ישע ואשקלון?" תמה אורלב.

 

מחאת האופוזיציה מימין נמשכה עם ח"כ אריה אלדד, בן סיעתו של אורלב, שהזכיר: "הצעקה לפנות חיילים מנצרים הקדימה את פינוי כוחות צה"ל ועקירת היישובים. כנראה שצה"ל שכח שתפקידו להגן על האזרחים ולא להיפך.

מי שמפנה את חיילי צה"ל בגלל קרבה לאויב סופו שיפקיר גם את האזרחים וימעל בחובתו להגן על מדינת ישראל".

 

לפי ח"כ יולי אדלשטיין מהליכוד, "פינוי חיילים מבסיס ליד ארז נובע מכך שבצה"ל הפנימו את מדיניות הממשלה, לפיה ככל שהטרור מתגבר, הולכים ומתקדמים בתהליכים שתכליתם - נסיגות משטחים אסטרטגיים". אדלשטיין קרא לקציני צה"ל "להעמיד את הדרג המדיני על התנהלותו המסוכנת במקום לברוח מהתמודדות, תוך העברת מסר תבוסתני כלפי אויבינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים בגבול עזה (ארכיון)
צילום: צפריר אביוב
מומלצים