שתף קטע נבחר

הצצה ראשונה: 5 גורי טיגריס נדיר נולדו בארה"ב

הטיגריס הסיבירי נמצא בסכנת הכחדה חמורה בטבע, ונותרו ממנו בטבע כ-500 פרטים בלבד, באזור רוסיה וצפון סין. גרעיני רבייה בשבי הם הדרך הבטוחה ביותר להבטיח את הישרדותו של הטורף הנדיר. אין פלא אם כן, שבגן החיות בסנט לואיס כה גאים לחשוף את חמשת הגורים שנולדו לפני חודש

לפני יותר מ-40 שנה חיו כ-4,000 טיגריסים סיביריים בסין. אובדן שטחי מחייה, ציד בלתי חוקי וסחר באברי הטורפים הפחית את מספרם לעשרות בלבד. מאז התאוששה האוכלוסיה, וכיום ישנם בטבע בין 431 ל-529 טיגריסים, כך על פי נתוני קרן הטבע העולמית (WWF) והקרן לרווחת בעלי חיים (IFAW). כל תוספת נחשבת למבורכת; חמישה גורים שנולדו בגן החיות בסנט לואיס הם סיבה למסיבה ממש.
 
ארבע שנים חלפו מאז שהגיעה קליסטה, נקבה בת שבע מגן החיות בפילדלפיה. אל קליסטה צורף לפני כשנה וחצי טיגריס בשם קונטאמי, בן 14, שנולד בערבות מזרח רוסיה ונחשב לטיגריס בעל טוהר גנטי מושלם. "קליסטה וקונטאמי הזדווגו במשך כ-104 יום ולפני כחודשיים חשדנו שהיא כבר בהיריון", הסביר ל-ynet סטיב בירצ'ר, האוצר הזואלוגי הראשי של יונקים וטורפים בגן החיות.
 
"אימתנו את החשד לאחר שביצענו אולטרסאונד לפני כחודש". כשהתקרב מועד ההמלטה המשוער, הוכנסה קליסטה לאזור מחייה פנימי וסגור, הרחק משאון המבקרים בגן החיות. בסוף חודש אפריל היא המליטה לראשונה שגר בן חמישה גורים - שתי נקבות ושלושה זכרים.
 
 

"המלטה נדירה וגדולה במיוחד"

"זו נחשבת המלטה נדירה וגדולה במיוחד בקרב טיגריסים סיביריים מאחר שהנקבות ממליטות בדרך כלל שניים עד שלושה גורים, למרות שישנם תיעודים על המלטת שיא של שישה גורים", ציין בירצ'ר בסיפוק. "חששנו כי זו ההמלטה הראשונה של קליסטה ולא ידענו האם היא תצליח להתמודד עם כמות כה גדולה של גורים. בינתיים היא מגלה כישורי אמהות יוצאים מהכלל".
 
"המטרה העיקרית של השניים היא להשתתף בתוכנית להצלת מינים בסכנת הכחדה באמצעות גרעיני רבייה בשבי", הוא אמר. "התוכנית נועדה לא רק להציל את תת מיני הטיגריסים, אלא גם לשמור במקביל על מגוון גנטי ואוכלוסיה בריאה של הטיגריסים בגני החיות בצפון אמריקה". 
 


קליסטה והגורים (צילום: Saint Louis Zoo)
 
מצבם הבריאותי של הגורים תקין. הזכרים הקטנים הגיעו למשקל של כשלושה קילוגרם והנקבות מעט פחות. "למרות שהם זוכים לחלב אם באופן טבעי, שתי הנקבות התגלו כמעט חלשות מהזכרים, ולכן הן זוכות בנוסף לתחליף חלב אם (KMR) מאז ההמלטה. אנו מעניקים תוספי מזון רק במידה וגור איבד ממשקלו", פירט בירצ'ר.
 
בינתיים שוהה אב המשפחה לבדו במתחם הפתוח, בזמן שהגורים מתחזקים וגדלים במתחם המבודד. "רק כשימלאו להם שלושה חודשים והם יהיו חזקים מספיק להתמודד עם המכשולים בחצר הפתוחה, הם יתאחדו ביחד וייחשפו לציבור הרחב", הוא מסכם. "הגורים יישארו עם קליסטה עד שיגיעו לגיל שנה וחצי, ובהמשך סביר להניח שיועברו לגני חיות אחרים, למטרות תצוגה או ליצירת גרעיני רבייה חדשים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האם המותשת ואחד הגורים
צילום: Saint Louis Zoo
נמצאים בסכנת הכחדה חמורה בטבע
צילום: ifaw.org
מומלצים