שתף קטע נבחר

ח"כ אלדד: מי שמוסר שטחים - דינו מיתה

בדיון "השדולה למען רמת הגולן" בכנסת השתמשו כמה מהנוכחים בביטויים חריפים במיוחד, שלא נשמעו כאן זה שנים. ח"כ אלדד: "מי שעשה מעשה שיש בו כדי להוציא שטח משטחי המדינה ומשליטתה המדינית - דינו מיתה". יו"ר השדולה, ח"כ כץ: "70 אחוז מהציבור מתנגדים לנסיגה ישראלית מרמת הגולן. העם יותר חזק ממנהיגיו"

"מי שעשה מעשה שיש בו כדי להוציא שטח משטחי המדינה מתחום ריבונותה - דינו מיתה". כך אמר אחרי הצהריים (יום ב') ח"כ אריה אלדד מסיעת האיחוד הלאומי-מפד"ל, בדיון בכנסת של השדולה למען רמת הגולן. אלדד הסביר כי מדובר ב"הגדרה של סעיף הבגידה בחוק העונשין".

  

בן סיעתו ח"כ אפי איתם, תושב נוב שברמת הגולן, ציין: "צריך להבהיר שמדובר במיתה על ידי בית משפט". מלשכת ראש הממשלה נמסר: "האיש ודבריו אינם ראויים לתגובה".

 

חברי השדולה למען הגולן התכנסו בעקבות התחדשות המשא ומתן לשלום בין ישראל לסוריה. בישיבה השתתפו בין היתר השר רפי איתן, חברי כנסת מימין ונציגי יישובים מרמת הגולן. בנוכחים גם שני ח"כים מקדימה: זאב אלקין ועתניאל שנלר.

 

יו"ר השדולה, ח"כ ישראל כץ מהליכוד,

 אמר בפתח הפגישה כי "נקודת האור היא עמדת הציבור בישראל. 70 אחוז מהציבור מתנגדים לנסיגה ישראלית מרמת הגולן. העם יותר חזק ממנהיגיו".

 

סמי בר לב, ראש מועצת קצרין, שהחל בימים האחרונים בפעילות פוליטית נמרצת כדי לסכל את המהלך, אמר: "התושבים חזקים ואנחנו מאמינים שאף אחד - לא ראש הממשלה הזה ולא זה שאחריו - יצליח לפגוע ברמת הגולן. היא חלק ריבוני של המדינה. אין רוב בכנסת ולא בעם לכך".

 

אתמול נפגשו בר לב וראשי יישובים בגולן עם שני סגניו של ראש הממשלה, השרים ישי ומופז, ושמעו מהם הבטחות לגבי המאבק בנסיגה. "מסירת הגולן כעת היא העברתה של הרמה למעשה לידי איראן", אמר להם מופז.

 

השר איתן: "לתת את הגולן זה כמו לתת את תל-אביב"

בדיון היום, הוסיף ח"כ איתם כי יש לדאוג שכמה שיותר אנשים יבקרו בגולן. הוא הזהיר ממניפולציות בניסיון לשנות את את דעת הקהל שכיום, לדבריו, מתנגדת לירידה מהגולן. בשולי הדיון התפתח ויכוח בינו לח"כ יעקב מרגי שנכח בכינוס, לאחר שאיתם הציע להעלות הצעות אי אמון במליאת הכנסת בנושא הגולן, דבר שעשוי "לסנדל" את חברי סיעת ש"ס.

 

מרגי אמר: "אתה זורק פרובוקציה לאוויר. אתה לא תשמור על הגולן יותר ממני". איתם השיב:

"אני מצרף אותך". מרגי: "אל תצרף אותי לאי אמון שלך, בזה לא תציל את הגולן". איתם ציין כי אם בשורת המו"מ מגיעה מ"מצורע" עדיף לוותר עליה.

   

יו"ר האופוזיציה ומנהיג הליכוד, בנימין נתניהו, הצטרף לישיבה באמצע ואמר: "כשאתה תוקע מעדר באדמת הגולן מה אתה מגלה? עתיקות סוריות? אתה מגלה בתי כנסת ושאר עתיקות של העם היהודי". עוד הזכיר נתניהו: "רבין ז"ל אמר ב-1992 שמי שיירד מרמת הגולן יפקיר את בטחון ישראל. האמירה הזו הייתה נכונה אז, היא נכונה גם היום ותהיה נכונה גם מחר". 

 

השר רפי איתן סיפר ששלוש מנכדותיו גרות ברמה ואמר: "הנימוק הבטחוני הוא נימוק ממדרגה ראשונה. איראן חוברת לשיעים ולחמאס, מוקדם או במאוחר זה יבוא, ואז מה נגיד? שהסורים על הכנרת? בשבילי לתת חלק מרמת הגולן זה כאילו לתת חלק מתל-אביב".

 

ח"כ יורם מרציאנו היה היחיד שהגיע ממפלגת העבודה. "חלקים ממפלגת העבודה תומכים בכם", אמר. "אני בעד שלום, אבל לא יכול להיות שכל מו"מ מתחיל בכך שקודם מוותרים ואחר כך מדברים. הגעתי לכאן כדי להגיד לא לנסיגה מרמת הגולן".

 

בינתיים: איראן מחבקת את סוריה

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בצהריים בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת כי "כיום ישנה ברירה אכזרית בין ארץ ישראל השלמה ובין מדינה יהודית - שני אלה לא יוכלו להתקיים יחד אלא רק אצל הוזי הזיות ואצל מי שמפרש את המציאות לא נכון".

 

ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תת אלוף יוסי ביידץ, השתתף גם הוא בישיבת הוועדה ואמר כי סוריה מעוניינת בקידום התהליך המדיני מול ישראל. עם זאת, הוא ציין כי סוריה שוקדת במקביל על העצמת יכולותיו של ארגון הטרור חיזבאללה בלבנון.

 

בתוך כך, נפגש היום בטהרן נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, עם שר ההגנה הסורי, הגנרל חסן תורכמני. אחמדי-נג'אד פנה אל תורכמני ואמר לו: "אני בטוח שהנהגת סוריה תנהל את הזירה בתבונה, ולא תנטוש את הקו הקדמי של המאבק עד שהאיומים מצד המשטר הציוני יוסרו לחלוטין".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלדד. התבטאות חריפה
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. "ארץ ישראל השלמה - הזיה"
צילום: גיל יוחנן
איתם. "מיתה ע"י בית משפט"
צילום: יותם פרום
צילום: אלכס קולומויסקי
כץ. "נקודת האור - עמדת הציבור"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים