שתף קטע נבחר

דרישה: לחקור את ח"כ אלדד על הסתה לרצח

ח"כ רן כהן ואופיר פינס יפנו ליועץ המשפטי, כדי שיחקור את דבריו של ח"כ אריה אלדד בישיבה של שדולת הגולן בכנסת: "הדברים מזכירים את הימים שלפני רצח רבין". אלדד אמר כי מי שמוסר שטחים - דינו מיתה. לשכת אולמרט: "האיש ודבריו אינם ראויים לתגובה". גינויים גם מתוך סיעתו, זבולון אורלב: "נדהמתי למשמע הדברים"

התגובות להתבטאות החריפה לא איחרו לבוא, והכדור יעבור ליועץ המשפטי לממשלה. ח"כ רן כהן (מרצ) הודיע שיפנה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בדרישה לחקור את ח"כ אריה אלדד בגין הסתה. גם מתוך סיעתו של אלדד, האיחוד הלאומי-מפד"ל, נמתחה עליו ביקורת.

 

כהן הסביר את הפנייה ליועמ"ש: "דברי הבלע הללו מזכירים את הימים שלפני רצח רבין ואסור שיישמעו. על רשויות אכיפת החוק למנוע זאת גם מאיש ציבור".

 

אחר הצהריים אמר אלדד, חבר הכנסת מסיעת האיחוד הלאומי-מפד"ל, ש"מי שעשה מעשה שיש בו כדי להוציא שטח משטחי המדינה ומתחום ריבונותה - דינו מיתה". הדברים נאמרו בדיון בכנסת של השדולה למען רמת הגולן. אלדד הסביר כי מדובר ב"הגדרה של סעיף הבגידה בחוק העונשין".

 

חבר סיעתו ח"כ אפי איתם, תושב נוב שברמת הגולן, ציין בדיון: "צריך להבהיר שמדובר במיתה על ידי בית משפט". מלשכת ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נמסר בתגובה לדבריו של אלדד כי "האיש ודבריו אינם ראויים לתגובה".

 

זבולון אורלב מהמפד"ל פנה במכתב לאלדד ואמר ש"נדהם למשמע הדברים". אולרב כתב: "קריאתך עלולה להיות מובנת כמתן הכשר לרצח פוליטי נוסף של ראש ממשלה. אני פונה אליך לחזור בך מקריאה זו".

 

"אלדד הפך את עצמו לאיש פסול"

ח"כ אופיר פינס שלח אף הוא מכתב למזוז בדרישה דומה, ונימק: "ח"כ אלדד משתמש במילים שהורגות. הוא כופר בכללי המשחק הדמוקרטי ומקומו לא בכנסת. לאחר רצח רבין אסור לאפשר לאיש ציבור להסית ולהמריד".

 

ממלא מקום יו"ר הקואליציה, ח"כ יואל חסון, אמר כי "אריה אלדד הוא פרובוקטור מהסוג הזול ביותר שאין לו בעיה למוטט את המרקם החברתי רק כדי להופיע בתקשורת ולעורר פרובוקציות". חסון טען עוד כי "בהתבטאותו הפסולה, הוא הפך את עצמו לאיש פסול".

 

חבר הכנסת שלמה מולה (קדימה), מיהר גם הוא להביע את זעמו על ההתבטאות ואמר דברים דומים לאלו של כהן: "מנהיגי הימין הקיצוני לא למדו דבר מרצח רבין. עליו לחזור בו במהירות מדבריו".

  

ח"כ דני יתום (העבודה) קרא לח"כ אלדד לחזור בו מהתבטאותו: "הדברים חמורים מאוד וראויים לכל גינוי. אלה דברי בלע והסתה חמורים כלפי אנשים, עד כדי כך שאנשים עלולים להיפגע".

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בצהריים בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת כי

"כיום ישנה ברירה אכזרית בין ארץ ישראל השלמה ובין מדינה יהודית - שני אלה לא יוכלו להתקיים יחד אלא רק אצל הוזי הזיות ואצל מי שמפרש את המציאות לא נכון".

  

ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תת אלוף יוסי ביידץ, השתתף גם הוא בישיבת הוועדה ואמר כי סוריה מעוניינת בקידום התהליך המדיני מול ישראל. עם זאת, הוא ציין כי סוריה שוקדת במקביל על העצמת יכולותיו של ארגון הטרור חיזבאללה בלבנון.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מזוז. יפתח בחקירה?
צילום: גיל יוחנן
רן כהן. "דברי בלע"
צילום: עופר עמרם
אלדד. מסית?
צילום: דודי ועקנין
מומלצים