שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בקרוב: מפלגה "ירוקה" חדשה שתרוץ לכנסת

על פי הערכות, בבחירות הבאות תצליח מפלגה "ירוקה" לעבור את אחוז החסימה ולשלוח נציגים לכנסת. עד כה דיברו על "הירוקים", אולם בקרוב תכריז מפלגה חדשה על הקמתה ויעדיה. בראש המפלגה החדשה יעמדו פרופ' אלון טל, פעילי סביבה ותיקים ואנשי אקדמיה, והיא כבר מחזרת במרץ אחר ח"כים "ירוקים" כאופיר פינס והרב מלכיאור. מפלגה "הירוקים": חבל לפצל כוחות ולפגוע במטרה הרחבה בשל אספירציות אישיות

במערכת הפוליטית וגם בקרב פעילי הסביבה בישראל מעריכים מזה זמן כי בבחירות בבחירות הבאות לכנסת תצלח מפלגה "ירוקה" את אחוז החסימה ותיכנס לבית המחוקקים. עד כה הכיר הציבור הישראלי רק את מפלגת "הירוקים", בהנהגתו של סגן ראש עיריית תל-אביב פאר ויסנר; בחודש הקרוב צפויה מפלגה ירוקה נוספת להכריז על הקמתה.

 

את המפלגה החדשה ינהיגו פרופ' אלון טל וערן בן-ימיני. טל שימש בעבר כיושב ראש "חיים וסביבה" - ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל; בן-ימיני הוא ממקימי ארגון "מגמה ירוקה" - ארגון הסביבה של הסטודנטים, הפעיל בכל רחבי הארץ. למפלגה צפויים להצטרף פעילי סביבה בולטים נוספים וכן אנשי אקדמיה.

 

הרקע להקמת הגוף הפוליטי הירוק החדש הוא בביקורת שיש לגורמים בתנועה הסביבתית בישראל נגד התנהלותה של מפלגת "הירוקים" בהנהגתו של ויסנר. ועם זאת, גורמים מרכזיים במפלגה החדשה הבהירו כי אינם פוסלים בהכרח שיתוף פעולה עם "הירוקים" בראשות ויסנר בנושאים שונים. אך הגורמים אמרו כי מהלך שכזה יצריך שינוי ב"נורמות הדמוקרטיות" של המפלגה, לדבריהם. עד לאחרונה ניהלה קבוצת הפעילים החדשה מגעים עם מפלגתו של ויסנר, אך משלא נשאו פרי, החליטו בקבוצה החדשה על גיבוש מסגרת מפלגתית עצמאית.

 

חיזורים אחרי פינס ומלכיאור

חברי ההתארגנות החדשה מסרבים לפי שעה הרחיב על המהלך ולפרט את עמדותיהם. הם ציינו כי טרם גובש מצע מסודר של המפלגה החדשה בסוגיות החברתיות והמדיניות השונות, אך הדגישו כי אין בכוונתם להוות "מפלגת נישה", שכל עיסוקה סוגיות סביבתיות.

 

בעבר נשמעו הערכות בזירה הפוליטית כי חברי כנסת מכהנים, הפעילים בתחומי הגנת הסביבה, יבקשו לרכב על גל המודעות הגבוהה ולתפוס עמדה בכירה בגוף פוליטי ירוק חדש. אחד השמות שהוזכרו בהקשר זה היה של ח"כ אופיר פינס מהעבודה, המשמש כיו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת ונחשב לפעיל מאוד בתחום הסביבתי.

 

בשיחה עם ynet הערב אמר פינס כי לא קיבל פנייה רשמית להצטרף למפלגה החדשה, אולם אישר כי היו נסיונות ליצור עימו מגעים. פינס אישר גם כי בעבר התקיימו מגעים באשר להצטרפותו למפלגת "הירוקים", אולם לפי שעה אין בכוונתו לעזוב את מפלגת העבודה.

 

 

שם נוסף שעלה היה של ח"כ הרב מיכאל מלכיאור (עבודה-מימד). בין השאר הוצע למלכיאור, המשמש כיו"ר עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, להצטרף לשורות המפלגה החדשה. בלשכתו של מלכיאור אישרו הערב כי אכן התבצעה פנייה מצד המפלגה, אך הבהירו כי לפי שעה אין בכוונתו לעזוב את השותפות בין מפלגת העבודה ומימד.

 

הירוקים: חבל לפצל כוחות

מיכאל רועה, יושב ראש המטה המוניציפאלי של מפלגת "הירוקים", אמר בתגובה כי הוא סבור שמפלגתו היא ש"תקבע סדר יום סביבתי חברתי חדש לחברה הישראלית".

 

"כולנו עתירי ניסיון של עשייה, מאבקים ופעילות אשר בצידה הצלחות לא מעטות. בל ניתן לאספירציות אישיות להיות הגורם שיפגע במטרה לעתיד טוב יותר לסביבה לנו ולדורות הבאים. כירוקים אני קורא לכולם לחבור יחד ולא לפצל ולבזבז כוח ומשאבים חשובים, בזמן שהבניה על החופים נמשכת, הנחלים אינם נקיים והמפעלים ממשיכים לזהם את האוויר".


פורסם לראשונה 26/05/2008 23:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יכריז בקרוב. פרופ' אלון טל
צילום: עופר עמרם
קיבל פניה. פינס
צילום: עופר עמרם
צילום:טל לוי
נשאר בעבודה. מלכיאור
צילום:טל לוי
חבל לפצל כוחות. ויסנר
מומלצים