שתף קטע נבחר

תופעה: כלבים מסוכנים מוחזקים ללא רישיון בחשאי

בעליהם של כלבים המוגדרים כמסוכנים - מגזעים כמו פיטבול, בולטרייר ורוטויילר, המוחזקים ללא רישיון מתאים, נמנעים ככל האפשר מלהביאם לרופא וטרינרי כדי שלא להחשף כמי שעוברים על החוק, וכדי שלא יידרשו לסרס ולעקר אותם. מבצע מיוחד ינסה לאתרם

איגוד הערים לשירותים וטרינריים בגוש דן יוצא למאבק בכלבים מגזע המוגדר מסוכן המוחזקים ללא רישיון. עד סוף אוגוסט יתקיים בגוש דן מבצע לאיתור בעלי כלבים מסוכנים שאינם מחזיקים בידיהם את האישורים הדרושים לגידולם.

 

כדי לקבל רישיון לכלבים המוגדרים מסוכנים, נדרש אישור וטרינרי מיוחד, המעיד כי הכלב סורס או עוקר, וכי הוא מוחזק בתנאים נאותים. ללא האישור לא יכול הבעלים לקבל רישיון. העילה למבצע הנוכחי הוא מידע לפני נוהגים בעלי כלבים שכאלה לגדלם במחתרת ולהימנע ככל האפשר מלהביאם לטיפול תקופתי שגרתי אצל רופאים וטרינריים, כדי שלא להחשף כמי שמחזיקים בהם ללא רישיון.

 

מנהלי השירותים הווטרינריים אמרו כי בשבועות האחרונים מגיעים אליהם דיווחים על עשרות כלבים המשוטטים בערי האזור ומהווים סכנה לציבור. "מדובר בכלבים מגזעים אמסטף, פיטבול, בולטרייר, רוטויילר, פילה ברזילאי, דוגו ארגנטינו וטוסה אינו, שמוחזקים בעיקר על ידי גורמים לא אחראיים או עבריינים, ולכן היו מעורבים במקרים רבים של תקיפה ונשיכה", הסביר ד"ר משה רפלוביץ'. "הכלבים הבולטים ברשימה הם מגזע פיטבול, בולטרייר ורוטוויילר, אשר משגשגים בשוק השחור ומשמשים לעיתים רבות לקרבות כלבים".

 

"הכלבים לא אשמים במצב, אלא בעליהם שמסרבים לעמוד בדרישות האחזקה", הסביר ד"ר אבי שפירא. "מרבית מבעלי הכלבים המגדלים כלבים מגזע מסוכן על פי התקנות נפגעים לשווא, למרות שמדובר בכלבים נחמדים וחביבים. הסיבה לכך היא השימוש שנעשה לרעה בקרב אוכלוסיות מסויימות באוכלוסיה שאינן מחנכות את כלביהן ומשתמשות בהם לרעה. המצב כיום הוא שהכלבים מקבלים אומנם חיסון נגד כלבת, אך העובדה כי מדובר בשוק פרטי, לא כל הווטרינרים מקפידים לדווח לנו על כך", הוא אומר.

 

המבצע יתקיים, כאמור, עד סוף חודש אוגוסט באזור גוש דן, למעט בתל-אביב ורמת-גן. "יש לנו פקחים המסתובבים בשטח בניידות. למרות שהם לא יכולים להיות בכל פינה, לציבור יש תפקיד חשוב בדיווח", אומר שפירא. "כיום החוק מאפשר לנו מתן קנסות מינהליים גבוהים עד לסכום של 5,000 שקלים על החזקה של כלב מסוכן ללא רישיון או בניגוד לתנאי הרישיון... המטרה היא לא לתת קנסות, אלא להביא למודעות לכך שהכלבים הללו יוחזקו כחוק". 

 

  • לדיווח - טלפון רב קווי: 03-6312222, פקס: 03-6315207, מוקד לילה (לאחר שעות הפעילות): 054-3196910, דוא"ל: animals@vet-dan.com

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכלבים לא אשמים.
צילום: ויז'ואל/פוטוס
נעשה לשימוש לרעה בכלבים
צילום: חיים שוורצנברג
מומלצים