שתף קטע נבחר

אסד: נשמור על יחסים נורמליים עם איראן

נשיא סוריה אמר לחברי פרלמנט בריטיים כי מדינתו לא מתכוונת לנתק את "היחסים הנורמליים" עם איראן ורמז כי המשא ומתן המחודש בין ישראל לסוריה עלול להוביל גם למגעים בין לבנון לישראל

"נשמור על יחסים נורמליים עם איראן". כך אמר אמש (יום ג') נשיא סוריה, בשאר אסד, לחברי פרלמנט בריטיים המבקרים בסוריה, ביניהם שר הפנים לשעבר צ'ארלס קלארק.

 

"הנשיא אמר שלסוריה יש יחסים נורמלים עם איראן. הוא הבהיר שכל בקשה לנתק אותם היא בקשה בלתי הגיונית", סיפר גורם בסוריה. הוא הוסיף כי אסד אמר כי אם ישראל תמשיך בדרישתה מסוריה לנתק את יחסיה עם איראן - "סוריה תוכל להטיל ספק בקשריה של ישראל עם מדינות אחרות, במיוחד ארצות הברית".

 

אסד הוסיף כי השיחות בין ישראל לסוריה עלולות לעודד את לבנון וישראל ליזום ערוץ למשא ומתן עצמאי ביניהן. "הנשיא רמז שלבנון תפעל בניגוד לאינטרסים שלה אם לא תנהל שיחות עם ישראל במידה שהמשא ומתן בין סוריה לישראל יתקדם", אמר הגורם.

 

לבני דרשה כי סוריה תתנתק מאיראן 

ביום רביעי בשבוע שעבר נחשף לראשונה כי ישראל וסוריה חידשו את המשא ומתן ביניהן, בחסות טורקיה, לראשונה מאז שנת 2000. בהודעה שפורסמה במקביל בירושלים, דמשק ואנקרה נכתב כי "ישראל וסוריה החלו בשיחות שלום לא ישירות בחסות טורקיה. הצדדים הצהירו על כוונתם לנהל את השיחות בתום לב ובפתיחות, ולקיים דיאלוג רציני ורציף, על מנת להגיע לשלום מקיף בהתאם למסגרת שנקבעה בוועידת מדריד".

 

ביום חמישי שרת החוץ ציפי לבני התייחסה למגעים המחודשים עם סוריה ואמרה כי ישראל מצפה מסוריה להתנער מקשריה עם חמאס, חיזבאללה ואיראן.

שר ההסברה הסורי, מוחסין בילאל, הגיב לדבריה ואמר בראיון ל"אל-ג'זירה" כי "הדברים שאמרה לבני הם למעשה תנאים, ובתהליך השלום אין צורך בתנאים מוקדמים. יש דרישות לשלום ויש לממש אותן".

 

יום לאחר מכן דיווח העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון כי נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, זעם כשנודע לו על המגעים המחודשים בין סוריה לישראל וכינה אותם "הפרה של דמשק את המחויבויות ההדדיות בין סוריה לאיראן".  שר החוץ האיראני, מנושהר מותקי, אמר לאחר מכן כי "הגולן שייך לסוריה וחייב לחזור לרשותה. המשטר הציוני חייב לסגת מהגולן".

 

ביום שני השבוע נועד שר ההגנה הסורי, הגנרל חסן תורכמני, עם הנשיא האיראני ואמר לו כי "היחסים בין איראן הם היסטוריים, אסטרטגיים ומבוססים על יסודות מוצקים שלא ניתן לשנותם". הוא הוסיף כי ישראל וארה"ב סובלות מחולשה "בשל הכשולונות הרבים שלהם, ובעקבות המלחמה המשטר הציוני חלש ומובס".

 

אחמדי-נג'אד אמר לשר הסורי כי הוא בטוח שההנהגה הסורית תנהל את הזירה בתבונה "ולא תנטוש את הקו הקדמי של המאבק עד שהאיומים מצד המשטר הציוני יוסרו לחלוטין". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא רוצה להתנתק מאיראן. אסד
צילום: רויטרס
זעם כששמע על המו"מ. אחמדי-נג'אד
צילום: רויטרס
מומלצים