שתף קטע נבחר

לבני: ערכים ונורמות אמורים לחייב גם מנהיגים

בכירי קדימה שומרים על שתיקה, אולם לאחר ששר הביטחון קרא למפלגתו של אולמרט "לערוך חשבון נפש ולבחור את דרכה ואת ראשה", שיגרה גם שרת החוץ, ציפי לבני, רמז לעברו של רה"מ. לדבריה, "ערכי המדינה מייצגים את כללי ההתנהגות האישיים האמורים ללוות כל אחד". בעקבות נאום ברק, נועדה לבני עם יו"ר הכנסת, דליה איציק

הכדור עבר לקדימה: יו"ר העבודה, השר אהוד ברק, קרא למפלגת קדימה לעשות חשבון נפש ולבחור את דרכה ואת ראשה, ובמפלגה כבר החלו שיחות בין הבכירים, אם כי איש מהם לא קורא בגלוי לראש הממשלה, אהוד אולמרט, להתפטר מתפקידו.

 

למרות השתיקה הרועמת, בחרה שרת החוץ ציפי לבני לשגר רמז לעברו של ראש הממשלה. בנאום לזכרו של מפקד האצ"ל דוד רזיאל ז"ל, אמרה לבני כי "למדינה יש חזון וערכים המחייבים את האזרחים וגם את המנהיגים". לדבריה, "הערכים הם המכנה המשותף המייצג את הנורמות הבלתי כתובות ואת כללי ההתנהגות האישיים האמורים ללוות כל אחד". לבני תהיה זו שתחליף את אולמרט במקרה והוא יכריז על נבצרות.

 

קודם לנאומה הספיקה לבני להיוועד עם יו"ר הכנסת, דליה איציק, שללשכתה הגיעו כמה מבכירי "קדימה", בעקבות נאום ברק. איציק נועדה עם לבני, המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, ושר התחבורה, שאול מופז, וביקשה מכל אחד מהם - איתם נפגשה בנפרד - לשמור על איפוק ולהימנע מעימותים מיותרים.

 

ראש הממשלה משדר עסקים כרגיל

שרי קדימה שהתבקשו אתמול להתייחס לפרשה מילאו פיהם מים - מי מתאוות הכסא, מי מחברות ומחויבות אישית לראש הממשלה, ומי בתואנות של "עבדתי עד מאוחר, רק עכשיו אני רואה אינטרנט ולומד מה אמר טלנסקי בבית המשפט. דבר איתי מחר". אחד השרים, החב לאולמרט את תפקידו, גונן עליו: "אמנם המצב קשה לאולמרט. זה לא פשוט לעמוד מול עדות כזאת. אבל ראש הממשלה חזק. ראש הממשלה יעמוד בזה. הוא לא מהמוותרים".

 

מי שמשדר עסקים כרגיל הוא ראש הממשלה. מקורב לאולמרט אמר: "ראש הממשלה חזק. הוא ממשיך לקיים את פגישותיו, הוא ישרוד גם את הסערה הזאת, ויתחזק. ראש הממשלה מוסיף לנהל את ישראל והוא מאמין שיוכל להוכיח את חפותו באמצעות החקירה הנגדית".

 

לעומת זאת, לקריאתו של ברק יש תמיכה בקרב שרים בעבודה. שר התשתיות הלאומיות, בנימין בן אליעזר: "קדימה צריכה לקחת אחריות ולקבל החלטות קשות. אני לא שולל מערכת בחירות. הבעיה היא של אדם שאני מאחל לו שיוכיח את חפותו ויזכה, הבעיה היא של קדימה ושל אולמרט".

 

השר עמי אילון הביע עמדה חריפה עוד יותר מעמיתו. בשיחה עם ynet הוא אמר כי "ראש הממשלה אינו יכול להמשיך ולכהן בתפקידו. עליו לסיים את תפקידו". לדבריו, זכותם שלאזרחי מדינת ישראל לקבל ראש ממשלה שיש לו יכולת למשול.

 

בשתי המפלגות הנוספות המרכיבות את הקואליציה, ש"ס והגמלאים, שמרו על שתיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. נפגשה עם איציק
צילום: AFP
צילום: אלכס קולומויסקי
איציק. פגישות בלשכה
צילום: אלכס קולומויסקי
ברק. קרא לקדימה לבחור ראש
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
מומלצים