שתף קטע נבחר

עם ישראל הכריע: הדוכיפת היא הציפור הלאומית

כ-155 אלף איש הצביעו בחודשים האחרונים עבור הציפור האהובה עליהם במסגרת פרויקט בחירת הציפור הלאומית של ישראל. בטקס חגיגי הכריז נשיא המדינה, שמעון פרס, על המנצחת הגדולה: הדוכיפת - שגרפה 35 אחוזים מהקולות

בתום קמפיין ארוך ומרוט נוצות, הכריז היום (ה') נשיא המדינה, שמעון פרס כי הדוכיפת נבחרה לציפור הלאומית של ישראל. כ-155 אלף איש הצביעו בחודשים האחרונים לציפור האהובה עליהם במסגרת המיזם של מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע. הדוכיפת זכתה ב-35 אחוז מהקולות. למקום השני הגיע הפשוש (10.3 אחוז) ולמקום השלישי - החוחית (9.8 אחוזים).
 
 
את בחירת הציפור הלאומית הגו במרכז הצפרות ובמרכז הבינלאומי לחקר נדידת ציפורים בלטרון, שמשותף לחברה להגנת הטבע ולאוניברסיטת תל-אביב. "שמירה על ציפורים ובתי גידולן הינה אחת מהמשימות הלאומיות החשובות לרגל חגיגות ה-60 למדינה והבחירה בציפור נועדה להפנות תשומת לב ציבורית למצבה של המערכת הטבעית בישראל בכלל ולמצבן של הציפורים", אמרו דן אלון ויוסי לשם, יוזמי ומובילי הפרוייקט.
 
אך המטרה לא הייתה רק חינוך לאהבת טבע. ישראל היא מעצמת צפרות עולמית, שנמצאת על מסלול הנדידה של כ-500 מיליון ציפורים בשנה ומארחת במשך כל השנה צפרים מכל רחבי העולם - אך בשונה ממדינות אחרות לא בחרה מעולם ציפור לאומית. "במדינות רבות בעולם נבחרה ציפור לאומית המסמלת את המדינה ואת אופי תושביה. בעוד שבארה"ב יש לכל מדינה ומדינה ציפור מייצגת המופיעה בבולים ומטבעות, כעת הדוכיפת תקבל את הכבוד הראוי לה בישראל", אמרו אלון ולשם.
 
דרך ארוכה עברה מרגע השקת המיזם עד לבחירת הציפור של ישראל. השלב הראשון היה בדצמבר שעבר, כשאלף חובבי צפרות וטבע השתתפו ביום עיון באוניברסיטת תל-אביב, ובחרו במועמדות הסופיות בתחרות, מתוך רשימה של 50 ציפורים ודורסים. העשר שנבחרו היו הבולבול, הבז האדום, החוחית, הנשר המקראי, הסיקסק, הצופית הבוהקת, הפשוש השלדג לבן החזה והתנשמת לבנה.
 
בשלב השני נפתחה הבחירה לציבור הרחב, באמצעות האינטרנט, שעיקרה בוצע במדור מיוחד באתר זה. במקביל אירגנה החברה להגנת הטבע בחירות בגני ילדים, מחנות צה"ל ונציגויות ישראל בחו"ל. אגב, גם בקרב בחירת הגולשים ניצחה הדוכיפת, עם 20 אחוז מהקולות.
 
השלב הבא היה ועדת מומחים שמשקלה היה כרבע ממשקל הבחירה הכללית. בתום התהליך הארוך נבחרה הציפור הלאומית של ישראל. 
צילום: ישראל פיכמן

 

 

הנשיא פרס: "חבל שהיונה לא נכללה בתחרות"

נשיא המדינה שמעון פרס הכריז על הזוכה בטקס מיוחד בירושלים. "אנו זקוקים היום יותר מתמיד לנוף ירוק, אוויר צחורינת ציפורים בשלל צבעי הקשת שמגיעות אלינו", אמר הנשיא. פרס הוסיף כי "הצפרות מהווה נכס שאין שני לו במדינתנו הקטנה" וציין את נדידתן של כ-500 מיליון ציפורים, החלפות בשמי ישראל פעמיים בשנה. "ביחס לגודל השטח זהו שיא עולמי", סיכם.
 
לדברי פרס, "עם פיתוח תשתיות מתחשבות ופעילות להגנת הציפורים ובתי הגידול שלהן, יכולה הצפרות להפוך גם לנכס כלכלי ייחודי בישראל". בהמשך הוסיף, בהתייחס לשמו: "כנשיא הקרוי על שם ציפור שהיתה נפוצה בארצנו, אנצל את המומנטום של בחירת הציפור הלאומית כדי לסייע לקדם את הפרויקט להשבת הנשרים, הרחמים, עוזניות הנגב והפרסים שכמעט נכחדו מנוף ארצנו".
 

ישראל בוחרת ציפור לאומית - התוצאות הסופיות
תוצאות ההצבעה
מקום שם הציפור אחוזים
1. דוכיפת 35%
2. פשוש 10.3%
3. חוחית 9.8%
4. צופית 7.6%
5. סיקסק 7.5%
6. בולבול 7.2%
7. נשר 7%
8. בז אדום 6.8%
9. תנשמת 4.8%
10. שלדג לבן חזה 3.5%
 
בהקשר זה ציין הנשיא כי בכוונתו לקיים בנושא שיחות עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי ועם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, במטרה לסייע להחזרת ציפורים לאזורי המחיה הטבעיים שלהן. באשר להעדפותיו האישיות ציין הנשיא כי הוא נטה לבחור בנשר - "אנחנו מאותה משפחה", אמר - אך ציין גם כי הצטער שהיונה לא נכללה בתחרות הארצית. "היונה מצוידת במנגנון סתר המאפשר לה לחזור הביתה מכל מקום בו היא נמצאת - ולמרות הגבולות והמרחקים היא ציונית אמיתית", אמר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במקום הראשון. הדוכיפת
הנשיא פרס ומוטי קירשנבאום חושפים את הזוכה
צילום: אלי מנדלבאום
מצטלמים עם הנשיא
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים