שתף קטע נבחר

שרי העבודה תמכו בברק: על אולמרט ללכת

שרי העבודה תמכו הבוקר בהצהרת יו"ר המפלגה, אהוד ברק, שקרא אתמול לראש הממשלה לעזוב את תפקידו. השרים התרשמו כי המגמה כרגע היא הליכה לבחירות מוקדמות. ברק אמר בישיבה: "ההכרעה כרגע מצויה בידי ראש הממשלה ומפלגתו"

ממעטפות הכסף למעטפות הקלפי? יו"ר מפלגת העבודה, שר הביטחון אהוד ברק, קיבל הבוקר (יום ה') גיבוי מלא משרי המפלגה שנועדו ב"פורום שרינו", בעקבות קריאתו לאולמרט להתנתק מניהול ממשלת ישראל.

  

השרים שמעו מיו"ר המפלגה: "טובת המדינה בעת הזאת מעל הכול. ההכרעה כרגע מצויה בידי ראש הממשלה ומפלגתו".  

 

שרי העבודה התרשמו כי המגמה כרגע היא הליכה לבחירות, למרות שברק לא הסתיר את דעתו כי הוא מעוניין בייצוב הקואליציה, לאחר בחירת מועמד מטעם "קדימה" שיחליף את אהוד אולמרט.

"נראה שזה הולך לבחירות", אמר ל-ynet שר בכיר לאחר הישיבה. התמיכה הושגה למרות המחאות על הדרך שבה התקבלה ההחלטה שלשום בלילה, בהתייעצות של ברק עם פורום המקורבים מאוד לו וביניהם, כך נטען, היועץ האסטרטגי ראובן אלדר.

 

בסביבת ברק ממשיכים לטעון שלא בכדי לא נקבע אולטימטום ליציאת אולמרט לחופשה, נבצרות או השעייה. "קדימה צריכה להחליט וכמו שזה נראה עכשיו - אלה עלולות להיות בחירות ללא ייצוב הקואליציה כפי שהיה מעוניין ברק", אמרו בסביבתו של יו"ר העבודה.

  

הפגישה השבועית תיערך כרגיל

ומה הלאה? ביום שישי בצהריים צפויים ראש הממשלה ושר הביטחון לקיים את פגישתם הקבועה בענייני ביטחון ונושאים ממשלתיים. אהוד ברק מתכוון לנהל את הפגישה כבגשרה למרות התחושות הקשות. "מעל הכל", אומרים מקורביו, "שר הביטחון יודע את כובד האחריות המוטלת על כתפו, בניהול ענייני ביטחון והתנהלות מדינת ישראל".

 

בקדימה האשימו שמדובר במהלך מתואם בין לבני לברק שנועד לאפשר לה לכהן כראש ממשלה שתחליף את אולמרט כשברק והעבודה תומכים בה בלא צורך בבחירות.

 

אתמול קרא שר הביטחון לראש הממשלה "לנתק את עצמו מהניהול השוטף של הממשלה". ברק אמר שאולמרט לא יכול להמשיך לכהן כראש ממשלה. "הוא יכול לעשות זאת בכל אחת מן הדרכים הפתוחות בפניו - השעיה, חופשה, התפטרות או נבצרות. לא אנחנו נקבע. מפלגת קדימה תצטרך לעשות חשבון נפש ולבחור את דרכה ואת ראשה, ואם מישהו יחליפו שם, נהיה מוכנים לשקול שילוב ידיים".

 

זמן קצר לאחר מכן הגישו כמה חברי כנסת ממפלגת העבודה הצעת חוק לפיזור הכנסת. ההצעה הוגשה על ידי אופיר פינס, איתן כבל, שלי יחימוביץ' ודני יתום, ולטענתם בתיאום עם ברק. ראש הממשלה לא יכול להמשיך בתפקידו

אם קדימה לא תחליף אותו בהקדם", אמר ח"כ פינס. "נקדם את הצעת החוק לקביעת מועד מהיר ומדויק לבחירות. במושב הקיץ - או שתקום ממשלה חלופית או שייקבע מועד לבחירות חדשות".  

 

בכירים במערכת הפוליטית העריכו, כי ישנו סיכוי גדול יותר לפיזור הכנסת ולהקדמת הבחירות מאשר להקמת ממשלה חלופית, אם אולמרט יסיים את כהונתו. ל-ynet נודע כי בכירים במפלגות השונות שוחחו ביניהם והעלו אופציות שונות לקביעת תאריך מוסכם לבחירות בנובמבר 2008. שר התשתיות, בנימין בן-אליעזר, אמר: "אנחנו הולכים לבחירות. תתחילו להתארגן, תתחילו להכין את הרשימות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. בדרך לקלפי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים