שתף קטע נבחר

עוטף עזה: טרקטורים ימוגנו בכ-3 מיליון שקלים

בחודשים האחרונים נאלצו תושבי עוטף עזה לצמצם את עיבוד האדמות, בשל החשש מירי צלפים מרצועת עזה. סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, סיכם עם משרד החקלאות על מיגון כ-20 טרקטורים עד סוף הקיץ. בשלב הראשון ימוגנו טרקטורים הפועלים במרחק של עד קילומטר מהרצועה

משרדי הביטחון והחקלאות החליטו למגן טרקטורים המשמשים לעבודות חקלאיות ביישובי עוטף עזה, בעקבות התגברות אירועי הירי מרצועת עזה לעבר חקלאים המעבדים את אדמותיהם. בימים האחרונים סיכם סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, על מיגונם של כ-20 טרקטורים, בעלות מוערכת של כשלושה מיליון שקלים.

 

בחודשים האחרונים נאלצו חקלאים בקיבוצים ובמושבים בעוטף עזה לצמצם באופן ניכר את העבודות החקלאיות,

בשל החשש מירי צלפים לעברם. בינואר נהרג מתנדב מאקוודור שעיבד את אדמות קיבוץ עין השלושה כתוצאה מירי צלף פלסטיני.

 

סגן השר וילנאי נועד לאחרונה עם ראשי הרשויות באזור ושמע מהחקלאים על הקושי והסיכון הביטחוני הנשקף להם. בהתייעצות עם שר החקלאות, שלום שמחון, הוחלט לבחון את מיגון הטרקטורים, הפועלים עד למרחק של קילומטר אחד מגדר המערכת.


עובדים תחת אש. חקלאים בעין השלושה (צילום ארכיון: יואל מרשק) 

 

בשלב הראשון ימוגנו ארבעה טרקטורים במסגרת "פיילוט" ולכל אחד מהם תותאם חליפת מיגון שונה. לאחר מכן ימוגנו שאר הכלים הכבדים על פי המיגון שייבחר. ההערכה היא כי עלות מיגון טרקטור אחד עומדת על כ-150 אלף שקלים. בנוסף, ימוגנו כלים כבדים המסוגלים לבצע מספר פעולות חקלאיות במקביל.

 

הפרויקט, שייצא לדרך כבר במהלך החודש הבא, ינוהל על-ידי המועצות אליהן יועברו התקציבים על ידי משרדי הביטחון והחקלאות. במערכת הביטחון שואפים לסיים את הפרויקט במהלך חודשי הקיץ. בעתיד ייבדקו מקורות תקציביים כדי למגן טרקטורים של מושבים וקיבוצים הנמצאים במרחק של יותר מקילומטר אחד מגדר המערכת.

 

לדברי וילנאי, "זהו צעד משמעותי נוסף לסיוע ישובים חקלאיים בעוטף עזה. מערכת הביטחון תמשיך לפעול כך שכל חקלאי יוכל לעבד את האדמה שלו עד המטר האחרון". במסגרת הסיכום ביניהם, קבעו סגן השר וילנאי ושר החקלאות שמחון כי המיגון ימומן על-ידי שני המשרדים באופן שווה.

 

אילן פרץ, מנכ"ל מושבי הנגב, אמר בעקבות ההחלטה: "מדובר בצעד חשוב ומבורך. הממשלה חייבת להמשיך ולספק פתרונות לחקלאים כדי שלא ייאלצו לוותר על הקרקעות ולהשאיר אותן נטושות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם הטרקטור ימוגן. ארכיון
צילום: לע"מ
צילום: גיל יוחנן
וילנאי. "צעד משמעותי"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים