שתף קטע נבחר

קהילה בשבוע: מרחב עם

30 משפחות (וכ-100 ילדים) מתגוררים ביישוב הקהילתי הדתי הראשון ברמת נגב וממתינים לבניית יישוב הקבע. בינתיים הם מטפחים חיי קהילה, לומדים ב"חברותות רמת נגב", נהנים מקידושים מושקעים - "ותודה ליצחק על הקוגל" וגם: למה מגורים ביישוב הם סגולה לנישואין? קבלו את קהילת מרחב עם

דע לפני מי אתה עומד: מרחב עם הוא היישוב הקהילתי הדתי הראשון ברמת נגב. היישוב שוכן על גבעה בין שדה בוקר לירוחם (אל מול רכס חלוקים ) ומוקף בנוף מדברי קסום. היישוב נוסד בשנת תשס“ב (2001) ונקרא על שם המרחבים הגדולים הנפרשים לצידו וכאות הערכה לשר רחבעם זאבי ז"ל שהובא לקבורה ביום בו נפרצה הדרך ליישוב.

 

מרחב עם מונה היום כ-30 משפחות וקרוב ל-100 ילדים (כן ירבו...), המתגוררים במחנה זמני, במבנים יבילים, עד לתחילת הבנייה של יישוב הקבע. במקום בית כנסת, מקווה, מוסדות חינוך לגיל הרך, בית תרבות, מועדון ילדים ומגרש ספורט. 


נוף מדברי קסום. מרחב עם (צילומים: ארז לוזון)

 

מי ומי ההולכים: תושבי היישוב עסוקים במגוון של מקצועות, סטודנטים, כוחות הביטחון, מחנכים, מדריכים, אמנים, אחות, עובדים סוציאליים וגם בונה גיטרות אחד. ממוצע הגילאים הוא 30 + כשהצעיר בן 24 והמבוגר בן 48.

 

לשון אחר: ביישוב בית כנסת אחד כשהנוסח הוא "מעורב מרחבעמי". נוסח התפילה על פי החזן עם שימת לב לגיוון בין החזנים. בימים נוראים מתפללים כל תפילה בנוסח שונה.

 

רב לכם בני ישראל: "בתחילת השנה זכינו למנות לרב הישוב את הרב עוז קאפח נכדו של הרב יוסף קאפח זצ"ל". הרב עוז קאפח הוא תלמיד ישיבת מצפה רמון, נשוי לעינאל +4 . משפחת קאפח היו ממקימי מרחב עם עזבו למספר שנים על מנת להשתתף בהקמת הגרעין התורני בגיתית שבבקעה וחזרו בתחילת השנה. "אפשר להגיד על הרב שהוא 'אוהב שלום רודף שלום אוהב את הבריות ומקרבן לתורה".

 

יתגבר כארי: מניין ערבית ושחרית מתקיימים באופן קבוע. המניין בתפילת מנחה טעון שיפור - "לא כולם חזרו מהעבודה".


הכנסת ספר תורה לבית הכנסת

 

לשם ייחוד: מרחב עם הוא יישוב קהילתי, עם הרבה עזרה הדדית של אנשי משפחה שהתאגדו מסביב למשימה החלוצית של ישוב הנגב.

 

בין הזמנים: תפילת שחרית בחול מתחילה ב-6:15 "בשאיפה", אבל שעת הסיום קבועה בכל מקרה התפילה תסתיים לכל המאוחר בשעה 7:00. תפילת ערבית בשעה 8:30 – שחרית בשבת מתחילה בשעה 8:00 ומסתימת בשעה 10:30. לאחר התפילה בשבת בבוקר מתקיים לימוד הורים וילדים.

 

שירה חדשה: לא מביאים חזנים מבחוץ אלא מסתפקים בכישרונות הברוכים של תושבי המקום.

 

קריאת קודש: בספריה יש מגוון סידורים בנוסח כל העדות, הספרייה התורנית די עשירה, מעניין שהספרייה בנויה לא מעט מספרים של תושבים שהופקדו לשימוש הכלל בבית הכנסת.

 

דברים שיש בהם שיעור: "מאז שהרב עוז הגיע זכינו לקיים בקביעות שיעור בדף יומי". חבורת הלומדים סיימה כבר את מסכת כתובת ונדרים, וכרגע הם בעיצומה של מסכת נזיר. פעם בשבוע מתקיים שיעור לנשים מפי הרב עוז ופעם בשבועיים מפגש שנקרא "חברותות רמת נגב", שמפעילה עמותת "עתיד במדבר" לימוד משותף עם תושבי הקיבוצים בסביבה, "השנה אנו עוסקים הנושא השמיטה בהנחיתו של הרב אלקנה שרלו מירוחם". בשבת מתקיימים כמה שיעורים: שיעור במסכת שבת שמועבר ע"י גילי פלורמן, שיעור בהלכה מפי הרב עוז ושיעור תנ"ך לנשים ע"י ורד גוטליב.


השקיעה ממגרש הכדורסל המקומי

 

הפסק: בימות החורף הדרשה בשבת היא בתפילת ערבית, ובקיץ עוברת הדרשה לתפילת שחרית לפני קריאת התורה, הדרשה מועברת לסירוגין שבת אחת הרב עוז ושבת הבאה ע"י אחד מהתושבים. בנוסף מועבר בסוף תפילת מוסף ולפני "עלינו לשבח" שיעור קצרצר בהלכה מפי הרב עוז שנוגע לעניינים מעשיים מחיי הקהילה.

 

צאצאי צאצאינו: בכל שבת הילדים קוראים תהילים בהנחיתו של איציק כהן ובימות החופש מתקיימת שחרית לילדים בבית כנסת בהנחיתו של רכז הנוער היישובי דניאל גוטליב.  

 

מצוות הקהל: בחגים מתקיימות פעילויות משותפות, ערבי נשים ומסיבות ראש חודש.הקהילה מקיימת קידושים על כל סיבה למסיבה מסיום מסכת ועד להודיה על הולדת הבת, גם שמחות פרטיות כמו בריתות וזבד הבת, לרוב נחגגות בקרב הקהילה.

 

ספר הזכרונות: בממוצע אחת לשנתיים חווים שיטפון גדול "בשנת תשס"ז היו ארבעה!". בכניסה ליישוב מצוי 'סכר הרועה' בשיטפון שארע בשנת תשס"ז לאחר פסח, במשך מספר שבועות היה אגם פרטי בכניסה לישוב.

 

בישיבה של מטה ובישיבה של מעלה: בעזרת השם בשבועות הקרובים תעבור הקהילה למבנה בית הכנסת החדש "שם נזכה לשבת בריהוט החדש שהוא שילוב בן ספסלי בית כנסת קלאסיים לשולחנות וכסאות" .

 

יחד, יחד: לאורך השנים ביישוב התגוררו מספר רב של רווקים והיום תודה לאל - כולם נשואים מגורים ביישוב הם סגולה בטוחה ובדוקה!

 

דרור יקרא: בלוח המודעות אפשר לקרוא פרוטוקולים של הועד, אירועי תרבות במועצה, מפת המגרשים של ישוב הקבע עם סימון של המגרשים שכבר נבחרו ע"י התושבים.

 

יישוב הקבע: מרחב עם שוכנת כבר מעל שש שנים במחנה זמני במבנים יבילים . בשעה טובה הסתיימו בימים אלו עבודת העפר ליישוב הקבע ממש בסמוך למחנה הזמני "בעזרת השם בעוד כשנה כאשר יסתיימו עבודות הפיתוח נוכל להתחיל לבנות"

 

קוראים ומשתחווים: כל המגוון מגיע, מורגש תמיד חוסר בעלון של "מעייני הישועה" לתשומת לב העורכים.  

 

ברבורים, שלו ודגים: הקידושים מושקעים - דגים מלוחים, פלטות ירקות, חטיפים ומבחר פשטידות ועוגות הבית. אפשר לציין במיוחד את הקוגל של יצחק והוויסקי של ארז.

 

כיבוד אב: הטופי של אלי קרנסה הוא חלק בלתי נפרד מתפילת השבת כל ילדי היישוב יודעים להגיע להגיד שבת שלום ותודה רבה ולבחור סוכרייה מהשקית. שבת אחת אורח תפס את המקום של אלי וכל הילדים הסתובבו חסרי אונים בחיפושים אחר אלי והסוכריות

 

למען שמו באהבה: יישר כוח לכל תושבי הישוב שלא פחדו מהאתגר והגיעו למדבר לעסוק ביישוב הארץ עם רוח חלוצית והרבה אמונה.  

 

עוסקים בצורכי ציבור באמונה: ביישוב פועלת ועדת גמ"ח שעוזרת לכל מי שצריך עזרה בעיקר בעיירה הסמוכה - ירוחם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השכנים. ירוחם
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים