שתף קטע נבחר

פורז: "אזכור ללפיד את חוכמתו ויכולת הלחימה"

חבריו ומתנגדיו של יוסף (טומי) לפיד נפרדים ממנו. "הוא הוכיח שכדי להיות יהודי טוב וציוני לא צריך להיות דתי", ספד שותפו לדרך הפוליטית, אברהם פורז. שר המשפטים, דניאל פרידמן, שלח את תנחומיו למשפחה: "הוא הצטיין באומץ ציבורי, ביושר ובהגינות". ח"כ אורלב: "הוא נאבק לחיזוק הדמוקרטיה"

"איש ענק בכל המובנים. איש תרבות, אנציקלופדיה מהלכת. אדם טוב לב וידיד אישי". כך נפרד הבוקר (יום א') מיוסף לפיד חבר הכנסת והשר לשעבר, אברהם פורז, שותפו לדרך הפוליטית. הלווייתו של לפיד תיערך מחר ב-12:00 בבית העלמין בקריית שאול.

 

"הוא הוכיח שכדי להיות יהודי טוב וציוני לא צריך להיות דתי. לא הייתה לו שום בעיה עם הדת, הייתה לו בעיה עם הנזק שהחרדים עשו עם ההשתמטות, הקצבאות וכדומה - ולכן הוא נאבק" סיפר פורז והוסיף: "אני אזכור ממנו בעיקר את החוכמה האדירה ואת יכולת הלחימה על דברים שבהם האמין".

 

הדברים נאמרו שעות לאחר שנודע כי שר המשפטים לשעבר והעיתונאי יוסף (טומי) לפיד הלך לעולמו בגיל 77. לפיד סבל ממחלת הסרטן והיה מאושפז במשך כמה ימים במצב קשה בבית החולים איכילוב בתל אביב. הבוקר הכניעה המחלה את הנער ששרד את זוועות השואה והפך לעיתונאי בכיר בישראל הצעירה ומאוחר יותר - לשר בכיר בממשלתה.

 

אברהם פורז סיפר גם על הדרך הפוליטית של השניים במפלגת "שינוי": "בבחירות האחרונות שהיו לנו בשינוי, שבהן אני הודחתי - הוא סירב להמשיך במירוץ בלעדי. התפלגנו והוא ניסה לעזור לי כמיטב יכולתו כשאני רצתי בראשות 'חץ". פורז סיפר כי פגישתם האחרונה נערכה לפני כשבועיים.

 

"בהתלהבות נעורים דבק בעמדותיו עד הסוף"

שר המשפטים, דניאל פרידמן, שלח את תנחומיו למשפחת לפיד. "הוא היה איש תרבות וספר, רחב אופקים ובעל מחשבה מקורית, שהעשיר את חיינו. תרומה חשובה למערכת המשפט, לתקינות השלטון בישראל ולחיים הציבוריים. הוא הצטיין באומץ ציבורי, ביושר והגינות ובנכונות להיאבק על דעותיו", ספד.

 

יו"ר הכנסת, דליה איציק, אמרה: "בצער עמוק קיבלתי את הידיעה המרה על פטירתו של לפיד, מבכירי אנשי התקשורת בישראל, אדם שהשפיע במשך שנים רבות על עיצוב דעת הקהל. אי אפשר לחשוב על עולם התקשורת הישראלי ללא טומי לפיד". לדבריה, "פעלנו במסגרות שונות אך תוך הערכה הדדית".

 

איציק ציינה, כי ישבה יחד עמו סביב שולחן הממשלה כשהיה שר המשפטים וכי העריכה אותו מאוד. "הוא היה שר סמכותי בעל אופי חזק ובלתי מתפשר ובה בשעה אדם בעל קסם אישי ואופי חזק ובלתי מתפשר. בהתלהבות נעורים דבק בעמדותיו עד יומו האחרון", אמרה. יו"ר המפדל, ח"כ זבולון אורלב, הביע צער על מותו של לפיד ואמר, כי "חרף חילוקי הדעות התהומיים, ראוי להעריך את מאבקיו, בדרכו הוא, לחיזוק המשטר הדמוקרטי בישראל".

 

חבר הכנסת לשעבר חמי דורון, שכיהן תחת לפיד בסיעת שינוי אמר כי "טומי היה איש מאוד כריזמטי, משכיל ורחב אופקים. הוא היה דמות שאיננה מקובלת בססגוניות שלה בעולם הפוליטי הישראלי". דורון הוסיף: "לפיד עשה את מה שחשב - גם כשזה לא מצא חן. גם בתור עיתונאי היה תענוג לשמוע אותו, אפילו כשהרגיז אותך. לפיד ייחסר לציבוריות הישראלית".

 

יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה, נח פלוג, אמר כי "לפיד הוא דוגמה לניצול שואה שעלה לארץ מן התופת, הקים משפחה למופת ובמקביל היה מחלוצי העיתונות בעברית בישראל. בתפקידו כיו"ר מועצת 'יד ושם' ושורת תפקידים אחרים שמילא, ייצג את ניצולי השואה בגאון. לפיד פעל בכל כוחו להנצחת השואה ומורשתה ודאג להעמקת התודעה בישראל על תרומת ניצולי שואה להקמת מדינה וביסוסה. הוא היה בעל מוח מבריק, אדם שנון ועיתונאי בכל רמ"ח איבריו".

  

"בחינוך חרדי, הוא היה חסיד סאטמר"

ח"כ לשעבר ישראל אייכלר, אשר ישב לצדו של לפיד בתוכנית הטלוויזיה "פופוליטיקה", סיפר ל-ynet על אדם "מאוד אנושי ורגשי במישור האישי. היה חשוב לו שלא יחשבו עליו שהוא שונא חרדים, אלא נאבק בעד החילוניות". אייכלר רואה בלפיד את "נציג הדור אשר לא ידע את יוסף ולא הכיר באמת את היהדות שבה הוא נאבק".

 

לדברי אייכלר, לפיד התוודה בפניו כי בפעם הראשונה שראה אדם מניח תפילין, היה בן 17, בתקופת הצבא.

כשראה זאת, סיפר, הוא רץ למפקד ודיווח לו שיש מישהו שעושה משהו עם תקשורת, פשוט כי לא ידע מה זה. אייכלר הוסיף ואמר כי נהג לומר ללפיד שאם היה מקבל חינוך חרדי, הוא היה חסיד סאטמר - מאלו שהולכים עד סוף, לא משהו באמצע, כמו שהוא היה חילוני עד הסוף".

 

אייכלר מסרב לשמור טינה ללפיד על פעילותו הפוליטית ועל התבטאויותיו הציבוריות נגד היהדות החרדית. הוא מעיד כי "כל מה שידע על היהדות מתחיל ומסתיים בשואה" ולכן כך הוא מעריך שהיהדות היתה עבורו טראומה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אמנון מרנדה, נטע סלע, אבירם זינו ויעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
לפיד. "אנציקלופדיה מהלכת"
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי אלגרט
פורז. "אזכור את החוכמה האדירה"
צילום: אלי אלגרט
השר פרידמן. "לפיד העשיר את חיינו"
צילום: מיכאל קרמר
אייכלר. "הוא היה אנושי"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים