שתף קטע נבחר

אולמרט: טומי היה יהודי, גם ללא הגינונים

ראש הממשלה ספד לחברו הטוב, שר המשפטים לשעבר, בפתח ישיבת הממשלה. "נפטר חברי הטוב טומי לפיד, חברי הטוב ביותר והקרוב ביותר מזה עשרות שנים, עימו ניהלתי קשר יומיומי". השניים נפגשו לפני כמה ימים בבית החולים ושוחחו בטלפון ביום חמישי האחרון. הלווייה תיערך מחר ב-12:00 בבית העלמין בקריית שאול

"טומי לפיד היה יהודי בכל רמ"ח איבריו, אם כי הוא לא תמיד ייחס חשיבות לגינונים". כך ספד הבוקר (יום א') בפתח ישיבת הממשלה, ראש הממשלה אהוד אולמרט. לפיד, שנפטר הלילה ואולמרט, היו ידידים קרובים מאוד במשך עשרות שנים. הלווייתו של לפיד תיערך מחר ב-12:00 בבית העלמין בקריית שאול.

 

אולמרט אמר לשרים: "נפטר חברי הטוב טומי לפיד, חברי הטוב ביותר והקרוב ביותר מזה עשרות שנים,

עימו ניהלתי קשר יומיומי. טומי היה פליט שואה, שכל חייו חי את הגורל היהודי ואת ההיסטוריה היהודית והעתיד היהודי. מכאן אני שולח חיבוק גדול לשולה, ליאיר ולמירב. יהיה זכרו ברוך".

 

בני הזוג אולמרט היו חברים קרובים של לפיד ורעייתו שולמית ונהגו לנפוש יחדיו בעת שראש הממשלה היה יוצא לחופשות בצפון.

 

ביום חמישי בערב קיבל ראש הממשלה שיחה מפתיעה. מזכירתו הודיעה לו שטומי לפיד שרוי במצב קשה בבית החולים איכילוב - ומבקש לשוחח איתו. אולמרט מיהר להתקשר חזרה, וזו היתה שיחתם האחרונה של השניים בטרם נפטר לפיד.

 

יומיים לפני כן, ביומו הציבורי הקשה ביותר של ראש הממשלה בעת מתן עדותו של מוריס טלנסקי בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ביקר אולמרט את לפיד בבית החולים. באותו בוקר שהה אולמרט בביקור בחיל הים, אחרי הצהריים שב ללשכתו ובירושלים ובערב שהה כשעתיים ליד מיטתו של לפיד. מקורבי רה"מ סיפרו כי השניים הצליחו להחליף דברים וכי המעמד היה קשה מאוד לראש הממשלה.

 

ברק: טומי הותיר חותם עמוק

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר הבוקר: "הלך מאיתנו טומי לפיד, איש שהותיר חותם עמוק על החברה השיראלית בכל דרכו בחיים. בחשיבתו הבהירה, בלשונו החדה ובעטו המושחז ועשייתו הפוליטית בת עשרות השנים".

 

"טומי היה נער בשואה והותיר אחריו מאות אלפי אנשים שנותרו מרותקים אל מורשתו ואל השכנוע הפנימי שלו, ואל השפעתו בציבור. הוא ייזכר תמיד כאדם יוצא דופן שהכיר את ישראל לפנים ולפנים", אמר ברק.

 

שר המשפטים לשעבר והעיתונאי יוסף (טומי) לפיד הלך לעולמו לפנות בוקר, בגיל 77. לפיד לקה במחלת הסרטן והיה מאושפז במשך כמה ימים במצב קשה בבית החולים איכילוב בתל-אביב.

הבוקר הכניעה המחלה את הנער ששרד את זוועות השואה והפך לעיתונאי בכיר בישראל הצעירה ומאוחר יותר - לשר בכיר בממשלתה.

 

חבריו ומתנגדיו במערכת הפוליטית נפרדו ממנו. "הוא הוכיח שכדי להיות יהודי טוב וציוני לא צריך להיות דתי", ספד שותפו לדרך הפוליטית, אברהם פורז. יו"ר המפדל, ח"כ זבולון אורלב, הביע צער על מותו ואמר, כי "חרף חילוקי הדעות התהומיים, ראוי להעריך את מאבקיו, בדרכו הוא, לחיזוק המשטר הדמוקרטי בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
לפיד. חבר קרוב של רה"מ
צילום: אלי אלגרט
אולמרט. מרכין ראש
צילום: AFP
מומלצים