שתף קטע נבחר

חיזבאללה העביר לישראל שרידי גופות של חיילים

במקביל לחזרתו ללבנון של המרגל נסים נאסר, העביר חיזבאללה ארון לצלב האדום ובו שרידי גופותיהם של חללים ממלחמת לבנון השנייה. גורמים מדיניים בירושלים סירבו להתייחס לנושא. נאסר, ששוחרר לאחר שש שנים בכלא הישראלי, הגיע לכפר הלבנוני נאקורה

חיזבאללה העביר בצהריים (יום א') ארון ובו שרידי גופותיהם של חללים ממלחמת לבנון השנייה - כך אישרו בצלב האדום. העברת הארון נעשתה במקביל לחזרתו ללבנון של המרגל נסים נאסר, שריצה שש שנות מאסר בכלא הישראלי.

 

האחראי מטעם חיזבאללה למימוש עסקת החילופים במעבר נאקורה, ופיק ספא, אמר בראיון לרשת אל-מנאר כי "העברנו כמה שרידי גופות של חיילים ישראלים שנהרגו במלחמה האחרונה ואשר הצבא הישראלי השאיר אותם בלבנון. אלו הם כמה מהשרידים שאנו מעבירים היום לצלב האדום".

 

דוברת הצלב האדום אישרה כי חיזבאללה העביר לארגון ארון ובו חלקי גופות. "סיימנו כרגע את ההעברה ובקרוב תתבהר התמונה". גורמים בירושלים מסרבים להתייחס לנושא, אולם מקורות יודעי דבר אמרו ל-ynet כי יש התרחשות חיובית בנושא המו"מ עם חיזבאללה.

 

הארון הועבר לכוחות צה"ל במעבר הגבול בראש הנקרה על-ידי גורמי הצלב האדום כמחווה של חיזבאללה, להמשך המשא ומתן בעסקה לשחרורם של חיילי צה"ל, אהוד גולדווסר ואלדד רגב, בתמורה לשחרורם של אסירים לבנונים המוחזקים בישראל, ובראשם סמיר קונטאר.

 

שלב זה בעסקה הוא פועל יוצא של הצהרה של חיבאללה שניתנה לפני חודשים אחדים שבידיה חלקי גופות של חיילי צה"ל. הארון הועבר בלא תיאום עם ישראל ולא על-פי בקשת ישראל. הארון יועבר לבדיקות גופי רפואה ורבנות כדי לזהות את השרידים, וכדי לקבוע את זהותם ואם אכן היו חיילי צה"ל.

 

ההערכות לפני שחרורו של נאסר היו כי השחרור התבצע ככל הנראה כחלק עסקה עתידית שבמסגרתה יוחזרו לישראל החיילים אלדד רגב ואהוד גולדווסר ואילו לבנון תקבל שישה אסירים, בהם סמיר קונטאר. עם זאת, בישראל מדגישים כי לא היה כל תיאום עם חיזבאללה.

 

צבי רגב, אביו של החייל החטוף אלדד רגב, אמר ל-ynet כי המשפחה לא עודכנה בדבר החזרת גופות לשטח ישראל. "מאחר שלא עודכנו בדבר, אין לי ממש ממה להתעודד. לא שמעתי על כך. הלוואי שזה יהיה חלק מהתקדמות ונראה את הבנים בבית. אבל בשלב זו מדובר בתקווה בלבד ". אמו ורעייתו של אהוד גולדווסר סירבו להגיב.

 

לפי הדיווחים בלבנון, החלפת שרידי הגופות בתמורה לנאסר נסגרה מבעוד מועד ופורסמה רק עם רגע ביצועה במעבר הגבול. ניכר היה כי מדובר בהפתעה מוחלטת אפילו לרשת "אל-מנאר" של הארגון.

 

בצעדת העשורא שהתקיימה בביירות בינואר השנה, אמר מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, כי "בידינו נמצאים ראשיהם, ידיהם ורגליהם של חיילים ישראלים". עוד הוסיף נסראללה כי "בידינו גם גופות כמעט בשלמותן".

 

חגיגות בלבנון לרגל השחרור

נאסר הגיע לכפר הלבנוני נאקורה לאחר ששוטרי משטרת ההגירה ליוו אותו למעבר הגבול בראש הנקרה, משם הוא עבר לשטח לבנון. עם שחרורו החלו בחיזבאללה בחגיגות ובטקסים שתכננו לו. בין החוגגים ניתן למנות את האחראי מטעם חיזבאללה על אזור הדרום, נביל קאוק, אחיו של האסיר הלבנוני סמיר קונטאר, בסאם קונטאר, וכן מזכ"ל פתח בלבנון, סולטאן אבו אל-עינין.


אנשי חיזבאללה חוגגים את השחרור (צילום: אל ג'זירה)

 

המשוחרר הטרי התקבל במצעד צבאי ובמארשים של תזמורת צבאית. עם הגיעו לבמה המרכזית הופרחו יונים לשמיים וכן בלונים צהובים של חיזבאללה. בכיר חיזבאללה הניח על צווארו זר פרחים צהובים - צבעו של חיזבאללה וזה התחבק עם בני משפחתו ונופף לבאים. בנאום חגיגי בנאקורה, אמר נאסר: "אינשאללה, בקרוב מאד נראה את חזרתם של האסירים הלבנונים. אני רוצה לפנות בברכות לחסן נסראללה ולחיזבאללה. ברכות למשפחות השהידים והאסירים ואינשאללה בקרוב כולם יחזרו".

 

האחראי מטעם חיזבאללה באזור הדרום, נביל קאוק,

אמר: "למרות כל הבעיות וחילוקי הדעות בלבנון, חיזבאללה לעולם לא שכח את סוגיית האסירים. זוהי סוגייה מוסרית ראשונה במעלה בלבנון, כך היה אתמול, יהיה היום ומחר (...) הדרך המועדפת היא דרך ההתנגדות (...) אנו צופים בעתיד הקרוב לחזרת אסירינו - זה יהיה ניצחון גדול עבור כולם ובראשם האסיר הגיבור סמיר קונטאר. אין לישראל ברירה אחרת אלא להיות מובסת וללבנון - אלא ניצחון".

 

נאסר עבר לארץ מלבנון בשנות ה-90 וב-2002 נשפט לשש שנות מאסר בגין ריגול. תקופת מאסרו הסתיימה לאחרונה, אולם במערכת הביטחון שקלו להמשיך ולהחזיק בו - אולי כקלף מיקוח למשא-ומתן אפשרי מול חיזבאללה. הוא הוחזק לכן בתקופה האחרונה במעצר מינהלי בבית-המעצר ניצן.

 

אלדד רגב ואודי גולדווסר נחטפו ללבנון לפני 690 ימים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו חגי עינב, רועי מנדל ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נסים נאסר בדרכו ללבנון, הבוקר
צילום: דורון גולן
נאסר שוחרר מהכלא בבוקר והגיע לגבול בצהריים
צילום: ירון ברנר
מומלצים