שתף קטע נבחר

אולמרט: תירגעו, איש לא יכתיב לנו לוחות זמנים

בישיבת סיעת קדימה בירושלים, הפתיע ראש הממשלה, אהוד אולמרט, את הנוכחים בנחרצותו: "קדימה היא מפלגת שלטון ותמשיך להיות. אף אחד לא יכתיב לה מבחוץ את לוחות הזמנים. צריך להרגיע את מי שלא רגוע". דבריו זכו לתשואות מפעילים, ואולמרט הוסיף בנושא פרשת טלנסקי: "עוד לא ניתנה לי הזדמנות לומר את דבריי, אבל זה יקרה"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, החליט להפסיק לשתוק והחל הערב (יום א') להשיב אש למתנגדיו מבית - ובראשם שרת החוץ ציפי לבני - ואף שלח חיצים לעבר אהוד ברק. בישיבת סיעת קדימה בירושלים, אמר אולמרט: "יש כמה אנשים בלחץ בימים האחרונים. אני מציע לא לפעול תחת לחץ. יש עלינו אחריות". הנוכחים פירשו זאת כעקיצה ללבני, שקראה להיערך לבחירות.

 

בישיבת הסיעה שידר אולמרט כי מי שממהר להספיד אותו - כדאי שימתין, ודיבר בנחרצות ובסרקזם כלפי יריביו בתוך התנועה. לבני, שנכנסה לחדר עם חיוך רחב על פניה, נראת מופתעת לאחר ששמעה את הדברים.

 

 

"כמי שעומד בראש קדימה אני מאמין בכוחה להנהיג את מדינת ישראל", הדגיש אולמרט, ועקץ את יו"ר העבודה ושר הביטחון ברק, שקרא לקדימה "להתיישר מוסרית". "קדימה אינה מפלגת לוויין - היא מפלגת שלטון ותמשיך להיות.

 אף אחד לא יכתיב לה מבחוץ את לוחות הזמנים", אמר ראש הממשלה, שסיפר על נסיעתו הקרובה לוושינגטון לדון ב"עניינים גורליים למדינה", והוסיף: "צריך לפעול בקור רוח. צריך להרגיע את מי שלא רגוע ולהמשיך מאוחדים כדי שנמשיך להוביל את ישראל".

 

בהתייחס לפרשת "מעטפות הכסף" ולעדותו המוקדמת של משה (מוריס) טלנסקי, אמר אולמרט כי "בכל מה שקשור אליי טרם ניתנה לי ההזדמנות, אך תינתן לי ההזדמנות ואבהיר את מה שצריך להבהיר ואומר את מה שצריך לומר".

 

קולות תמיכה - אבל גם קריאות "לדבר על ערכים"

כמה פעילים מרכזיים בקדימה הגיעו לישיבה, ובמהלך דבריו של ראש הממשלה פרצו כמה פעמים במחיאות כפיים סוערות ובקריאות תמיכה. בין הנוכחים נמנו 17 מחברי הכנסת של קדימה, וכן יו"ר הכנסת, דליה איציק, שהביעה את תמיכתה באולמרט ואמרה: "המדינה מתנהלת בידיים טובות, הוא מראשי הממשלה הטובים שאני זוכרת. איש מאלו שמדברים איתי לא אומרים שאינו יכול לנהל המדינה".


ישיבת הסיעה, היום. "קדימה תמשיך להיות בשלטון" (צילום: גיל יוחנן)

 

למרות המתיחות הפוליטית, הישיבה התנהלה באווירה נעימה - ואף כללה שירה בציבור ותיפוף על השולחנות, שהוביל ח"כ עתניאל שנלר. מאיר ניצן, יו''ר מועצת קדימה, קרא לנוכחים: "תרדו מראש הממשלה, תפסיקו עם מלחמות הירושה. תפסיקו לדבר על פריימריס, על בחירות בנובמבר. תנו לו להוכיח את חפותו".

 

בהמשך לדברים, פרץ עימות בין ניצן לח"כ עמירה דותן, שהבהירה שיש לדבר על האמת ועל ערכים, ולכנס את את המועצה לדיון בעריכת פריימריז.

 

מוקדם יותר, אמר מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, כי "המשטרה נמצאת באחת השעות המשמעותיות של חקירת בעלי משרה בכירה בישראל". בטקס החלפת ראש אגף תכנון ולוגיסטיקה במשטרה, הוסיף כהן כי הוא "דוחה מכל וכל את הניסיונות להטיל דופי בחוקרים ובצוות החקירה".

 

"אתם רואים, אני וציפי יכולים להגיע להסכמות"

גורמים בסביבתו הקרובה של ראש הממשלה הבהירו אמש כי אולמרט מתנגד לקיום פריימריז מוקדמים בקדימה וכי הוא מתכוון להילחם על חפותו, ולהוכיח שלא עבר על החוק. לדבריהם, ראש הממשלה יבקש משרי קדימה להשהות את החלטתם בסוגיית הפריימריז עד לחקירה הנגדית של טלנסקי, אשר תיערך ביולי. במקביל, התעקש אולמרט לדחות בשבוע את הכרעת הקבינט בנוגע לאישור מתווה הרגיעה עם חמאס עד לאחר שובו מוושינגטון. 

 

מקורבי אולמרט הוסיפו כי ראש הממשלה מאמין שאחרי החקירה הנגדית,

 הוא יצליח לשנות את המציאות הפוליטית שנוצרה בעקבות עדותו של אדם אחד. "הוא לא ויתר על הקרב", אמר גורם בלשכתו של אולמרט "הוא משוכנע שגם יצליח להחזיר את המערכת הפוליטית לפסים של נורמליות".

 

עוד בישיבת הסיעה היום, אולמרט אמר גם כי ירושלים היא בירתה של מדינת ישראל לעד, ושיבח את שר השיכון זאב בוים על הודעתו בדבר בנייתן של מאות יחידות דיור בפסגת זאב ובהר חומה. לדברי אולמרט, "אנחנו חוגגים השנה 41 שנים לאיחוד העיר וזה מפיל אחריות על ממשלת ישראל, אנו צריכים לעשות ועושים הכל כדי לפעול לחיזוקה של ירושלים".

 

במהלך הדיון על ירושלים, לבני ואולמרט הסכימו על אחד הדברים וראש הממשלה התלוצץ ואמר: "אתם רואים, אני וציפי יכולים להגיע להסכמות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט, היום. נחוש
צילום: גיל יוחנן
צילום: AFP
לבני. הופתעה?
צילום: AFP
מומלצים