שתף קטע נבחר

עכשיו זה סופי: הגמלאים התפלגו, ללא גאידמק

ועדת הכנסת אישרה פה-אחד את הפילוג בסיעת האם, לאחר ששלושת הפורשים הודיעו על ביטול ההסכם שלהם עם ארקדי. סיעתם החדשה, "צדק לזקן", לא תהיה זכאית למימון מפלגות עד שתירשם כמפלגה באופן רשמי

איש העסקים ארקדי גאידמק ייאלץ למצוא דרך אחרת לדריסת רגל פוליטית. הפילוג בסיעת הגמלאים אושר הבוקר (יום ב') פה אחד בוועדת הכנסת, בהימנעות נציג סיעת האם. זאת, לאחר שהפורשים הודיעו על ביטול הסכם ההתקשרות שלהם עם גאידמק.

 

ועדת הכנסת אישרה את הפילוג לאחר ששלושת הפורשים, חברי הכנסת משה שרוני, אלחנן גלזר ושרה מרום-שלו, הודיעו על ביטול הסכם ההתקשרות שלהם עם מפלגת "צדק חברתי" של גאידמק ועל ביטול כל הסכם מוקדם שהיה להם, לפיו הם היו אמורים לייצג את מפלגת גאידמק בכנסת.

 

יו"ר סיעת הגמלאים, ח"כ יצחק גלנטי, ניסה לערער על אמינות הודעת הניתוק ורמז על אפשרות לכאורה שהחתימות מזויפות. יו"ר הוועדה, ח"כ דוד טל (קדימה) אמר לגלנטי כי אם חשדותיו מבוססים, הוא יכול לפנות למשטרה ולהגיש תלונה בנושא.

 

גלנטי גם ביקש שהפורשים יגישו תצהיר בחתימת עורך דין, על כך שאין להם שום הסכם אחר בכתב או בעל פה עם גאידמק, אולם גם בקשה זו נדחתה. כל המתנגדים שמנעו את אישור הפילוג בישיבה הקודמת חזרו בהם, והצטרפו לתומכים בבקשת הפילוג.

 

ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר כי הניתוק מגאידמק הוא הישג של הוועדה, "שמנעה הסכמי ביבים ותקדים מסוכן של קניית מפלגה". היועצת המשפטית של הוועדה ציינה, כי מדובר בהקמת סיעה חדשה בכנסת שלא תהיה זכאית למימון מפלגות עד שתירשם כמפלגה באופן רשמי. הפורשים שינו את שם סיעתם מ"צדק לגמלאים" ל"צדק לזקן".

 

לדברי ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד), אין זה מכבודה של הוועדה שהפילוג אושר אחרי שלוש ישיבות, אלא ביזיון - בשעה שקודם לא התקבלה הצעת היו"ר לקיים שלוש הצבעות נפרדות על בקשת הפילוג, על שם הסיעה החדשה ועל הייצוג המבוקש של מפלגת גאידמק. לטענתו, אפשר היה בנקל לאשר מלכתחילה את הפילוג ולא לאשר את שתי הנקודות האחרות.

 

הודעתם של שלושת חברי הכנסת על פרישה ממפלגתם ועל חבירה לארקדי גאידמק עוררה לאחרונה סערה במפלגה ובמערכת הפוליטית, והביאה לביקורת קשה מצד חבריהם לסיעה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרוני. "צדק לזקן"
צילום: גיל יוחנן
צילום: יואב גלאי
גלנטי. יפנה למשטרה?
צילום: יואב גלאי
גאידמק. הפעם נשאר בחוץ
צילום: ירון ברנר
מומלצים