שתף קטע נבחר

הצעת חוק: להתאים את העונש למוצא הנאשם

ח"כ שלמה מולה סבור כי שופטים הגוזרים עונש צריכים להתחשב בהשתייכות האתנית של העבריינים. "בהולנד מותר לעשן סמים, בתאילנד נהוג לאכול חתולים ובאתיופיה מותר להתחתן מגיל 12, ובארץ זה אסור", אמר מולה והבהיר כי החוק יחול רק על עבירות שדינן עד 3 שנות מאסר

"אדוני השופט, תן לי עונש קל, אני מאתיופיה/בריטניה/תאילנד/רוסיה". ח"כ שלמה מולה (קדימה) הגיש הצעת חוק, לפיה יורשה בית המשפט להתחשב בשייכות לקבוצה לאומית-אתנית, כנסיבה מקלה בעת קביעת עונש, אם העבירה נחשבת כמקובלת וראויה בקבוצת מוצאו. מולה הדגיש כי בכוונתו להציע שהחוק יחול רק על נאשמים המואשמים בעבירות שדינן עד שלוש שנות מאסר.

 

"בספרות המשפטית ובפסיקה בחו"ל, המושג 'הגנה תרבותית' הוא כינוי להכרה במנהגים חברתיים או תרבותיים של קבוצות מיעוטים ותתי-תרבויות מפני אחריות פלילית", כתב מולה בדברי ההסבר להצעת החוק כתב. "בעולם שבו מדברים כה רבות על רב-תרבותיות, יש מקום לשלב הגנה תרבותית במסגרת המשפט הפלילי".

 

עם זאת, הבהיר מולה כי יישום החוק - אם יאושר - יהיה חייב לקחת בחשבון את זכויות היסוד של אלה שעלולים ליפול קורבן לאותם מנהגים. "מבחינה עקרונית רצוי שתהיה הכרה בזכות להגנה תרבותית ומעשית ורצוי שהיא תופעל בכל מקרה ומקרה, רק לאחר בדיקה קפדנית גופו של עניין", הוסיף.

 

"תתחשבו בתאילנדים, הם אוכלים חתולים"

מולה הוא נציג העדה האתיופית, שהושבע לכהונה לפני ארבעה חודשים, בעקבות פרישתו של אביגדור יצחקי. מולה אמר בשיחה עם ynet כי "הצעת החוק נוגעת לעבירות של עד שלוש שנות מאסר ולא על עבירות חמורות כמו עבירות של רצח בתוך המשפחה וכדומה. אם למשל עולה לארץ בחור מתאילנד ואוכל חתול, צריכים להעמידו לדין אבל גם להתחשב בו, מכיוון שבתאילנד נוהגים לאכול חתולים".

 

חבר הכנסת הציג דוגמה נוספת: "בבריטניה, כשאתה מחנך ילד מותר לך לתת לו צביטה קטנה או מכה קלה עם סרגל. אם משפחה בריטית תעלה ארצה,

והם ייתקלו במקרה כזה, מבחינה משפטית ראוי יהיה להתחשב בהם. בנוסף, בהולנד מותר לעשן סמים קלים. אם מגיע ארצה תייר או עולה חדש הולנדי והוא מועמד לדין על עישון, סמים ראוי להתחשב גם בו בקביעת העונש. כך גם לגבי מדינות בהן מותרת הזנות".

 

מולה התייחס גם למקרה שעלול להתרחש בקרב בני עדתו: "באתיופיה מותר להתחתן מגיל 12, ואילו בארץ זה אסור. אם עולה ארצה מישהו עם ילדה בת 12, מותר להעמידו לדין על פי החוק הישראלי, אבל ראוי להתחשב בו בשל הנסיבות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
רב-תרבותיות. מולה
צילום: עופר עמרם
מומלצים