שתף קטע נבחר

כעס בבריטניה: נשיא זימבבווה הגיע לכינוס המזון

נשיא זימבבווה, רוברט מוגאבה, שמדיניותו הכלכלית המיטה מחסור על מיליונים בארצו, הגיע לרומא כדי להשתתף בכינוס האו"ם על משבר המזון העולמי. "אני חושב שהדבר מגעיל, ואני רותח על השתתפותו בכינוס", אמר נציג בריטניה בכינוס, השר הבריטי לענייני פיתוח בינלאומי, דגלס אלכסנדר. הוא הבהיר כי לא ייפגש עם מוגאבה, ולא ילחץ את ידו

בריטניה כינתה היום (ב') את נוכחותו של נשיא זימבבווה רוברט מוגאבה בכינוס המזון העולמי ברומא "מגעילה" - וטענה כי "שלטונו הכושל" המיט מחסור כבד במזון על מיליונים מקרב בני עמו.

 

נשיא זימבבווה - קולוניה בריטית לשעבר - הגיע לרומא אמש. זהו מסעו הראשון מחוץ למדינה מאז הבחירות לנשיאות שנערכו בארצו במרס, שלטענת מדינות המערב ומנהיגי האופוזיציה היו נגועות בזיופים. מוגאבה בא לבירה האיטלקית כדי להשתתף בכינוס האו"ם שיפתח מחר, הנוגע לעלייה במחירי המזון והשפעתה על עניי העולם.

 

"אני חושב שהדבר מגעיל, ואני רותח על השתתפותו בכינוס", אמר נציג בריטניה בכינוס, השר הבריטי לענייני פיתוח בינלאומי, דגלס אלכסנדר, בראיון לתחנת הרדיו של תאגיד השידור הבריטי BBC. "אנחנו לא סבורים שיש להקנות לרוברט מוגאבה לגיטימיות או אמינות באמצעות שיתופו בכינוס - בשעה שארבעה מיליון מתושבי ארצו תלויים בסיוע הומניטרי כפועל יוצא ממדיניותו הכושלת", אמר אלכסנדר.

 

השתתפותו הצפויה של מוגאבה בכינוס - שהואשם על ידי מדינות המערב בניהול מסע הפחדה ואלימות נגד האופוזיציה בזימבבווה ותומכיה - יקנה לו אפשרות נדירה ליצור קשרים ישירים עם מנהיגי המערב. עם זאת, אלכנסדר וכמוהו גם שליח ארצות הברית לכינוס, שר החקלאות האמריקני אד שייפר, הודיעו כי לא ייפגשו עימו.

 

"לא אלחץ את ידו של רוברט מוגאבה ולא אפגש עימו. לא מדובר באדם אמין שיכול לתרום דבר מה לדיון על משבר המזון בעולם", פסק אלכנסדר.

 

מוגאבה, שיתמודד ב-27 ביוני בסיבוב השני בבחירות לנשיאות ארצו מול יריבו ראש האופוזיציה מורגן צ'נגיראי, הגיע לרומא מלווה ברעייתו גרייס ובמשלחת גדולה של פקידי ממשל. למרות שבין הסנקציות שהטיל על מוגאבה האיחוד האירופי נכלל גם איסור על ביקור במדינות האיחוד - ביקורו ברומא לצורך הכינוס התאפשר משום שהכינוס נערך תחת מטריית האו"ם. כמותו, ישתתף בכינוס "פרסונה נון-גרטה" נוספת - נשיא איראן מחמוד אחמדי-נג'אד.

 

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, פרסם היום הודעה שבה גינה את מוגאבה על "מדיניות ממשלתו המוטעית" ש"צפויה להסתכם באחד היבולים הגרועים ביותר בתולדותיה של זימבבווה".

בוש אף האשים את ממשלת זימבבווה בליבוי האלימות "המצערת" שהתפרצה במדינה על רקע אי-היציבות הפוליטית וקרא לפריסתם של משקיפים בינלאומיים קודם לסיבוב השני של הבחירות. 


פורסם לראשונה 02/06/2008 19:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוגאבה. המיט מחסור על בני ארצו
צילום: AP
מומלצים