שתף קטע נבחר

עוזרים בכל העולם: "קומנדו נשמה ישראלי"

"אולי לתפיסתנו הישראלים, ניצחנו בכל המלחמות מקום המדינה ועד היום, אבל באחת מאז אנחנו מקפידים להפסיד- "מלחמת ההסברה", ולכן אחת הסיבות העיקריות להקמת הארגון מעבר להצלת חיים ו"תיקון עולם", היא האופן בו אנחנו נתפסים בעיניי זרים" - הצצה לקבוצה נדירה של ישראלים, המצילים חיים בעולם תוך שיפור תדמיתה של ישראל

גל לוסקי קיבלה את ההחלטה לסכן את חייה כדי להציל אחרים כתוצאה מ"משא ומתן עם אלוהים", לדבריה. לפני מספר שנים חייה של הקיבוצניקית שהפכה לדיילת אוויר נראו נוחים. "הכל נראה בסדר, עד שאחי נפצע ואני נדרשתי לעצירה", היא מספרת. בעקבות פציעתו הקשה של אחיה במלחמת לבנון הראשונה, היא נדרה נדר שאם "יצא מזה", היא תשנה כליל את שגרת חייה. "הוא יצא מבית החולים אחרי שנה בשיקום, ואני טסתי בסתר לאפריקה, לרצח-העם הראשון שלי", היא מחייכת. 

 

מאז היו עוד עימותים, אירועי דמים ואסונות טבע: הצונאמי בסרילנקה, שיטפונות בגרוזיה, הוריקן קטרינה בלואיזיאנה, רעידת האדמה בקשמיר ההודית, רעידת האדמה בפקיסטן, רעידת האדמה באינדונזיה, ולאחרונה - הציקלון בבורמה. כל מקום בו ניתן לסייע לאנשים במצוקה עולה מיד על הרדאר של לוסקי (40), המייסדת ומי שעומדת בראש ארגון "Israeli Flying Aid". מסוף 2004 מסייעת לוסקי לאוכלוסיות במצבי אסון, משבר וקונפליקט, ומעניקה לנפגעים לא רק מים ומזון אלא גם סיוע רפואי ונפשי, כדי להתמודד עם הטראומה והקושי.

 

 

"אנו פועלים לצערנו בעיקר במדינות שמדינת ישראל מנועה מלשגר אליהן סיוע בשל היעדר קשרים דיפלומטיים", מסבירה לוסקי. "כקבוצה אזרחית עצמאית אנחנו כבולים רק למצפוננו - לא מחכים לאישור של אף ממשלה, גם לא לשלנו, כדי לפעול. מה גם שקשה טכנית למנוע מאיתנו את הכניסה".

 

מתנדבי הארגון מגיעים מכל קצותיה של החברה הישראלית: אנשי טראומה, לוגיסטיקה ורופאים - יהודים, נוצרים, דרוזים ובדואים - כולם בעלי אופי יוצא דופן. הגרעין הקשה מונה כמאה איש, שמוזעקים "מעכשיו-לעכשיו" במקרה חירום. הם עוזבים בית, משפחה ועבודה, על חשבונם הפרטי ובהתנדבות מלאה, ויוצאים לשטח.

 

"למתנדבים יש יכולת הישרדות בשטח עוין בצורה עצמאית לחלוטין ולאורך זמן. הם יודעים ומבינים את הסיכונים, ובוחרים בהם בצורה מושכלת. פגיעה פיזית, מחלות המתפשטות במהירות באזורי אסון, ומעצרים תוך פעילות בשטחים עוינים  - כל אלה הם שיגרה עבורם ועבור משפחותיהם", מתגאה לוסקי, בעצמה אם לילד בן 10.

 

"לא משנה אם הם עניי עירך או עולמך"

לא פעם שמעה לוסקי את הטענה "עניי עירנו קודמים", והיא אינה מתווכחת עימה. הנתינה בארץ מבחינתה היא חובה אזרחית ולא בחירה. "כל הפעילים שלנו מתנדבים קודם כל כאן בארץ. בנוסף, הם מבינים את הצורך בנתינה ללא תנאי לזרים מוחלטים - גם אם הם שייכים לאוכלוסיות הנחשבות עוינות לנו כישראלים. הסיוע בחו"ל נתפס על ידם כזכות. 'ילד הוא ילד'", היא מוסיפה, "ולעולם אינו אשם למי נולד באיזה צבע ולאיזו דת".

 


לוסקי בפעולה (צילום Israel Flying Aid)

 

IFA ממומן במלואו מתרומות של ארגונים וגופים שונים, ביניהם הוועד היהודי-אמריקני (AJC) , החברות הישראליות "סאני" ו"לוטוס", ארגון ה"ג'וינט" ופדרציות יהודיות בעולם.  

 

כדי שלא לעכב את מתן הסיוע בזמן אמת, פועלת לוסקי לשריין כספים לארגון עוד בטרם מתרחש אסון. "בעתות חירום אין זמן; אנשים מתים. בעולם העסקי זמן שווה כסף, אבל בעולם שלנו זמן שווה חיים, וחיים אי אפשר להרוויח או לתקן אחר כך", היא אומרת.

 

לוסקי ו-IFA זקוקים למתנדבים נוספים, בעיקר בארץ. "יכולות משרדיות יכולות להקל בהרבה את העבודה כאן", היא מסבירה. "בנוסף, אני זקוקה לכותבים עם אנגלית מצוינת, כמעט דיפלומטית, שיוכלו לחבר את הארגון שלנו לתורמים בעולם, וידעו בדיוק איזה תואר כבוד להעניק לאיזה מנהיג".

 

חיילים ב"מלחמת ההסברה"

הפעילות הנמרצת של הארגון ברחבי הגלובוס הופכת אותו גם לחייל בולט ב"מלחמת ההסברה" של ישראל בעולם. "אין דבר שעושה אותנו יותר מאושרים מלהיות חיילים קטנים במלחמת ההתשה הזו על שמנו בעולם"  אומרת לוסקי. "אולי לתפיסתנו, הישראלים, ניצחנו בכל המלחמות מקום המדינה ועד היום, אבל במלחמה אחת אנחנו מפסידים – 'מלחמת ההסברה'. אחת הסיבות העיקריות להקמת הארגון, מעבר להצלת חיים ו'תיקון עולם' היא האופן בו אנחנו נתפסים בעיני זרים. העובדה שאנו מצטיירים כתמונה של טנק ישראלי מול ילד פלסטיני מקוממת", היא מוסיפה.

 

אך גם במלחמה הזו קוצרת לוסקי הצלחות. רק לאחרונה שודרה ברשת הערבית אל ג'זירה כתבה מפרגנת נדירה על ישראל, שתיארה את פעילות -IFA בבורמה - הוכחה להשפעת הארגון על התפיסה של ישראל בעולם. IFA היה ארגון הסיוע היחיד שהימרה את פי החונטה הצבאית בבורמה ונכנס למדינה כדי להגיש סיוע, חרף איסור מפורש של השלטונות.

 

לוסקי מסבירה שהשלטונות במדינה לא הצטערו כלל על אסון הטבע שפגע באזורים בהם הייתה תמיכה רבה לאופוזיציה. "הקו המנחה של המשטר האפל עובד כך: באזורי הדלתא גרים אנשי אופוזיציה רבים, אז למה להפריע לטבע לעשות את שלו? בואו נימנע סיוע, נאטום את אזור האסון, נחכה שכל הפצועים ימותו מהיעדר טיפול תרופתי, ממגפות, מרעב או מכולם יחד, ואז נאפשר כניסה מדודה של ארגונים בינלאומיים - ורק בתנאי שיעבדו באמצעות הממשלה.

 

"והעולם? יושב בחוץ במלונות ומשרדים ממוזגים, מזפזפ בשלט, ומבקש יפה ובנימוס אישורי פעולה להצלת חיים ממשטר דרקוני שמבין שיש דרך זולה ושקטה יותר משימוש בנשק כדי לגמור את מתנגדיו", דברי לוסקי.

 

ארבעה מתנדבים התגנבו יחד עם לוסקי למקומות הנידחים ביותר בבורמה במטרה לרכוש, להוביל, ולחלק טונות רבות של  מזון בסיסי וציוד נחוץ. "באוויר היה ריח של מוות והמראות קשים מאוד: פליטים שמצאו מפלט זמני מתחת לגשרים, משפחות ששיקמו את בתיהן כשלא רחוק מהן מוטלת גווייה מרקיבה - אולי אפילו של אחד מבני המשפחה - גופות לצד פגרי בעלי-חיים". סיפר א', אחד המתנדבים של IFA שחזר מבורמה.

 

IFA מסייעת גם באיתור והחזרה לארץ של תרמילאים ישראלים בחו"ל, הנתקפים פסיכוזות בעקבות שימוש בסמים, וכן באיתור תרמילאים נעדרים והטסת גופות של הרוגים ונרצחים. בנוסף, מעניק הארגון סיוע לאסירים ישראליים בחו"ל - מתוך הנחה כי יש לתת "הזדמנות שנייה למעידה ראשונה", לצעירים שהסתבכו בפלילים במדינות בהן טיילו לאחר שרותם הצבאי.

 

הסיוע מתמקד באיתור עורכי דין מקומיים, שיפור תנאי כליאה, תמיכה במשפחות האסירים והבהרת זכויותיהם אצל השירותים הקונסולאריים, תוך שיתוף פעולה עם המחלקות הרלוונטיות במשרד החוץ.

 

להתנדבות ותרומות ל- IFA לחצו כאן.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"קומנדו נשמה" בדרך
צילום: israel flying aid
צילום: יהונתן צור
גל לוסקי israel flying aid
צילום: יהונתן צור
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים