שתף קטע נבחר

אובאמה זכה במועמדות הדמוקרטית לנשיאות

ברק אובאמה השלים את המשימה - הוא השיג את מספר הצירים הדרוש לו כדי להבטיח לעצמו את המועמדות הדמוקרטית ובכך הפך למועמד השחור הראשון לנשיאות ארה"ב. הילארי קלינטון ברכה את אובאמה והבהירה: "אני לא מקבלת החלטות הלילה". עם זאת, מקורביה רמזו כי היא מעוניינת במשרת סגנית הנשיא

היסטוריה בארצות הברית: הסנאטור ברק אובאמה הצליח לגרוף הלילה (ד') את מכסת הצירים הנדרשת כדי להבטיח לעצמו את מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית. 17 חודשים אחרי שנכנס למירוץ כמעט חסר-סיכויים מול הילארי קלינטון, שנחשבה למועמדת הכמעט-ודאית, עשה אובאמה היסטוריה והפך לגבר השחור הראשון שיתמודד לנשיאות. עם זאת, בנאומה בניו יורק הבהירה קלינטון שהיא לא תקבל החלטה הלילה על פרישה מהמירוץ.

 

ברק חוסיין אובאמה - קווים לדמותו:

 

בנאום הניצחון אמר אובאמה: "אנחנו מסיימים מסע אחד ויוצאים למסע נוסף. בזכותכם אני יכול לעמוד כאן ולהצהיר שאני אהיה המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב". אובאמה בחר לנאום בסנט פול בירת מינסוטה, המקום שבו תיערך הוועידה הרפובליקנית בספטמבר.

 

אובאמה חלק שבחים להילארי קלינטון, אם כי מוקדם לדעת אם הוא עשה זאת כהקדמה להצעה שתהיה סגניתו, או כדי לנסות וללכד את תומכיה הרבים מאחוריו. "קלינטון עשתה היסטוריה בקמפיין הזה", אמר. "היא עשתה היסטוריה - לא רק בגלל היותה אשה, אלא משום שהיא מנהיגה שהלהיבה את דמיונם של מיליוני אמריקנים. אני מתמודד טוב יותר בזכות הילארי קלינטון".

 

בתקשורת דווח כי לאחר נאומו התקשר אובאמה ליריבתו והשאיר לה הודעה, שבה ביקש ממנה לחזור אליו בהקדם. מנגד דווח כי גם קלינטון ביקשה להיפגש עם אובאמה בהקדם האפשרי. השניים צפויים להגיע היום לכינוס השנתי של השדולה היהודית (אייפא"ק) בוושינגטון, אולם ההערכה היא כי לא ימצאו זמן להיפגש אחד על אחת. ייתכן שייפגשו מאוחר יותר, בניו יורק בשעות הערב. 


אובאמה ורעייתו מישל חוגגים את הניצחון, הלילה במינסוטה (צילום: AP)  

 

אתמול נערכו שתי מערכות הפריימריז האחרונות במירוץ, בדרום דקוטה ובמונטנה. קלינטון ניצחה הלילה בדרום דקוטה, ואובאמה ניצח במדינת מונטנה. בסך הכל, על פי ספירת סוכנות הידיעות AP, צבר ברק אובאמה 2,154 צירים, כולל צירי-על. קלינטון צברה עד כה 1,191.5 צירים. כדי לזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית בוועידת המפלגה בדנבר באוגוסט, די ב-2,118 צירים.

 

כולם ידעו שזה הולך להיות הלילה של אובאמה, אבל גם קלינטון, שערכה הלילה עצרת בניו יורק, היתה במוקד ההתעניינות. עד הלילה, ניצחה קלינטון בחמש מתוך שבע מערכות הפריימריז האחרונות. היא גם גרפה יותר קולות מאובאמה, כמעט 18 מיליון קולות, יותר מכל מועמד דמוקרטי או רפובליקני בהיסטוריה של הפריימריז. בסופו של דבר, היא סיימה את קרב האגרוף הזה חבוטה, אך עומדת על רגליה ומניפה ידיים כמנצחת.

 

קלינטון: לא אחליט הלילה על המשך דרכי

בנאומה בניו יורק, לאחר סגירת הקלפיות בדרום דקוטה, שיבחה קלינטון את אובאמה, אך לא הודתה מפורשות בניצחונו. "אני מודה לאובאמה על מירוץ יוצא מהכלל", אמרה לתומכיה. "יחד אתו, המפלגה שלנו והמדינה חזקות יותר. היה כבוד להתמודד מולו וכבוד לקרוא לו חבר". היא קראה לתומכיה "להכיר בהישג של אובאמה" - אבל לא פירטה מהו ההישג, ולא הודיעה על תבוסה, אף כי רמזה כי היא "מחויבת ללכד את המפלגה הדמוקרטית כדי לנצח בבחירות לבית הלבן".

 

"זה היה קמפיין ארוך ואני לא מקבלת החלטות הלילה", אמרה קלינטון. היא הבטיחה להתייעץ עם ראשי המפלגה ולפעול "לתועלת המפלגה והמדינה", אך במקביל הבהירה בנאומה כי היא עדיין רואה בעצמה המועמדת החזקה ביותר מבין השניים, זו שעשויה לנצח את מקיין בנובמבר, בזכות העובדה שגברה על אובאמה במדינות המתנדנדות, שניצחון בהן הוא חיוני כדי להבטיח ניצחון בבחירות הכלליות בנובמבר. היא הודתה לתומכיה: "אני מאוד גאה בכך שהמשכנו יחד. עמדנו על שלנו".


קלינטון, עם ביל וצ'לסי, הלילה בניו יורק. לא הודתה בתבוסה (צילום: AFP)

 

אתמול אמרו מקורביה של קלינטון היא מעוניינת להיות סגנית הנשיא, לצדו של אובאמה. ההערכה היא כי בימים הקרובים תתייצב מאחוריו ותביע תמיכה בו כמועמד המפלגה לנשיאות. מוקדם יותר השבוע, שיגר אובאמה רמזים לכיוונה של קלינטון, הבטיח להיפגש עמה מתי שתרצה ואף אמר "נעבוד יחד בנובמבר". בשורה התחתונה, אובאמה יודע שהוא זקוק לקולותיהם של תומכי קלינטון, וייתכן שלא תהיה לו ברירה אחרת, מאשר בחירתה כבת-זוגו למירוץ לבית הלבן.

 

מקיין ניסה - לשווא - לגנוב את ההצגה

למרות שזה היה הלילה של הדמוקרטים, ניסה המועמד הרפובליקני, הסנאטור ג'ון מקיין, לגנוב את ההצגה הלילה, כשנשא נאום בלואיזיאנה שבו ניסה לנתק את עצמו מהנשיא ג'ורג' בוש ולהחזיר לעצמו את ההילה של "מקיין העצמאי", שהיה אהוד התקשורת האמריקנית בבחירות בשנת 2000.

 

ואולם, מיד כשהתברר שאובאמה השיג את מספר הצירים הדרוש לו כדי להבטיח את מועמדותו, הפסיקו ערוצי הכבלים CNN ו-MSNBC לשדר את נאומו של מקיין, כדי לבשר על ניצחונו של המועמד הדמוקרטי. לעומתם, המשיך ערוץ "פוקס ניוז" השמרני לשדר את נאומו של מקיין, והסתפק בכתובית בתחתית המסך שבישרה כי אובאמה זכה במועמדות המפלגה הדמוקרטית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה, הלילה. המועמד השחור הראשון
צילום: AP
קלינטון. "לא מחליטה הלילה"
צילום: AFP
מומלצים