שתף קטע נבחר

משרד הפנים מציע להקים מאגר זיהוי ביומטרי של תושבי המדינה

על פי תזכיר חוק שהוציא משרד הפנים, מוצע להקים מאגר שיכלול את טביעות האצבעות של כולנו על מנת להנפיק אמצעי זיהוי כמו דרכונים ותעודות זהות שקשה יהיה לזייף

תזכיר חוק תעודת זהות, מסמך נסיעה ומאגר מידע ביומטריים, התשס"ח - 2008" (להורדה, PDF), שנשלח אתמול (ד') ממשרד הפנים לגורמים משפטיים ולגופי שלטון מבקש להקים מאגר ממשלתי שיכלול טביעות אצבעות ומידע ביומטרי על אזרחים. משרד הפנים מנסה כבר שנים להוציא לפועל את תכנית תעודות הזהות החכמות, שיחליפו את התעודות הנוכחיות שלנו ויתהדרו באמצעים טכנולוגיים מתקדמים לזיהוי וניטור התושבים.

 

לפי התזכיר, משרד הפנים מציע להקים מאגר שיכלול גם את תמונות תווי הפנים של כלל תושבי המדינה, בדומה לתמונות שיש על רשיון הנהיגה. הנתונים יוטבעו גם בתעודות הזהות החדשות, מה שיעשה אותן קשות במיוחד לזיוף. "מטרת החוק המוצע היא לקבוע הסדרים אשר יאפשרו אימות וזיהוי של תושבי ישראל תוך שימוש באמצעים ביומטריים שיהיו בתעודות הזהות, במסמכי נסיעה ומבמאגר ביומטרי מרכזי, באופן שיקשה מאוד על זיוף ושימוש בזהות אחרת", מצויין בתזכיר.

 

שר הפנים יהיה אחראי על הקמת רשות מוסמכת לעניין המאגר הביומטרי, שתנוהל על-ידי עובד מדינה. הרשות תנהל את המאגר, תהא אחראית לעדכונו, אבטחתו ולטיפול השוטף בו, ואף תוכל, במקרים המצויינים לחוק, להעביר מידע למשטרת ישראל.

 

בנוסף, התזכיר מציע לאפשר לשר הפנים, באישור ועדת הפנים והגנת הסביבה, להרחיב את השימוש במידע הביומטרי ולאפשר אליו גישה של גופים ציבוריים נוספים.

 

זיהוי ביומטרי

אחת המטרות היא להנפיק דרכונים ביומטריים שיבדקו בביקורת הגבולות כאשר אזרחים טסים או נוסעים לחו"ל, וכן לאפשר לשוטר בביקורת הגבולות ליטול טביעת אצבע מהנוסע. "במסגרת השימוש השוטף במידע הביומטרי," מציין התזכיר, "מוצע כי עובד משרד הפנים, חייל ומי שהועמקו לו סמכויות שוטר, יהיו רשאים, במסגרת מילוי תפקידים על פי דין, לבצע השוואה בין המידע הביומטרי הכלול בתעודת הזהות ובמסמך הנסיעה שבידי תושב לבין אמצעים ביומטריים שיינטלו ממנו, תוך קביעת חובה למסרם, ונתונים שיופקו מהם".

 

המידע הביומטרי יוכל לשמש את המדינה גם כדי לזהות אזרחים שלא נושאים איתם אמצעי זיהוי או תעודות זהות, ויוכל לתת מענה במקרים של אסון המוני או אסון טבע, לצורך זיהוי חללים. בנוסף, ניתן יהיה להשתמש בו לצורכי גילוי, חקירה, או מניעה של עבירה מסוג פשע, ואף לצורך סיכול פיגועים.

  

לאור אופיו המיוחד של הנושא והיבטיו המיוחדים של המאגר הביומטרי, התזכיר הועבר לגורמים משפטיים רבים, בינהם נשיא בית המשפט העליון, היועץ המשפטי לממשלה, דיקני הפקולטות למשפטים באוניברסטאות, וכמו כן  גם לאגודה לזכויות האזרח בישראל, כדי שאלה יביעו את דעתם לגבי המוצע בו, וכדי לוודא שהצעת החוק תהיה מקיפה ומפורטת בכל הקשור לנהלי העבודה ולאבטחת המידע הביומטרי.

 

האם בקרוב נצטרך לסור למשרד הפנים ולספק לממשלה את טביעות האצבע שלנו? עדיין מוקדם מדי לקבוע - ונדרש תהליך ארוך של הגשתו כהצעת חוק, ולאחר מכן דיונים עליו בכנסת, אך אם התזכיר משקף את חזון משרד הפנים, בהחלט ייתכן שכן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משרד הפנים מעונין בטביעת האצבע שלכם
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים