שתף קטע נבחר

אולמרט: פחות סימני שאלה בנושא איראן

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נועד במשך יותר משעה עם הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש. בתום הפגישה אמר לכתבים: "הנושא האיראני תפס מקום מרכזי בשיחה. יצאתי עם הרבה פחות סימני שאלה בנוגע לדרכים, לאמצעים, לאילוצי לוחות הזמנים ולנחישות הנדרשת כדי לטפל בבעיה"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נועד אמש (יום ד') במשך יותר משעה עם הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש. בתדרוך לכתבים שנערך לאחר הפגישה, אמר אולמרט: "מטבע הדברים, הנושא האיראני תפס את המקום המרכזי ביותר בשיחה. נקודת המוצא היא הבנה משותפת ומעמיקה בצורך לטפל באיום, כדי למנוע מאיראן להגיע ליכולת לא קונבציונאלית".

 

לדברי אולמרט, מדובר "בתהליך הולך ומעמיק, במיוחד במפגשים בין הנשיא וביני. נכנסתי לפגישה עם כמה סימני שאלה, יצאתי עם הרבה פחות סימני שאלה, בנוגע לדרכים, לאמצעים, לאילוצי לוחות הזמנים ולנחישות הנדרשת כדי לטפל בבעיה".

 

בפתח הפגישה אמר הנשיא האמריקני לאולמרט: "נדון בתהליך השלום - בנושא הפלסטיני ובנושא לבנון, ואני מבקש להתעדכן בנושא הסורי. זה יותיר לנו מספיק זמן לדון בנושא איראן שהיא איום ממשי על השלום". וכך אכן היה - לדברי אולמרט, "בכל יום שעובר אנו עושים צעד מאוד משמעותי כדי לטפל בבעיה הזאת. אנו מתמודדים עם העולם, בהנהגת ארה"ב, על מנת להשיג את היעד הזה שימנע את התחמשות איראן. אני לא בטוח שראוי שאיראן תדע מה אנו עושים".

 

אולמרט התייחס להתפתחויות הפוליטיות בישראל והדגיש כי לא דן בכך עם הנשיא בוש. "איני בא לעדכן את הנשיא באירועים הפוליטיים בארץ. אני מעדכן אותו בעניינים המדיניים". בהתייחסו למאמצי השחרור של המרגל הישראלי הכלוא בארה"ב, ג'ונתן פולארד, אמר: "הנושא של פולארד מטופל, היה מטופל ויהיה מטופל".


אולמרט עוזב את הבית הלבן לאחר הפגישה (צילום: AP)

 

"ההופעה של אובאמה היתה מרשימה"

בעניין הסורי אמר אולמרט, כי "לישראל ולארה"ב יש שותפות אסטרטגית כזו, שברור שהאמריקנים היו מודעים למאמצים שלנו מול סוריה והם לא הופתעו מההודעה שנמסרה". ראש הממשלה אמר שהוא מחוייב לציבור לאמת בעניין הסורי, תחת המגבלות שהטיל על עצמו. "אנו אמרנו שהסורים יודעים מה אנו רוצים ואנו יודעים מה הם רוצים". הוא סירב להרחיב ואמר: "איני רוצה ליצור ריגוש של רגע, הנושא רגיש מאוד וכל התבטאות עלולה לשבש ולפגוע".

 

בהתייחסו לאפשרות קיומו של מפגש עם הסורים ביממה הקרובה, אמר אולמרט: "אין לנו עניין ואין לי כוונה להיכנס למועדים, תכנים ולא להצהרות המושמעות על-ידי אישים בארצות אחרות, גם לא בסוריה. ביממה הקרובה לא תתקיים פגישה. שני הנציגים שלי למו"מ פה ליד השולחן". הוא גם שלל אפשרות לפגישה עם שר החוץ הטורקי, עלי בבג'אן, המבקר אף הוא בוושינגטון. "נפגשתי איתו בארץ, אך לא צפויה בינינו פגישה כאן, ולא תואמה כזאת מראש".

 

אולמרט ובוש נועדו שעות ספורות לאחר שברק אובאמה, שהבטיח לעצמו את המועמדות הדמוקרטית לנשיאות, אמר למשתתפי הכינוס השנתי של איפא"ק כי "ירושלים תישאר בירתה הבלתי מחולקת של ישראל". לדברי אולמרט, הוא לא ראה את הנאום, אך "ההופעה של אובאמה היתה מרשימה מאוד ודבריו על ירושלים היו מרגשים מאוד. ממה ששמעתי, לשלושת המועמדים, אובאמה, מקיין וקלינטון היו הופעות מרשימות. אני אדבר עם כולם בטלפון".  

 

"צוות בראשותי מנהל המגעים עם קהיר"

ראש הממשלה התייחס גם לרגיעה אפשרית ברצועת עזה, והדגיש כי ישראל אינה נרתעת מפעולה צבאית. "איננו ששים להתנגשות צבאית, אך גם לא נרתעים ממנה. הצגנו את העמדה שלנו למצרים. אם העמדה תכובד, אז נשיג את התוצאה שאנו רוצים בה. העמדה ידועה ואינה סוד. אני מקווה שזה יקרה. אבל אם זה לא יקרה וניסיון התיווך לא יצליח, נצטרך לפעול בדרכים אחרות". 

 

בהתייחסו לעימות סביב שליחת ראש המטה מדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, לשיחות בקהיר, אמר אולמרט: "כל המגעים של ישראל עם מצרים מתקיימים דרך הצינור הזה, בהנחיית הצוות בראשותי. אין כאן עניינים פרטיים, לא שלי ולא של שר הביטחון.

 שר הביטחון שותף, בגלל ההיבטים הביטחוניים במסלול זה, אך הדברים מונחים על-ידי ראש הממשלה. כל העניין הזה מתנהל כראוי".

 

ראש הממשלה הדגיש כי הוא פועל בכל יום להשבת החיילים החטופים. "אני נמצא בקשר עם המשפחות. אמרתי בעבר ואיני אומר סתם, כל מלה בעניין הזה מצד ראש הממשלה מיותרת. צריך לפעול בעניין ואנו פועלים". הוא התייחס לראשונה לארון עם שרידי הגופות שהעביר חיזבאללה לישראל. "לא היתה פה שום עסקה. נסאראללה ניסה לשחק בנו בעניין החזרת חלקי הגופות וזה לא חלק מהבנה יותר רחבה שאני יכול לדווח עליה, בקשר לעסקה לשחרור אלדד ואודי".

 

מתנה מבוש: "סאגוויי"

ראש הממשלה נשאל על הימים הקשים שעוברים עליו, עם מות חברו יוסף (טומי) לפיד והטלטלה הפוליטית בעקבות פרשת "מעטפות הכסף". "ביום הטיסה היה לי יום קשה מאוד. אני רק בן אדם. יש לי חברים, וכשחבר כל כך קרוב שלי וכל כך אינטימי שלי נפטר, זה בהחלט מרגש אותי ומשפיע עלי. אם זה ניכר עלי, זה לא מקרי".

 

אולמרט הדגיש כי הוא אינו מתכוון להתחמק ממסירת הודעה מסודרת לציבור.

"כשאחליט להעביר מסר לציבור הישראלי, אני אעביר אותו בארץ. אני לא מתחמק ואני אדבר על כל הנושאים שצריך לדבר עליהם בדרך הראויה. מכל מקום, אני מתפקד כל הזמן בנושאים שלמענם נבחרתי".

 

ואולי כדי לשפר את מצב רוחו, העניק לו הנשיא בוש מתנה - "סאגוויי" - מעין קורקינט חשמלי שמיועד לנסיעה בעיר. אולמרט ביקש לנסוע מהבית הלבן אל ה"בלייר האוס" הסמוך בצעצוע החדש, אך הדבר נמנע ממנו בשל דרישות הביטחון. בביקורו של הנשיא האמריקני בישראל בחודש שעבר, העניק לו ראש הממשלה אולמרט אופני הרים.


פורסם לראשונה 04/06/2008 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט ובוש. "תהליך הולך ומעמיק"
צילום: רויטרס
צילום: AFP
אולמרט על הסגוויי
צילום: AFP
מומלצים