שתף קטע נבחר

סקר: חוששים מהתבוללות, מעודדים גיור

סקר מיוחד שערך משרד הקליטה מגלה כי רוב הציבור חושש מהתבוללות קשה נוכח ריבוי העולים הלא יהודיים ותומך בעידוד הגיור. החילונים תומכים בהליך אורתודוכסי אך מוותרים על קבלת מצוות, וגם הדתיים מתנגדים לכפיית אורח חיים דתי. מנכ"ל משרד הקליטה בכנס מתגיירים: "המשבר במערך הגיור לא ייפגע בכם"

רוב הציבור מודאג מאוד מהעלייה הלא יהודית וחושש כי היא תוביל להתבוללות – כך עולה מתוצאות סקר מיוחד שערך משרד הקליטה, אשר בחן את עמדת הציבור ביחס לעולים ולגיור בישראל. עם זאת אמרו רוב הנשאלים כי הם מעודדים גיור ומוכנים להתגייס ולסייע לעולים להתגייר על מנת לשמור על המשכיות העם היהודי ועל אופיה היהודי של המדינה.

  

הסקר נערך על ידי מכון "כלים שלובים" וכלל 700 משתתפים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל. 

 

בקרב המרואיינים החילונים 88% סבורים כי רוב העולים הגיעו ארצה שלא ממניעים יהודיים. 60% מהם צופים כי הם יגרמו להתבוללות ו-70% תומכים בעידוד הגיור, אך 52% אמרו כי יהיו מוכנים שבני משפחתם יתחתנו עם עולים לא יהודיים. 


טקס הגיור ההמוני אמש. נאות קדומים (צילום: אלי אלגרט)

 

בשאלת הצורך ההלכתי בקבלת מצוות וניהול אורח חיים דתי השיבו 74% מהחילונים כי יש לגייר גם עולים שאינם מעוניינים בכך, ורק 26% אמרו כי אין לקבל מועמד המבקש להצטרף לעם היהודי רק למטרות נישואין. עם זאת, רוב הציבור החילוני מתנגד לגיור רפורמי ותומך בגיור אורתודוכסי בלבד, שנתפס בעיניו לאמיתי ורציני (74% באורתודוכסי ו-50% ברפורמי) ומקובל עליו כשיטה לדחיית מסתננים ומתחזים (65% ו-36% בהתאמה).  

 

בין הנשאלים הדתיים 87% חוששים מהתבוללות המונית. עם זאת, 55% אמרו כי אין לקבל גיור שלא למטרת שמירה על הדת והמסורת, לעומת 45% המסכימים לקבל גיור למטרות נישואין בלבד. בשאלת קיום המצוות השיבו 90% כי תהליך הגיור צריך לבוא מתוך בשלות עצמית וקיום הדרגתי של מצוות, ולא מתוך כפייה.

 

ומהי מידת המוכנות בציבור זה להתגייס למען המתגיירים? 85% יארחו מועמד לגיור בשבת, 79% יסכימו לשילוב ילדי הגיור במערכת החינוך עם ילדיהם ו-66% ילוו ויארחו באופן קבוע משפחה העוברת תהליך שכזה.  

 

שר הקליטה,יעקב אדרי, התייחס לנתונים ואמר: "גיור הלא יהודים הוא משימה לאומית ואסטרטגית בעלת חשיבות מכרעת לעתידה של מדינת ישראל. המחקר מפריך את המיתוס שהחברה הישראלית אוהבת עלייה ולא אוהבת את העולים ומוכיח כי הציבור אינו אדיש נוכח התופעה, אלא מוכן לסייע לשכניו וחבריו, העולים הלא יהודים, להיות חלק שלם בחברה הישראלית".

  

אדרי הוסיף כי "המדינה ומוסדות הדת חייבים להציע פתרונות שיסייעו לקבוצה זו להתגייר ולהיכנס בצורה מלאה לחיק האומה הישראלית, ולהציב את אתגר הגיור בעדיפות עליונה. הם כבר בחרו להיות חלק מעם ישראל, עכשיו תורנו לאפשר להם לסגור מעגל". 

 

"מתגיירים, לא תיפגעו"

בתוך כך קיים הערב משרד הקליטה בנאות קדומים כנס תמיכה והוקרה ל-1,500 מועמדים הלומדים באולפנים השונים לקראת הגיור, בהם 500 חיילי צה"ל המשתתפים בקורס נתיב. 

 

מנכ"ל המשרד, ארז חלפון, אמר באירוע כי ציבור המתגיירים לא ייפגע כתוצאה מהמשבר במערך הגיור, והביע תקווה להכפלה ולשילוש מספר הלומדים. "לצערי מתחוללת בשבועות האחרונים סערה גדולה סביב נושא הגיור. אני מבטיח לכם שמשרד הקליטה לא יאפשר פגיעה במתגיירים", התחייב חלפון. לדבריו, "נושא הגיור צריך להיות מטופל במלוא הנחישות והאחריות, וברגישות אין קץ כלפי הבאים בשערי העם היהודי". חלפון הבטיח שכל מי שנמצא כיום בעיצומו של התהליך יזכה לסיים אותו בהצלחה. 

 

הרב הצבאי הראשי תא"ל אביחי רונצקי אמר כי עם ישראל הוא "גדול באיכות אך קטן בכמות" ובירך את הצעירים המבקשים להצטרף אליו. לחיילים הוא הבטיח כי בבתי הדין הצבאיים לגיור היחס אליהם יהיה "בתכלית הנעימות, החביבות והסברת הפנים". 

 

סגן ראש מערך הגיור במשרד ראש הממשלה, הרב משה קליין, אמר בכנס: "ישנו קשר של ברית גורל וברית ייעוד בין אלה שבאו מהגלויות השונות וקשרו את גורלם בעם היהודי כבר שם, בארץ ניכר. בדור של גאולה, החיבור שלכם לעם ישראל חשוב ביותר".

  

בכיר במשרד הקליטה הביע בשיחה עם ynet פליאה ואכזבה מהיעדרותם של הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר, וראש מערך הגיור היוצא, הרב חיים דרוקמן, שהוזמנו לאירוע ולא הגיעו אליו. לדבריו, "דווקא בתקופה זו בה יש רבים המפקפקים בגיור הממלכתי של מדינת ישראל יש חשיבות גדולה להשתתפותם של הרבנים הבכירים בכינוסים המעודדים את הגיור".

פורסם לראשונה 04/06/2008 23:48

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
עמך - עמי. הטקס בנאות קדומים
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי אלגרט
הרב קליין בטקס. "ברית גורל"
צילום: אלי אלגרט
נעדר. הרב עמאר
מומלצים