שתף קטע נבחר

בילעין: סגנית יו"ר פרלמנט האיחוד נפגעה מגז

הדיפלומטית לואיזה מורגנטיני, וכלת פרס נובל לשלום, האירית מיריאד מגווייר, הצטרפו למאות מפגינים נגד גדר ההפרדה בבילעין. השתיים היו בין הנפגעים משאיפת גז מדמיע. צה"ל: "מי שמשתתף בהפגנה מעין זו ומפר צו שטח צבאי סגור, שלא יתפלא כאשר צה"ל מגיב בגז מדמיע"

גם השבוע הרוחות סערו בבילעין. סגנית יו"ר פרלמנט האיחוד האירופי, לואיזה מורגנטיני, וכלת פרס נובל לשלום, האירית מיריאד מגווייר, נפגעו בצהריים (יום ו') משאיפת גז מדמיע במהלך הפגנה נגד גדר ההפרדה בבילעין. לטענת המפגינים, במקום היו מאות מפגינים - מהם עשרות שנפגעו משאיפת הגז, ואחדים שנפגעו ממכלי גז שנורו ממטול.

 

השופט האיטלקי, ג'וליו טוסקנו, שהגיע להזדהות עם המפגינים, נפגע בראשו ממיכל גז מדמיע ופונה לבית החולים ברמאללה. משאיפת הגז המדמיע נפגעו גם היועץ לביטחון לאומי לשעבר ברשות, ג'יבריל רג'וב וחבר המועצה המחוקקת הפלסטינית ד"ר מוסטפא אל ברגותי.


כמות מטולי הגז היא מסחררת, היום בבילעין (צילום: אקטיבסטילס)

 

מצה"ל נמסר כי במקום ישנם כ-70 פלסטינים ופעילי שמאל שמפגינים ומיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון, שמשיבים באמצעים לפיזור הפגנות. בנוגע לסגנית יו"ר הפרלמנט מורגנטיני אמרו בצה"ל כי "מי שמששתף בהפגנה מעין ומפר צו שטח צבאי סגור, שלא יתפלא כאשר צה"ל מגיב בגז מדמיע".

 

יונתן פולק, אחד ממובילי ההפגנה סיפר על מה שהתרחש: "נערכה הפגנה של כמה מאות אנשים, בדרישה לפרק את הגדר ובמחאה על כך שגם השינוי המינימלי שהורה בג"ץ, לאחר שהסכים עם התפיסה כי מתווה הגדר הינו פוליטי ולא בטחוני, לא התקיים ועדיין אין תוכניות לתוואי חדש".


מימין לשמאל: מורגנטיני, ברגותי ומגווייר (צילום: אקטיבסטילס)

 

פולק תיאר את התנהלות צה"ל במקום: "כמות מטולי הגז שנורו במכה מנשקיהם של החיילים היא מסחררת: כ-30-40 במכה. החיילים הפיצו גז מדמיע רב לכל עבר".

 

מצה"ל נמסר: "המפגינים מפרים צו שטח צבאי סגור, צה"ל מצר על העובדה כי שבוע אחרי שבוע נאלצים כוחות ביטחון בהיקף לא מבוטל להתמודד עם מפרי סדר ישראלים, שהפכו את הפרות הסדר לאירוע קבוע ומבקש להסב את תשומת הלב לכך כי לשם כך נאלץ צה"ל להסיט כוחות ממשימות כמו התמודדות עם טרור והגנה על תושבים".

 

ההפגנה התקיימה בתום מספר ימים, שבהם התקיים בבילעין כנס למען ההתנגדות העממית. בכנס השתתף גם ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד שגינה את מדיניות הבניה בהתנחלויות ואת המשך הקמת גדר ההפרדה.

 

ההפגנות בבילעין מתקיימות מדי יום שישי ולעיתים מדרדרות להתקלויות אלימות. בחודש פברואר דיווחו המפגינים כי שוטרי מג"ב וחיילי צה"ל ירו כדורי גומי וגז מדמיע לעבר המפגינים. על פי הדיווח, פעיל שלום אמריקני נפצע באורח בינוני מכדור גומי שנורה לעברו והוא פונה לבית החולים ברמאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אקטיבסטילס
תופסים מחסה מהגז
צילום: אקטיבסטילס
צילום: אקטיבסטילס
ההפגנה נגד הגדר, היום בבילעין
צילום: אקטיבסטילס
מומלצים