שתף קטע נבחר

מצרים לחמאס: הגישו רשימת אסירים חדשה

בעקבות המכתב שהגיע מגלעד שליט, אומר ל-ynet בכיר ברצועת עזה כי מצרים מפעילה לחץ כבד על חמאס להתגמש ולהגיש רשימת אסירים חדשה, במקום זו שרובה נדחתה על-ידי ישראל: "שליט הפך לנטל על קובעי המדיניות במצרים, והם רוצים לגמור את הפרשה"

גורמים פלסטינים בכירים ברצועת עזה טוענים כי מצרים הגבירה את הלחץ על חמאס להתגמש, כדי לאפשר להוציא לפועל הסכם רגיעה שיכלול בתוכו את שחרורו של גלעד שליט. בעקבות העברת מכתבו של שליט, שבו התחנן לצאת לחופשי, אמר ל-ynet גורם פלסטיני בכיר כי מצרים דורשת מחמאס להגיש רשימת אסירים חדשה, במקום רשימת ה-300 שהגישה התנועה, ורובה נדחתה על-ידי ישראל.

 

הגורם אמר כי עד כה הסכימה ישראל לכלול ברשימת האסירים שישוחררו 71 אסירים עם דם על הידיים מתוך ה-300.

לדבריו, בחמאס מקווים להוציא עדיין את המקסימום מתוך אותה רשימת אסירים כבדים שהעבירו. "כעת המצרים מצפים שבחמאס יסכימו לבקשת ישראל להעביר רשימה נוספת מתוך 11 אלף האסירים הפלסטינים, כדי שניתן יהיה להגיע ל-450 אסירים שאותם דורשים בחמאס בתמורה לשליט".

 

הגורם הבכיר אמר כי "במצב העניינים הנוכחי, כדאי לחמאס לשקול הגמשה ולהציג רשימה נוספת שממנה תבחר ישראל עוד אסירים כדי שניתן יהיה להגיע ל-450 האסירים ולסגור את הפרשה".

 

למרות שלא היתה מעורבת במכתב החדש מגלעד שליט, מצרים מעוניינת מאוד לשים סוף לפרשה, בין היתר כדי לפתוח מחדש את מעבר רפיח. "שליט הפך לנטל על קובעי המדיניות במצרים שרוצים לגמור את הפרשה ובדרך לפתור גם נטל נוסף והוא מעבר רפיח", אמר הבכיר ברצועת עזה. "הצלחה במאמצי התיווך, שתלווה את מאמצי הרגיעה, תקל על המצרים לקבל החלטה ולשכנע את ישראל לפתוח את מעבר רפיח. אנו מצפים כי בימים הקרובים תיענה חמאס לפניית המצרים ותיענה בחיוב. הדבר אולי לא יביא לפריצת דרך מיידית, אך יביא להתקדמות אמיתית במאמצי התיווך בפרשה".

 

דוברים של ממשלת חמאס אמרו אתמול כי מצרים וממשלתם מתקדמים לקראת הבנות שיביאו לפתיחת מעבר רפיח לשלושה ימים בשבוע, אך לא נקבו במועד לפתיחת המעבר. הם מעריכים שההתקדמות בנושא פתיחת המעבר קשורה בעניין שליט. ייתכן שמצרים מנסה להפעיל לחץ על חמאס, באמצעות דחיית פתיחת מעבר רפיח עד לפתרון בעיית שליט. המצרים אף הבהירו כי מבחינתם גישה יותר חיובית של תנועת החמאס במגעים בעניין שליט תביא לפתיחתו של מעבר רפיח. 

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 716 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם רותם
התמורה לגלעד שליט
צילום: נועם רותם
צילום: דודי ועקנין
האבא נועם
צילום: דודי ועקנין
מובארק לוחץ
צילום: AFP
מומלצים