שתף קטע נבחר

רמון: הייעוץ המשפטי הפך לכפייה משפטית

השר חיים רמון אמר בפורום העסקים של אוניברסיטת בר-אילן כי "הייעוץ המשפטי הפך לכפייה משפטית. מאז 1985 השלטון בישראל נמסר מסיבות שונות לידי הביורוקרטיה הישראלית"

כשברקע הקריאות להקים ועדת חקירה בפרשת "האזנות הסתר", יצא היום (ה'), השר חיים רמון בהתקפה חריפה על היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ועל קודמיו בתפקיד. רמון אמר בפורום העסקים של אוניברסיטת בר-אילן כי "הייעוץ המשפטי הפך לכפייה משפטית. ייעוץ זה דבר יפה. או שאתה מקבל אותו או שלא, אך לא כך פני הדברים היום. הייעוץ הפך לקביעת מדיניות".

 

לדבריו, "אם היה מדובר במצב תקין, הייעוץ המשפטי לממשלה היה צריך להציג עמדותיו בפני הממשלה ושהממשלה תחליט, אך לא כך קורה בפועל. באופן מעשי, מאז 1985 השלטון בישראל נמסר מסיבות שונות לידי הביורוקרטיה הישראלית. מאז מנהלים את המדינה ביותר ויותר אופנים ויכולת הנבחרים לשלוט פוחתת. אין אחריות ואין סמכות, ולמי שיש אחריות - אין סמכות ולהיפך".

 

עוד דיבר רמון על נושא יציבות השלטון בישראל ועל כך שאסור להיגרר לבחירות בתקופה הקרובה. לדבריו: "נושא יציבות השלטון הוא קריטי, זו תהיה טעות קשה להקדים את הבחירות. אם נבחרי הציבור בדמוקרטיה אינם יכולים להנהיג ולמשול, משהו מעוות בדמוקרטיה שלנו. ללא החזרת היציבות נפגע המשטר הדמוקרטי ומתעוות רצון העם כפי שהוא בא לידי ביטוי בקלפי". לפני כשבועיים העריך רמון כי הבחירות לכנסת יתקיימו עד נובמבר.

 

שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, תקף בשבוע שעבר, בחריפות את המשטרה ואת הפרקליטות בפרשת האזנות הסתר נגד חיים רמון: "פרשת האזנות הסתר קשה וחמורה. יש מאבק בלתי מתפשר של מערכת החוק כולה נגד החקירה. בתוך המשרד יש התנגדות עזה ביותר - אסור לגעת, אסור לחקור". פרידמן אמר את הדברים בוועדת החקירה הפרלמנטרית בנושא האזנות הסתר במשפט רמון.

 

"המצב הוא בלתי נסבל. אני משוכנע שאין מנוס מהקמת ועדת בדיקה ממשלתית עם סמכויות כיוון שאם תהיה ללא סמכויות העניין ימוסמס", אמר פרידמן, "הבעיה של רמון מתגמדת לעומת מה שקרה כאן בכל התהליך הזה. גם אם הסתרת ממצאי האזנת הסתר לא נעשתה בזדון - יש בה רשלנות רבתי. יש לנו מערכת אכיפת חוק שהיית מצפה שתהיה מוכנה לאיזושהי בקרה משמעותית ואיני מרגיש בזה".

 

נשיא בית המשפט המחוזי בדימוס, ורדי זיילר פרסם לפני כחודשיים דו"ח חריף שביקר את האזנות הסתר בפרשת רמון. במרכז חוות הדעת הופיעה המלצה להקים ועדת בדיקה ממשלתית - במטרה לחקור את הכשלים בחקירה המשטרתית של פרשת רמון, בה הורשע במעשה מגונה בחיילת בלשכת ראש הממשלה ערב היציאה למחלמת לבנון השנייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמון. "ייעוץ זה דבר יפה"
צילום: סבסטיאן שיינר
מזוז. לדברי רמון, המצב בפועל אינו תקין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים