שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המלצה: להדיח את הדיין שפסל את גיורי דרוקמן
  הרב חיים דרוקמן קבל על דברי הבלע שהטיח בו הדיין שרמן, שקבע כי לגיוריו אין תוקף הלכתי. לאחר הבירור מודיעה הנציבה, השופטת שטרסברג-כהן: "התלונה מוצדקת, ממליצה על הפסקת כהונתו של הרב שרמן כדיין"

  "בין אם הגיור על ידי בית הדין בראשותך נעשה כהלכה ובין אם לאו - ואינני נוקטת עמדה בעניין זה - הדרך בה הלך הרב שרמן אינה דרך ראויה לניהול משפט והתבטאויותיו חורגות באופן קיצוני מהתנהגות ההולמת דיין. מהלכיו נוגדים הליך הוגן ותקין, אינם עולים בקנה אחד עם עיקרי הצדק הטבעי, עם כללי האתיקה ועקרונות היסוד של שיטתנו המשפטית ומקומם לא יכירם בבית דין בישראל".

   

  את הביקורת החריפה הזו מותחת היום (ה') נציבת תלונות הציבור על השופטים, השופטת טובה שטרסברג-כהן, על הדיין הרב אברהם שרמן. בדיקת התנהלותו של הרב שרמן התקיימה בעקבות תלונה שהוגשה לנציבות על ידי ראש מערך הגיור, הרב חיים דרוקמן.

   

  בתלונתו, קובל הרב דרוקמן על "דברי הבלע" והפגיעה בשמו הטוב, כהגדרתו, שהוטחו כלפיו מצד הדיין שרמן בפסק דין שנתן אשר קבע כי לגיורים שנעשו על ידו אין תוקף הלכתי וכי הם מזויפים. בעקבות התלונה והבירור בעניינה, מודיעה שטרסברג-כהן לרב דרוקמן כי תלונותיו על הרב שרמן הינן מוצדקות וכי היא ממליצה על הפסקת כהונתו של הרב שרמן כדיין.  

   

  בהחלטתה, אף מאשימה הנציבה שטרסברג-כהן את הדיין שרמן בחוסר כבוד כלפי נשיא בית הדין הרבני הגדול והרב הראשי לישראל, הרב שלמה משה עמאר. "הוצאת פסק הדין על אף החלטת כבוד הנשיא עמאר שלא לעשות כן עד שיברר את הטעון בירור, אינו עולה בקנה אחד עם יחס הכבוד לנשיא בית הדין הרבני הגדול, המתבקש מן ההיררכיה המובנית שבמנהל השיפוטי בכל בית משפט ובית דין, המחייבת כיבוד ההנחיות המנהליות-שיפוטיות של הנשיא. הרב שרמן לא נהג לפיהן", קובעת שטרסברג- כהן בהחלטה.

   

  בדבריה מפרטת שטרסברג-כהן את הגורמים עימם ביררה את טיב התלונה וביניהם, הנהלת בתי הדין הרבניים, הרב עמאר וכן שני הדיינים הנוספים אשר ישבו עם הרב שרמן בהרכב בעת פסיקת הדין, הרבנים שיינפלד וחגי איזירר. מפורטת בהחלטה אף תשובתו של הרב שרמן לנציבות כי "אין לנציבות מעמד או סמכות לברר תלונה זו, שכן מדובר בפסיקה הלכתית". שטרסברג-כהן מצידה דוחה טענה זו בתקיפות ומציינת כי הבירור וההחלטה אינם מתייחסים כלל לפסיקה ההלכתית בשאלת טיבו ותוקפו ההלכתי של הגיור וכי "השאלה העומדת לבירור הנציבות ולהחלטתה, היא התנהגותו של כבוד הדיין הרב שרמן וחברי ההרכב שישבו עימו ו"'דרך ניהול משפט על ידם'".

   

  "הרב שרמן הסתמך על תיק עלום"

  על פי כתב ההחלטה, טוענת השופטת שטרסברג-כהן כי "לא הייתה בפני בית הדין הגדול לערעורים - כפי שלא הייתה גם בפני בית הדין האזורי - תשתית עובדתית לעניין גיור האישה שעמדה לפניו, שגיורה נעשה למעלה מ-15 שנה קודם לכן. למרבה התמיהה", היא כותבת, "הסתמך הרב שרמן על תיק עלום, שלא הוצג כראיה וספק אם יכול היה להתקבל ככזו בכלל ובבית הדין הגדול לערעורים בפרט".

   

  עוד מיידעת שטרסברג-כהן בהחלטתה את הרב דרוקמן שאותו התיק המדובר, נמצא בהנהלת בתי הדין הרבניים ובו אסופה של מסמכים ומכתבים הנוגעים לבית הדין המגייר שבראשותו. "תיק זה הובא לבית הדין מכוח החלטתו תוך שהוא מציין בה כי אין למוסרו לגורם כלשהו פרט לבית הדין עצמו. מתוך תיק זה 'נדלה' החומר "המרשיע" עליך, משל עמדת אתה לדין בפני בית הדין", נמסר לרב דרוקמן.

   

  תנועת "נאמני תורה ועבודה" קוראת בתגובה לשר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, ליישם לאלתר את המלצתה של השופטת טובה שטרסברג כהן ולהדיח את הרב אברהם שרמן מכהונתו כדיין בבית הדין הרבני הגדול. התנועה פנתה לשר המשפטים וביקשה ממנו לכנס לאלתר את הוועדה למנוי דיינים שהוא עומד בראשה כדי להוציא לפועל את המלצת הנציבה.

   

  חבר הוועדה למינוי דיינים ח"כ ניסן סלומיאנסקי (מפד"ל) הגיב: "כבר אמרתי בעבר לחרדים שדרכם להשתלט על הכל ולהקצין תגרום להרחקת הציבור, לשנאת התורה ולנתק מהציונות הדתית, אבל בעיקר היא תגרום למדינה ולבג"ץ לכפות החלטות אחרות. בכך יאבדו מוסדות חשובים כמו בתי הדין והרבנות הראשית את עצמאותם, כפי שכבר קרה בעבר".

   

  בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השופטת שטרסברג-כהן
  צילום: עמית שאבי
  הרב חיים דרוקמן
  צילום: גיל יוחנן
  צילום גלי תיבון
  תעודת הגיר. "הסתמך על תיק עלום"
  צילום גלי תיבון
  מומלצים