שתף קטע נבחר

"גשם" פצצות ורקטות: אשה נפצעה ביד מרדכי

לפחות 40 פצצות מרגמה ויותר מ-25 רקטות נורו מרצועת עזה אל המועצה האזורית חוף אשקלון. אסתר צור נפצעה קל-בינוני בקיבוץ יד מרדכי ופלסטיני נפצע מנפילה ליד מעבר ארז. סמוך לאשקלון נפלה רקטה ובמקום יש כמה נפגעי חרדה. חמאס איים בתגובה לאחר הפיצוץ בעזה

כשברקע המגעים לרגיעה, ספגו יישובי הדרום מטחי ירי. הפלסטינים המטירו בצהריים (יום ה') מטחים רבים של פצצות מרגמה ורקטות קסאם על יישובי עוטף עזה. לפחות 40 פצצות המרגמה ו-25 רקטות נורו, בעיקר אל המועצה האזורית חוף אשקלון. באזור העיר אשקלון סרקו אנשי ביטחון אחר מיקום נפילה של רקטה, ככל הנראה מסוג "גראד".

 

אש בדרום:

 

אסתר צור בת 59 נפצעה באורח קל-בינוני מפגיעת רסיסי רקטה ליד מרפאה באזור יד מרדכי. הפצועה פונתה לקבלת טיפול בבית החולים "ברזילי" באשקלון. אחת הפצצות נפלה ברצועת עזה, סמוך למעבר ארז. פלסטיני נפצע באורח קל עד בינוני מרסיסים. אנשי מד"א ביקשו להעניק לו טיפול, אך גישתם נמנעה.

 

סמוך לעיר אשקלון נפלה ככל הנראה רקטה מסוג "גראד". כוחות הביטחון סרקו אחר מיקום הנפילה המדויק. איש לא נפגע, אך מד"א מטפלים בכמה נפגעי חרדה. התרעת השיגור לא הופעלה ברחבי העיר טרם הנפילה. שעות ספורות לאחר הירי תקף צה"ל ופגע בחוליית משגרי פצצות מרגמה בדרום רצועת עזה, ששיגרה פצצות לעבר ניר עוז. במקביל, זיהה צה"ל כלי רכב חשוד שמנסה להתקרב לגדר המערכת בצפון רצועת עזה, ככל הנראה, בניסיון לחדור לישראל.

 

במועצת חוף אשקלון הוכרז על מצב חירום וחמ"ל המועצה נפתח. ראש המועצה, יאיר פרגון, הורה לכנס את כל גורמי הביטחון באזור והתושבים קיבלו הוראה להיכנס למרחבים המוגנים. ילדי בתי הספר שהיו אמורים לחזור לביתם ביישובים המופגזים, רוכזו במתנ"ס של המועצה. מספר שריפות פרצו באזור כתוצאה מהנפילות.

 

"אסור לתת לזה להימשך"

ראש מועצת חוף אשקלון, יאיר פרג'ון אמר: "זה מצב בלתי אפשרי. אמרנו את דעתנו לא פעם - אסור לתת למצב הזה להימשך. אני חושב שגם גורמי הביטחון אמרו את כל מה שניתן לומר וכעת צריך לעבור למעשים". יוסי וגנר, חבר קיבוץ נחל עוז: "פצצות מרגמה נפלו ליד הקיבוץ. תושבי הקיבוץ קיבלו עדכון על מה שמתרחש באמצעות הודעות sms והודעות במכשירי הזימונית וכרגע כולם נמצאים בחדרים ממוגנים. אנחנו ממתינים לעדכונים מהצבא לגבי המתרחש".


עשן מיתמר ליד נתיב העשרה (צילום: זאב טרכטמן)

 

יוסי נוימן, עובד מפעל בקיבוץ זיקים, סיפר ל-ynet: "יש נפילות רבות באזור וכל כמה דקות אנחנו שומעים שוב את הצבע האדום, ושוב ושוב נפילות. מהמקום שבו אנחנו נמצאים ניתן לראות עשן מיתמר ושריפות שנגרמו מהנפילות של הקסאמים, ואנחנו מקווים שזה לא יתקרב ויפול גם עלינו".

 

בהיעדר מבנה ממוגן, מספר נוימן, עזבו בשעה האחרונה את המקום רבים מהפועלים. "אנשים פה מפחדים, זה מאוד מלחיץ. כבר מזמן לא היו נפילות בתדירות שכזו. הנפילות ממשיכות, ואנחנו יושבים במקום לא ממוגן ומקשיבים לנפילות ומתפללים שזה לא יפגע בנו. רבים מהפועלים לא מוכנים להמשיך ולעבוד ובורחים הביתה. מי שיכול לוקח את הרגליים ונוסע מפה. מסכן מי שגר פה".

 

בחמאס איימו לפגוע בעקבות הפיצוץ בעזה

בחמאס איימו לפני כן לפגוע בישראל בתגובה לפיצוץ בבית להיא, למרות שישראל מכחישה קשר לפיצוץ. דובר חמאס, וחבר המועצה המחוקקת, מושיר אל מסרי, אמר כי "הצד הישראלי ישלם את מחיר הפשע בבית להיא". לדבריו, "הצד הישראלי עשה שטות והוא ישלם מחיר כבד על השטות שעשה". ארגוני ההתנגדות הפלסטינים ידעו לגבות את המחיר".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס מוקדם יותר לאפשרויות הפעולה בעזה: "כמי שהשתתף בהרבה מלחמות והוביל ונשים ויחידות למלחמה, אני יודע שחובתנו העליונה לפני שאנחנו נותנים פקודה היא לבחון את כל האפשרויות ולמצות את הסיכוי להגיע אל התוצאות מבלי להזדקק להפעלה הכוללת של צה"ל. אני חוזר ואומר עם זה, שיש לנו מחויבות כהנהגה להחזיר את השקט והביטחון אחרי שבע שנים לישובי עוטף עזה, אנחנו נעשה את זה - וקודם לכן נבחן את האפשרות להגיע לרגיעה".

 

עוד אמר בנושא זה: "אחריותנו להביא שקט לשדרות ואשקלון, אחרי שבע שנים, ונביא שקט וביטחון. צה"ל חזק ומוכן, ואם יקבל הוראה - הוא יפעל". 

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נפגעת הרקטה מפונה מהמקום
צילום: AFP
צילום: חן הרפז
הפגיעה במרפאה ביד מרדכי
צילום: חן הרפז
רקטה בשטחי הקיבוץ
צילום: צפריר אביוב
עשן ליד נתיב העשרה
צילום: זאב טרכטמן
מומלצים