שתף קטע נבחר

חברון: מתנחלים עצרו סיור של "שוברים שתיקה"

ארגון "שוברים שתיקה" תיאמו את חידוש הסיורים בעיר האבות - אך המתנחלים חסמו את האוטובוס, איימו לפגוע בפעילי השמאל וגרמו למשטרה לקצר את המסלול המתוכנן. איש לא נעצר

תקרית נוספת בין מתנחלים לפעילי שמאל בחברון. סיור של אנשי ארגון "שוברים שתיקה" בעיר האבות נקטע היום (ו') בשל התגודדות מתנחלים מסביב לאטובוס, וחשש שהביעה המשטרה לשלומם של פעילי השמאל. בעימות לא נפגע איש ולא נרשמו מעצרים.

 

הסיור תואם מראש עם המשטרה, לאחר שהארגון פנה לבג"ץ בנושא הסיורים בחברון, והגיע להסדר עם הפרקליטות. במעבר בין קריית ארבע לחברון, חיכו לאנשי "שוברים שתיקה" כמה עשרות מתנחלים -

 בהם פעילי הימין איתמר בן גביר, ברוך מרזל ונועם פדרמן - ומנעו בגופם את מעבר האוטובוס במשך כשעתיים.

 

לאחר מכן, המשיכו פעילי השמאל בנסיעתם - אולם בעקבות מידע לפיו המתנחלים מתכננים פרובוקציות סמוך לבית הדסה, החליטה המשטרה בתיאום עמם לקצר את הסיור המתוכנן. לפיכך, הלכו אנשי "שוברים שתיקה" כ-500 מטרים בלבד, רק עד לכיכר גרוס בחברון.

 

לדברי יהודה שאול, שהיה על האוטובוס שנחסם, "15 שוטרים הגיעו, ואף אחד מהם לא עשה כלום, אף מתנחל לא תושאל או נלקח לחקירה. גם הצבא לא שלח אף חייל למרות שהמח"ט חתם על שטח צבאי סגור כדי להוציא אותנו משם.

 

"הקיצור נעשה בניגוד להחלטת בית משפט והפרקליטות - יש כאן כניעה לאלימות. נפנה שוב לבג"ץ ונכריח את המשטרה לאכוף את החוקים", הוסיף שאול, וסיפר על הרקע: "כבר שנה שאנו סובלים בסיורים מהתנכלות ואלימות מצד המתנחלים. לפני חודש וחצי, הצבא נכנע למתנחלים והחל למנוע את הסיורים בתואנות שונות - ומאז כבר קיבלנו את אישור בית המשפט ואנו מקפידים על התיאום".

 

ברוך מרזל אמר ל-ynet: "מדובר בחבורת פרובוקטורים שבאה להתסיס. מוזר מדוע בפרקליטות ובמשטרה פורשים עליהם חסות". אנשי היישוב היהודי בחברון פנו אף הם לבג"ץ, וטענו שמדובר ב"מפרי חוק וסדר" שפוגעים בזכויות התושבים לפרטיות. עוד נטען שנגד אנשי "שוברים שתיקה" ישנם תיקים שמנים במשטרה, שאינה יודעת כיצד להתמודד עמם. לדבריהם, ההבנות לגבי הסיור היום הושגו בניגוד לעמדת מערכת הביטחון.

 

מנגד, אמרה ח"כ זהבה גלאון (מרצ) כי "חברון הופכת למשולש ברמודה של שלטון החוק הישראלי. לא ייתכן שהמשטרה מתייחסת ליישוב היהודי בחברון כקנטון שעושה דין לעצמו".

 

שוברים שתיקה הוא ארגון של חיילים משוחררים האוספים עדויות של חיילים ממהלך האינתיפאדה השנייה, ומדגישים מקרים של התעללות, ביזה והשחתת רכוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השוק הסיטונאי בחברון (ארכיון)
צילום: איי אף פי
מומלצים