שתף קטע נבחר

זירת הקניות

תחזית: פליטת ה-CO2 תגדל עד 2030 ב-57 אחוז

כך מעריכה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה, הקוראת להפחית עד שנת 2050 את פליטת גזי החממה ב-50 עד -80 אחוז, כדי שהשינוי בטמפרטורות הגלובלית יוגבל לעלייה של 2-2.4 מעלות צלזיוס בלבד

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה מעריכה שפליטות הפחמן הדו-חמצני בעולם יגדלו עד שנת 2030 ב-57 אחוז לעומת שיעורי הפליטה בשנת 2005.

 

ההערכה היא בגדר אות אזהרה שעולה בקנה אחד עם המלצות הפאנל הבין-ממשלתי של האו"ם לנושא שינוי האקלים (IPCC), שקבע בדו"חות שפירסם כי עד שנת 2050 יש צורך להפחית את שיעור פליטת גזי החממה ב-50 עד 80 אחוז לעומת הרמות שנמדדו בשנת 2000, אם רוצים להבטיח שהשינוי בטמפרטורות הגלובלית יוגבל לעלייה של 2 עד 2.4 מעלות צלזיוס.

 

מדענים מעריכים שלעלייה חדה יותר יהיו השלכות אקלימיות ואקולוגיות הרות אסון - מהפשרה מוגברת של קרחונים, עליית מפלס פני הים, שינוי של משטר הזרמים באוקינוסים, הפרעה למערכות ביולוגיות, פגיעה במגוון הביולוגי, נדידת בעלי חיים או חרקים נושאי מחלות לאזורים רחבים ועוד.

 

בדו"ח שפרסמה סוכנות האנרגיה בשבוע שעבר צויין שמדינות שונות בעולם אינן עושות די בנושא. בדו"ח נטען כי הן לא מפעילות תוכניות להפחתת פליטת גזי החממה - שימוש בדלקים נקיים, מעבר למקורות אנרגיה חלופיים, חיסכון בחשמל ועוד. 

 

מנגד נטען כי אם יתקבלו יעדי הסוכנות לצמצום בפליטת גזי החממה, יהיה על מדינות רבות להשבית תחנות כוח קיימות אף שיש להן הצדקה מבחינה כלכלית. מרבית התוכניות הקיימות עוסקות בהקמת תחנות כוח המונעות בפחם באסיה, או בתחנות המונעות בגז טבעי באירופה ובארה"ב. פחם הוא כיום מקור האנרגיה הזול והיעיל ביותר לייצור חשמל. במקומן יידרשו המדינות להפיק חשמל ממקורות מתחדשים שעלותם כעת יקרה יותר - אנרגיה סולארית או אנרגיית רוח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המלצה: להפחית בפליטות, אחרת יתחמם פה
צילום: רויטרס
מומלצים