שתף קטע נבחר

תם עידן: האו"ם מסר לאלבנים השליטה בקוסובו

החוקה החדשה של המדינה החדשה קוסובו נכנסה לתוקפה בחצות. השליטה במדינה הועברה לידי הממשלה האלבנית, שהתחייבה להבטיח את זכויותיהם של בני המיעוט הסרבי. עם זאת, בסרביה הזהירו כי לחוקה יהיו תוצאות קשות, וטענו כי בלגרד אינה מכירה בחוקה כמסמך משפטי תקף

הרוב האלבני בקוסובו קיבל מידי האו"ם את השליטה במדינה, לאחר שהחוקה החדשה נכנסה לתוקפה אמש (שבת) בחצות. החוקה נועדה לאפשר למוסדותיה של המדינה החדשה לטפל בענייני המדינה במקום מוסדות האו"ם. קוסובו הכריזה באופן חד צדדי על עצמאותה ב-17 בפברואר השנה, למרות התנגדותה הנחרצת של סרביה.

 

האלבנים בקוסובו ציינו היום את המאורע, אולם עדיין לא ברור מי ישלוט באזורים בקוסובו בהם יש רוב סרבי. עד כה לא נרשמו אירועים חריגים, מלבד תקרית ירי בתחנת משטרה בעיירה המעורבת מיטרוביצה, שבה לא היו נפגעים.

 

על פי החוקה החדשה, ממשלת קוסובו תקבל החל מהלילה את הסמכויות שהושארו עד כה בידי האו"ם. סוגייה עקרונית בחוקה הינה הבטחת זכויותיהם של המיעוט הסרבי, החושש לזכויותיו תחת הממשלה החדשה. האיחוד האירופי צפוי לשלוח כוחות שיטור ושמירת שלום לקוסובו, וייטול על עצמו תפקיד של משקיף, חרף התנגדות רבה מצד סרביה ורוסיה.

 

החלתה של החוקה החדשה היא ציון דרך בעל חשיבות רבה בהיסטוריה הקצרה של קוסובו כמדינה, אולם לא מתוכננות חגיגות המוניות היום, בשל רצון הממשלה להימנע מעימותים עם המיעוט הסרבי. כתב רשת ה-BBC בקוסובו ציין כי טקס סמלי התקיים הערב בבירה פרישטינה בנוכחות חברי הממשלה, שבו חתם הנשיא, פטמיר סיידיו, על החוקה. לפני ימים ספורים בחר הפרלמנט של קוסובו המנון לאומי, בישיבה מיוחדת שקיים בבירה. להמנון החדש קוראים "אירופה", ובינתיים טרם נקבעו לו מלים. את הלחן חיבר המלחין הקוסוברי מנדי מנגייקי. 

 

בסרביה הביעו זעם על המהלך. נשיא סרביה, בוריס טדיץ', הזהיר כי החוקה תגרום לתוצאות הרות-גורל. "סרביה לא מכירה בהכרזה על החוקה של קוסובו. זה אינו מסמך בעל תוקף משפטי", ציין.

 

בד בבד, הודיע היום סלובודן סמרדז'יץ', חבר הממשלה הסרבית בחבל קוסובו, שהודחה בשל הכרזת העצמאות, על הקמת אסיפה לאומית יריבה, שתשלוט באזורים הסרבים החל מסוף החודש. באסיפה חברים נציגים שנבחרו לה בבחירות הכלליות שנערכו בסרביה בחודש שעבר. להודעתו של סמארדז'יץ' קדמה הצעה שהגישה סרביה לאו"ם, לפיה בלגרד מכירה בסמכותו השיפוטית של האו"ם בקוסובו - אך היא דורשת שרק הסרבים יוכלו להחזיק במשרות ממשלתיות בחלקו הצפוני של המחוז, שמרבית אוכלוסייתו סרבית. 


פורסם לראשונה 15/06/2008 06:50

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה תאצ'י. יקבל לידיו הסמכויות
צילום: AP
חגיגות העצמאות בפרישטינה בפברואר
צילום: רויטרס
מומלצים