שתף קטע נבחר

רייס: הבנייה הנוכחית בשטחים אינה חלק מישראל

בפגישה עם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, ברמאללה, הזהירה מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, מפני הבנייה הישראלית באזור ירושלים "לא נראה בבנייה המתבצעת כעת כחלק מגבולות הקבע הישראלים"

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, הזהירה בצהריים (יום א') כי הבניה החדשה מחוץ לקו הירוק באזור ירושלים, לא תהיה חלק מישראל במסגרת הסכם עתידי, "לא נראה בבנייה המתבצעת כעת כחלק מגבולות הקבע הישראלים והבהרתי זאת למנהיגים הישראלים". היא דיברה בפגישה עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן).


רייס וראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד (צילום: AP)

 

רייס הודתה כי מאז ועידת אנאפוליס לא נרשמה ההתקדמות שהיא ייחלה לה: "יש עוד התנחלויות, יש עוד מאחזים שאנו מקווים שיוסרו, אבל מצד שני - יש מענקים לרשות, יש פעילות ביטחונית חיובית של הרשות ודברים שלא קרו קודם". לדעתה, הפנייה למועצת הביטחון אינה הפיתרון לבעיית התנחלויות ואת הבעיה הזו יש לפתור באמצעות דו-שיח בין הצדדים. היא הדגישה את הצורך בשיפור חיי הפלסטינים.

  

רייס הבהירה לפלסטינים כי בפגישותיה עם מנהיגי ישראל תדגיש את עניין ההתנחלויות, "ואת הצורך לנקוט במדיניות שתעודד את האמון בתהליך השלום, ולא תפגע בו". היא אמרה כי היא נחושה להמשיך במאמציה להגיע למדינה פלסטינית שבה יחיו הפלסטינים בכבוד והביעה את צערה על הצעדים שננקטים ומשפיעים על התהליך המדיני. 

 

אבו מאזן אמר בפתח מסיבת העיתונאים שביקש מרייס ללחוץ על ישראל כדי לחייב את ממשלת ישראל לממש את התחיבויותיה בעניין ההתנחלויות. "ההתנחלויות הן המכשול הגדול ביותר בפני התהליך המדיני, וככל שיש יותר מכרזים ויותר בנייה זה מעכב את ההגעה לשלום".

  

הנשיא הפלסטיני דן עם רייס גם במאמצים שמשקיעה מצרים להגיע לרגיעה והביע את תקוותו כי הדבר יצליח. עבאס גם עדכן את מזכירת המדינה בנוגע לקריאה לדיאלוג פנים פלסטיני, אך הדגיש כי הרשות הפלסטינית תמשיך להיות מחויבת להסכמים הבינלאומיים. הוא שב ודרש מרייס לפעול כדי שישראל תעניק עוד הקלות בתנאי חיי הפלסטינים, והביע תקווה שיושג הסכם שלום בין ישראל לבין הפלסטינים בתיווך הממשל האמריקני.

   

גם רייס וגם אבו מאזן סירבו להתייחס למשבר הפוליטי בישראל ולמצבו של ראש הממשלה. "אולמרט מבחינתנו הוא ראש הממשלה ונהנה עדיין מאמון הכנסת ולכן אנו ממשיכים לעבוד עימו ללא קשר לעניינים שמסביבו שהם עניינים פנים ישראלים", אמר אבו מאזן. 

 

ובעוד רייס דיברה ברמאללה, אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים את תוכניתו של ראש העיר ירושלים, אורי לופוליאנסקי, להוספת אלפי יחידות דיור בשכונות העיר, חלק מהן מחוץ לקו הירוק, שיהוו פיתרון מוזל לזוגות צעירים. 40 אלף יחידות דיור ייבנו בשכונות גילה, רמות, רוממה, קריית יובל, א-טור, עיסאוויה, שועפט ואחרות. לופוליאנסקי ציין כי ירושלים אינה התנחלות והבנייה בבירה תימשך על מנת לעודד צעירים לגור בעיר.

 

סגן ראש הממשלה, אלי ישי, אמר בהקשר לבנייה מחוץ לקו הירוק כי "חובתה של ממשלת ישראל לבנות בכל מקום בו יש צורך ולבטח בירושלים ובסביבותיה. הממשלה סוברנית לבנות בירושלים על-פי הצורך בדיוק כמו שהממשל הצרפתי יבנה בפריז, או הממשל האמריקני יבנה בוושינגטון. אם נוגבל בסביבות ירושלים, סופנו שנצטרך לבקש אישורים לבנייה בשכונת רחביה או בתל-אביב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים