שתף קטע נבחר

גורם משטרה: השמאל בחברון מסוכן מקיצוני הימין

במשטרה אומרים כי דווקא פעילותם של ארגוני השמאל בחברון עלולה לגרום לפרץ של אלימות: "הם הקצינו את פעילותם האקטיבית והמיליטנטית - ועלולים להביא להתלקחות". חבר בארגון שוברים שתיקה: "אנו עורכים סיורים לימודיים, המתנחלים מגיבים באלימות"

"הפעילות של חלק מארגוני השמאל בחברון מסוכנת יותר גם ממקביליהם מימין. ארגונים כמו 'בני אברהם' ו'שוברים שתיקה' הם זאב בעור של כבש. חברון יכולה להידלק ברגע, מספיקה טיפה אחת של דלק כדי שהכל יבער" - כך אמר ל-ynet גורם בכיר במשטרת מחוז ש"י, נוכח המתיחות הגוברת בגזרה בתקופה האחרונה.

 

במחוז ש"י אומרים כי בו בזמן שנרשמת רגיעה ביחסי המתנחלים מול הפלסטינים ומול כוחות הביטחון, ארגוני השמאל הקיצוני מנסים לעורר פרובוקציות. מפקד מרחב חברון במשטרה, ניצב-משנה אבשלום פלד, אמר ל-ynet: "מניסיוני המצטבר באזור חברון וגוש עציון, פעילות השמאל המיליטנטי עלולה להיות חמורה ומסוכנת".

 

בשנה האחרונה נרשמה במשטרת מרחב חברון ירידה בהפרות סדר שבהן מעורבים מתנחלים. גורמים במשטרה אומרים כי מזה תקופה ארוכה נרשמת הידברות חיובית בין המתנחלים לבין המשטרה, כשב-2007 נרשמה ירידה של כ-40 אחוז בפתיחת תיקים על הפרות סדר, לעומת השנה שקדמה לה.

 

"זה חזון אחרית הימים, ודווקא ארגונים כמו בני אברהם ושוברים שתיקה, בפעילות המתסיסה שלהם, עלולים לשנות את

התמונה", אמר גורם בכיר במשטרה. "בעבר לא היתה כל בעיה איתם, אבל לאחרונה הכל השתנה. הם הקצינו את פעילותם האקטיבית והמיליטנטית - ועלולים להביא להתלקחות".

 

מבחינת המשטרה, קו פרשת המים בעניין זה היה ב-25 באפריל. לטענת המשטרה, בני אברהם ושוברים שתיקה ניצלו את האפשרות שניתנה להם לסייר בחברון תחת אבטחה, פתחו בהפגנה בלתי חוקית וניסו להתעמת עם מתנחלים. גורמי משטרה טוענים כי "הם עובדים 'חכם'. הפעילים מעוררים פרובוקציה לשמה, מכעיסים מאוד את המתנחלים ומחכים שיתקפו אותם. למעשה, ארגוני השמאל הפכו לאיום קשה יותר גם מהאנרכיסטים".

 

ניצב-משנה פלד אמר ל-ynet: "כשמנתחים את אירועי הפרות הסדר עולה תמונה ברורה שזה לא רק מתנחלים, אלא ישנם גורמים בעלי עניין שמעוניינים להשפיע על דעת הקהל. בתודעה הציבורית צרובים המתנחלים כמחוללי הפרות הסדר, אבל במציאות הדברים אינם מדויקים. רובו של ציבור המתיישבים הינו שקט, ומיעוטו בלבד עוסק בהפרות סדר.

 

"גם חלקים גדולים מארגוני השמאל מקיימים מחאה לגיטימית, אך יש ארגונים שמקיימים פעולות בלתי חוקיות בעליל, ואפילו מיליטנטיות. כמשטרה, מטרתנו לפעול לאכיפת חוק שיוויונית וללא משוא פנים".

 

"לא להיכנס למתנחלים לנשמה"

בימים אלה תלויה ועומדת עתירה של ארגון שוברים שתיקה לבג"ץ בבקשה לאפשר להם לקיים סיורים בחברון. מנגד, ביישוב היהודי מתנגדים לסיורים "המתסיסים", לטענתם. גורם בכיר במשטרה אמר ל-ynet: "היהודים גרים בחברון, ולא

צריך להכנס להם לנשמה ולבתים". 

 

יהודה שאול מארגון שוברים שתיקה אמר בתגובה כי "אופי הפעילות שלנו בשלוש השנים האחרונות לא השתנה. מדובר בסיורים לימודיים על מה שקורה בעיר. הדבר היחיד שהשתנה זה אלימות גוברת והולכת מצד המתנחלים, בניסיון להפסיק את הסיורים שלנו".

 

עו"ד מיכאל ספרד, המייצג את הארגון, הוסיף כי "גורמי הביטחון הפכו לזרוע המבצעת של היישוב היהודי בחברון. הטענות המופרכות שנשמעות מהם כלפי שוברים שתיקה, באו לתרץ את הכישלון המביך שלהם להגן ולאפשר את הסיורים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברון. רף מתיחות גבוה
צילום: איי אף פי
מומלצים