שתף קטע נבחר

פרס: אם אסד רציני - שייפגש עם אולמרט

בפגישה עם מושל מדינת ניו-מקסיקו, אמר הנשיא פרס כי פגישה סורית-ישראלית, שיכולה להתקיים בירושלים או בדמשק, היא תנאי הכרחי לשבירת אי האמון בין הצדדים. "אלמלא בואו של הנשיא סאדאת לירושלים, לא היה מושג שלום עם מצרים", אמר פרס

"אם פני הסורים באמת לשלום, הרי שעליהם לקיים פגישת פסגה בין נשיא סוריה, בשאר אסד, לראש ממשלת ישראל, אהוד אולמרט" - כך אמר אמש (יום א') נשיא המדינה, שמעון פרס, במהלך פגישה עם מושל מדינת ניו מקסיקו, ביל ריצ'רדסון.

 

בפגישה שנערכה בבית הנשיא, אמר פרס כי פגישה סורית-ישראלית, שיכולה להתקיים בירושלים או בדמשק, היא תנאי הכרחי לשבירת המחסום הפסיכולוגי ואי האמון בין הצדדים. "אלמלא בואו של הנשיא סאדאת לירושלים, לא היה מושג שלום עם מצרים", אמר הנשיא לריצ'רדסון.


ריצ'רדסון ופרס בפגישה בבית הנשיא (צילום: קובי גדעון)

 

פרס ציין עוד כי גם בעבר לא הסכים אביו של הנשיא הנוכחי , חאפז אל-אסד, לקבוע מועד לפגישה עימו בשנת 1996, בתיווכו של וורן כריסטופר - מזכיר המדינה האמריקאי דאז - ורק נתן הסכמה עקרונית לפגישה.

 

בינתיים ממשיכים המגעים העקיפים בין משלחת ישראלית לסורית בטורקיה. אחד הנושאים העתידים לעלות בשיחות הלא-ישירות עם הסורים נוגע לאפשרות פגישה בין ראש הממשלה אולמרט לאסד, בוועידה בענייני המזרח התיכון שמכנס סרקוזי ב-13 ביולי, ערב יום העצמאות הצרפתי, בפריז - ולכן דבריו של פרס לא מקריים.

 

שני האישים זומנו על ידי סרקוזי לפריז, ותיתכן אפשרות שיוועדו שם, אם כי על פי ההערכה בירושלים טרם בשלו התנאים לכך. אולמרט הביע נכונות עקרונית להשתתף בכינוס בפריז, אך מדמשק טרם נמסרה כוונתו של הנשיא הסורי בשאר אסד. בהקשר זה ראוי לציין ששני שליחיו של סרקוזי ביקרו היום בדמשק. הם ישובו עם תשובותיהם לפריז ואז כנראה יתברר אם גם אסד מוכן להגיע למפגש האמור.

 

אגב, הזמנת אסד לאירוע בהשתתפות אולמרט, ולאירועים נוספים למחרת באירועי "יום הבסטיליה" ובמצעד הגדול בשאנז אליזה לצידו של נשיא צרפת,

יש בה משום פריצת מעגל הבידוד בו הייתה שרויה דמשק בשלוש השנים האחרונות. זאת על רקע הקמת בית הדין הבן-לאומי, לחקירת רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, שסוריה נחשדה כמעורבת בו. מוקדם יותר דווח בעיתון בקטאר כי בית הדין הזה יבוטל.

 

כעת, עם הזמנה זאת שבאה על רקע בחירת נשיא בלבנון, כינון השיחות העקיפות בין ישראל לסוריה, והמהלכים להחזרת שני החיילים חטופים בלבנון, אלדד רגב ואהוד גולדווסר - בידיעה ובאישור סוריים, נראה שפריצת מעגל הבידוד הסורי רוקמת עור וגידים.


פורסם לראשונה 15/06/2008 22:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס. רוצה פגישה
צילום: יותם פרום
מומלצים