שתף קטע נבחר

קצין בכיר: "הרגיעה תהיה רגעית ושבירה"

הרמטכ"ל גבי אשכנזי דיבר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת ואמר שצה"ל נותן אשראי לרגיעה, אך מתכונן לפעולה. קצין בכיר הזהיר: "זה יהיה רגעי ושביר". הבוקר דווח ב"אל חיאת" על ההסכם המתגבש, שיכלול שלושה שלבים - אך לא את שחרור גלעד שליט. בירושלים טענו בתגובה כי שחרור החייל הוא חלק ממתווה הרגיעה

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, אמר היום (ג') בדיון בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת כי "צה"ל נותן אשראי לרגיעה אך גם מתכונן לפעולה". קצין בכיר שהשתתף אף הוא בדיון אמר כי "גם אם תושג רגיעה עם חמאס וארגוני הטרור ברצועת עזה, היא תהיה זמנית ושבירה".

 

הרמטכ"ל דיבר גם על הנעשה ביהודה ושומרון, ואמר כי "השוטרים הפלסטינים

שנפרסו עושים את עבודתם בתחום החוק והסדר, אך לא בתחום הביטחון".

 

נושא חיזבאללה עלה אף הוא בדיון. אחד המשתתפים, ראש חטיבת מחקר באגף המודיעין, תא"ל יוסי ביידץ, אמר שהארגון בנה תשתית תת קרקעית מדרום לנהר הליטני למרות החלטה 1701 של האו"ם לאחר מלחמת לבנון השנייה. לדבריו, החלטת האו"ם אמנם חיזקה את יוניפי"ל אך לא מנעה מחיזבאללה לשקם את כוחו. לדבריו, "השני היחיד בין המצב לפני המלחמה לכעת - הוא שדגלי חיזבאללה אינם מונפים".

 

כמה חברי כנסת מתחו ביקורת חריפה על הופעת הקצינים בוועדה. במהלך דבריו של ביידץ, זעמה ח"כ לימור לבנת על כך שהאריך בדבריו על מספר ההרוגים הפלסטינים. לעומתה, ח"כ יוסי ביילין התרעם על שהרמטכ"ל "מסתפק בסימון וי". במכתב ליו"ר הוועדה, ח"כ צחי הנגבי, הוסיף ביילין שלדעתו "מדובר בבזבוז זמן, הרמטכ"ל לא מציג באמת שום דבר בפנינו ושם ללעג את הוועדה".

 

שישה חודשים, שלושה שלבים

בתוך כך, פרסם הבוקר העיתון "אל חיאת", היוצא לאור בלונדון כי הסכם הרגיעה יכלול שלושה שלבים. מקורות פלסטינים מסרו לעיתון כי בשלב הראשון תוכרז רגיעה למשך שישה חודשים ולאחריה תכלול הרגיעה גם את הגדה המערבית.

 

לפי הדיווח הסכם הרגיעה כולל שלושה שלבים: השלב הראשון ייצא לפועל

שלושה ימים לאחר הודעת מצרים ואשר במסגרתו תפתח ישראל את שני המעברים - מעבר קרני ממזרח לעיר עזה ומעבר סופה מצפון מזרח לעיר רפיח המחברים בין הרצועה לבין ישראל.

 

בשלב השני, שיחול שבוע לאחר כך, תסיר ישראל את האיסור על הכנסתם של מרבית סחורות וחומרי הגלם להם יש דרישה ברוצעת עזה, וזאת פרט למספר מצומצם של חומרים אשר ישראל סבורה כי הם מסייעים לתעשיית הרקטות והנשק של חמאס, ובכלל זה מדובר בצינורות מתכת וכן חומרים כימיים.

 

השלב השלישי יחל שבוע אחר כך, כאשר במסגרתו תכונס ישיבה בה ידון מנגנון

של הפעלת מעבר רפיח המחבר בין רצועת עזה לבין רצועת מצרים.

 

מנגד, הבהירו בירושלים שישראל לומדת על כך ששחרור שליט הוא חלק ממתווה ההסכם להפסקת האש. עם זאת, הדגישו גורמים כי הם רואים בחיוב את עצם העובדה שהחמאס מנסה לשפר עמדות, ולו בצורה תקשורתית: "הדבר מצביע על נכונות לקבל את המתווה, למרות שאנחנו עדיין ממתינים לתשובות הרשמיות דרך קהיר". אותם גורמים הוסיפו: "יקשה עלינו לראות את מעבר רפיח נפתח לפני שמקודם שחרורו של גלעד שליט".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 723 ימים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי בכנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים