שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  האם ב"כוכב נולד" הפרו זכויות יוצרים?

  שני מוזיקאים פנו אל טדי ואל קשת בטענה כי במהלך פרקי האודישנים של "כוכב נולד", ייחסו את כתיבת שירם "הראש נדלק" לאיציק אזולאי. כעת הם דורשים פיצויים

  האם "טדי הפקות" ו"זכיינית ערוץ 2 קשת", הפרו זכויות יוצרים בפרקי האודישנים של העונה הנוכחית של "כוכב נולד"? בהחלט כן, לטענתם של כפיר עטיה ושרון אסולין.

   

  מי שצופה בעונה השישית של "כוכב נולד" ודאי זוכר את המשתתף איציק הג'ינג'י (איציק אזולאי), שהופיע בתוכנית ביום ראשון האחרון. איציק, מאבטח במקצועו, טען שהשיר "הראש נדלק" נכתב על ידו ועמד על דעתו שאכן כך הדבר מול מרגול. בתוכנית הוחלט כי נדרש כאן שופט אובייקטיבי, המתמצא בזמר הים תיכוני על כל רבדיו, על מנת להכריע בסוגייה. הזמר אבי ביטר נקרא לדגל, וקבע כי השיר אכן נכתב על ידי אדום השיער. אבל לא כך הדבר.

   

  במכתב התרעה שנשלח ל"טדי הפקות" ו"שידורי קשת", שני הגופים שחברו יחדיו להפקת התוכנית ושידורה, ממשרד עורכי הדין של גבריאל קרמר, נטען כי כפיר עטיה ושרון אסולין הם יוצרי השיר, שיצא לאור כסינגל במרץ 2006. השיר אף נכלל במסגרת אלבומו של כפיר עטיה ובאוסף רמיקסים. בנוסף, עטיה רואיין אודות "הראש נדלק" בתוכנית הרדיו של דידי הררי, כיוצר וכמבצע שלו. במכתב צויין גם כי השיר הוא שיר מוכר, המשווק גם כרינגטון, מושמע ברדיו והקליפ שלו משודר מפעם לפעם בערוץ 24. בדיקה זריזה באתר אקו"ם גילתה כי עטיה ואסולין אכן רשומים כיוצרי השיר.

   

  עוד נאמר במכתב כי עטיה ואסולין, יוצרי השיר, "נדהמו לגלות כי הפרתם בבוטות וברגל גסה את זכויות היוצרים שלהם בשיר במסגרת תוכניתכם 'כוכב נולד 6' ששודרה אתמול בערב, וכי המשכתם בהפרה זו הן בתוכניתכם 'יום חדש' ששודרה בבוקר שלמחרת... והן בשידורים חוזרים ונשנים בפרומואים שהנכם משדרים".

   

  הואיל נמצא בבעלותם הבלעדית של יוצריו, עטיה ואסולין, דבר שמעניק לו מעמד של יצירה מוגנת על פי דין. ייחוס הבעלות בזכויות היוצרים של השיר באופן מפורש, חד משמעי וברור ל"איציק הג'ינג'י" מהווה לטענת בא כוחם "נישול מוחלט של השניים מזכויותיהם המוסריות בשיר". כמו כן נטען כי

  האישרור שהעניק אבי ביטר לבעלות השגוייה, בשידור בעל אחוזי צפייה גבוהים,  היווה "וידוא הריגה" לייחוס השיר לבעליו החוקיים. לטענתם, גם אם הדבר נעשה בתום לב, הרי שנעשה באופן נמהר מדי, שדרש בדיקה שלא נעשתה כראוי.

   

  השניים טוענים שהדבר גרם להם נזק כספי עצום ועוגמת נפש רבה, והם מאיימים להשתמש בזכותם על פי חוק לתביעת פיצויים ללא הוכחת נזק על סך 100 אלף שקלים.

   

  כדי להגיע לפשרה, בא כוחם של עטיה ואסולין דורש מטדי הפקות ומקשת, שתוך שלושה ימים יזמינו את אסולין ועטיה ויאפשרו להם לבצע את השיר בתוכנית באופן מלא. כמו כן הוא מבקש כי יחדלו לאלתר וימנעו בעתיד מהמשך הפרת זכויות המוסריות של היוצרים, לרבות הפסקת השידורים החוזרים של הקטע בכל מדיום שהוא. בנוסף הוא דורש כי קשת וטדי יפצו את השניים ב-40 אלף ש"ח.

   

  מחברת קשת נמסר בתגובה: "איציק הג'ינג'י ביצע את השיר בלהט במסגרת האודישן שלו וטען לראשוניות ואף הביא כחיזוק את אבי ביטר. אם לאחר בדיקה, יסתבר כי מאחורי השיר עומדים יוצרים אחרים, נשמח להביא אינפורמציה זו לידי הצופים. ג'ינג'ים וכאלו שאינם אדמוני שיער".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כוכב נולד 6. לא בדקו לעומק?
  לאתר ההטבות
  מומלצים