שתף קטע נבחר

דיווח: ישראל ערכה תרגיל המדמה תקיפה באיראן

הניו יורק טיימס מדווח כי חיל האוויר הישראלי ערך תירגול אווירי גדול מאוד מעל הים התיכון - במה שנראה לאמריקנים כחזרה כללית להפצצה באיראן. גורם בפנטגון אמר לעיתון כי "ישראל רוצה שכל העולם יידע שהיא מוכנה לתקיפה אפשרית"

ישראל ערכה תרגיל צבאי גדול לפני כמה ימים, שנראה בעיני גורמים אמריקנים כחזרה כללית להפצצה אפשרית של אתרי הגרעין באיראן. כך מדווח הבוקר (יום ו') העיתון "ניו יורק טיימס".

 

גורמים אמריקנים אמרו לעיתון כי התרגיל הישראלי נועד לבחון את היכולת הצבאית לתקיפה ארוכת טווח, והוא מדגים את הרצינות הרבה שבה ישראל מתייחסת לאיום הגרעין האיראני.

 

העיתון  גילה כי יותר ממאה מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי, F-15 וF-16 השתתפו בתמרונים, שהתנהלו באגן המזרחי של הים התיכון מעל יוון, בשבוע הראשון של החודש.

 

בתרגיל השתתפו גם מסוקים שתפקידם יהיה לחלץ טייסים ממטוסים שהופלו. בתמרון טסו מסוקים ומטוסי תדלוק למרחק של יותר מ-1,500 ק"מ, שהוא דומה למרחק שבין ישראל לבין האתר שבו האיראנים מעשירים אורניום בנתנז.

 

גורמים רשמיים בישראל סרבו להתייחס לפרטי התרגיל וגורמים צבאים אישרו רק ש"חיל האוויר הישראלי מתאמן באופן שגרתי בביצוע משימות מגוונות כדי להתמודד עם האיומים שישראל מתמודדת אתם". אולם היקפו של התרגיל מבטיח כי האמריקנים וגורמי מודיעין אחרים ילמדו על קיומו.

 

"ישראל רוצה שהעולם יידע שהיא מוכנה"

בכיר בפנטגון שתודרך על התרגיל, אמר כי הוא נועד למטרות מגוונות. אחת מהן היא להתאמן בטקטיקות אוויריות, בתדלוק אווירי ובהליכים נוספים הדרושים לביצוע התקפה נגד מתקני גרעין איראנים ונגד הטילים ארוכי הטווח של איראן.

 

התרגיל הישראלי נועד גם לשגר מסר לארה"ב ולמדינות אחרות, לפיו ישראל מתכוננת לפעולה צבאית אם יכשלו המאמצים הדיפלומטים למנוע מאיראן לייצר פצצת אטום. הבכיר בפנטגון אמר ל"ניו יורק טיימס" שהישראלים "רוצים שנדע, הם רוצים שהאירופים יידעו ושהאיראנים יידעו". בעניין הזה יש "איתותים ישראלים בכמה מישורים".

 

גורמים אמריקנים אמרו לעיתון כי הם לא מאמינים שממשלת ישראל קיבלה החלטה לתקוף את איראן, והם לא חושבים שהתקפה כזו עומדת להתרחש בקרוב. נאמר להם שישראל מכינה תוכניות לתקיפת מטרות גרעין באיראן וכי היא תתקוף אם יהיה צורך.

 

לפי הדיווח, איראן לוקחת את האזהרות הישראליות ברצינות והגבירה בשבועות האחרונים את ההגנה האווירית שלה, כולל הגברת הפטרולים. "הם בהחלט עצבנים והעמידו את ההגנה האווירית שלהם בכוננות", אמר גורם בממשל בוש ל"ניו יורק טיימס".

 

גורמים בפנטגון הבהירו לעיתון כי חיל-האוויר הישראלי עורך מדי קיץ תרגיל גדול מעל הים התיכון או בשטחה של טורקיה שבו מתרגלים הפצצות ותדלוק אווירי. אבל התרגיל בתחילת החודש כלל מספר גדול מהרגיל של מטוסים וכלל משימות חילוץ מתמשכות תחת קרב.

 

הרבה מהתכנון משקף כפי הנראה את מחוייבותם של מפקדי צה"ל להבטיח שהכוחות יהיו מצויידים ומאומנים כראוי. "הם מתאמנים שוב ושוב ושוב, כדי שאם בסופו של דבר הם יצטרכו לבצע, הם יהיו מוכנים. הם לא מסירים שום אופציה מהשולחן", מסכם הגורם בפנטגון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס קרב F-16
צילום: AP
טילים איראנים. מטרה מדומה
צילום: רויטרס
מומלצים