שתף קטע נבחר

גורם ישראלי: התמרונים האוויריים - חזרה גנרלית

גורם פוליטי המתואר כמי שמצוי בפרטי התמרונים שערך חיל האוויר בתחילת החודש באגנו המזרחי של הים התיכון, אמר לעיתון הבריטי "טיימס" כי "איראן צריכה לקרוא את הכתובת שעל הקיר. זו החזרה הגנרלית. עליה לקרוא את התסריט לפני שהיא ממשיכה בתוכנית הגרעין שלה. אם הדיפלומטיה לא תניב תוצאות, ישראל תנקוט צעדים צבאיים"

גורם ישראלי קשר הבוקר (שבת) בין התמרונים שקיים חיל האוויר בתחילת החודש מעל הים התיכון לבין מתקפה אפשרית באיראן. בדברים שפורסמו בעיתון הבריטי "טיימס" שיגר גורם פוליטי - המתואר כמי שמצוי בפרטי התרגיל -  מסר ברור לאיראן לפיו מדובר ב"חזרה גנרלית" לקראת פעולה צבאית ישראלית נגד מתקני הגרעין.

 

"האיראנים צריכים לקרוא את הכתובת שעל הקיר. זו החזרה הגנרלית. עליהם לקרוא את התסריט לפני שהם ממשיכים בתוכנית הגרעין שלהם.

 

אם הדיפלומטיה לא תניב תוצאות, ישראל תנקוט בצעדים צבאיים על מנת לעצור את התהליך האיראני לייצור פצצת גרעין", אמר הגורם.

 

אתמול דיווח העיתון האמריקני "ניו-יורק טיימס כי התרגיל הישראלי נערך בשבוע הראשון של החודש והשתתפו בו יותר ממאה מטוסי קרב מסוג F-15 ו-F-16. על פי הדיווח, התמרונים התנהלו באגן המזרחי של הים התיכון, מעל יוון, והשתתפו בהם גם מסוקים שתפקידם יהיה לחלץ טייסים ממטוסים שהופלו.

 

מסוקים ומטוסי תדלוק טסו במהלך התמרון למרחק של יותר מ-1,500 ק"מ, שהוא מרחק דומה לזה שבין ישראל לבין מתקן הגרעין בנתנז - בו מעשירים האיראנים על פי החשד אורניום.

 

גורמים אמריקנים אמרו כי התרגיל הישראלי נועד לבחון את היכולת הצבאית לתקיפה ארוכת טווח, והוא מדגים את הרצינות הרבה שבה ישראל מתייחסת לאיום הגרעין האיראני. "הישראלים רוצים שנדע, הם רוצים שהאירופים יידעו ושהאיראנים יידעו. בעניין זה יש איתותים בכמה מישורים", אמר גורם בפנטגון.

 

"כדור אש במזרח התיכון"

הדיווח על האימונים שביצע חיל האוויר הקפיצו את ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מוחמד אל-בראדעי, אשר הזהיר אמש בראיון לרשת הטלוויזיה "אל-ערבייה" כי אם תותקף איראן - יתפטר מתפקידו.

 

"מתקפה צבאית תהיה הדבר הגרוע ביותר ותוביל למסלול התרסקות. היא תהפוך את האזור ל'כדור אש'. אני רואה כיום באיראן סכנה ממשית וחמורה אך אם תתבצע מתקפה צבאית נגד איראן כיום, יהיה זה בלתי אפשרי עבורי להמשיך בתפקידי", אמר.

 

גורמים רשמיים בישראל סירבו להתייחס אתמול לדיווח ב"ניו-יורק טיימס" ורק אישרו ש"חיל האוויר הישראלי מתאמן באופן שגרתי בביצוע משימות מגוונות כדי להתמודד עם האיומים שישראל מתמודדת אתם".

 

בתוך כך, ממשיכה איראן בהצהרות לפיהן תמשיך בפרויקט העשרת האורניום "ללא הפסקה". נציג איראן בסוכנות הגרעין, עלי אשכר סולטנייה, אמר כי תוכנית הגרעין תימשך כהרגלה, על אף הצעת התמריצים שהגישו מדינות המערב בתמורה להשעייתה. 

 

במקביל, אמר דובר ממשלת איראן, רולאם-חוסיין אלהם, כי תשובתה של איראן לחבילת התמריצים של מדינות המערב והמשך המשא ומתן עמן לא יתבססו על השעיית העשרת האורניום.

 

"השעיית העשרת האורניום היא עניין לא הגיוני ובלתי מתקבל על הדעת", אמר אלהם במסיבת עיתונאים שערך בטהרן. "נקבע לוח זמנים למתן תשובה לחבילת התמריצים ואיראן תיתן את תשובתה לאחר שתבדוק את ההצעה". בהתייחס לאפשרות לתקיפה ישראלית באיראן, אמר אלהם: "הדיבורים האלה מצד המשטר הציוני מוכיחים את התפיסה האיראנית שהמשטר הזה מסוכן לביטחון העולם ולשלומו".

 

בהכנת הידיעה השתתף דודי כהן
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס F-16 (ארכיון)
צילום: AP
אל-בראדעי. מסלול התרסקות
צילום: איי אף פי
מומלצים