שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס

  זוהי אזעקת אמת

  הסרט המצוין "ממשלת ישראל עושה הכל" לא יחזיר את גלעד שליט הביתה, אבל הוא תחליף נוקב, רב עוצמה למה שצריך היה להתרחש כאן, לו עדיין היתה בישראל תחושה של לכידות חברתית, לו התקיימה בה סולידריות ערכית


   

  "תדע כל אם עבריה שמסרה את גורל בנה לידי המפקדים הראויים לכך", אמר דוד בן גוריון. בגרסת 2008, "ממשלת ישראל עושה הכל", סרטה המצוין של עירית גל, המפקדים אולי ראויים על אף שכשלו, אבל המנהיגים כבר לא ראויים להיות אחראים לגורלם של אנשים צעירים.

   

  ותדע כל אם עבריה שמחר בבוקר יכולים ליפול עליה השמים כפי שנפלו על אביבה שליט, אמו של גלעד שליט, שדיברה בסרט הזה באיפוק ובתבונה ובלי כל סנטימנטליות. ויידע כל אב עברי שמחרתיים בנו-שלו, יחידו אשר אהב, יכול להפוך לקרבן במשחק כוחות מטורף בין קיצוני החמאס וחיזבאללה לבין הנהגה ישראלית חלולה וחסרת אחריות.


  נועם שליט. אב מאופק אחד לא מספיק 

   

  "ממשלת ישראל עושה הכל", סרט מאופק שמתחקה עקב בצד אגודל אחר הכרונולוגיה של ימי שביו של גלעד שליט, צריך לשמש להורים ששולחים את ילדיהם למלחמות ישראל כצפירת אזעקה גדולה ומחרישת אזניים. זוהי אזעקת אמת.

   

  במלאת שנתיים לשביו של גלעד שליט מתקיים קמפיין מסודר להעלאת המודעות הציבורית והממשלתית לכשלים שליוו את הטיפול בשחרורו למן היום הראשון. משפחת שליט הסכימה להצטלם ולהיחשף כפי שלא עשתה עד כה, בטלויזיה ובעיתונות. משפחת שליט עתרה לבג"צ לחייב את ממשלת ישראל להתנות את הרגיעה בעזה בשחרורו של שליט. תדע כל אם עבריה שמפלטה האחרון הוא בג"צ, וגם זה לא בטוח, כי מדינת ישראל ומנהיגיה תמיד יכולים להתגונן בהיכל המשפט בטענה שמעשיהם הם "מעשי מדינה", קטגוריה של עניינים שבג"צ מנוע מלהתערב בהם. לפיכך הסרט הזה היה חשוב כל כך.

   

  הסרט מראה כיצד ממשלת ישראל זגזגה בטיפול בפרשת שליט למן הרגע הראשון. לא יהיה משא ומתן, אמר נחרצות ראש ממשלה שהיה אז טירון בתפקידו, והורה על פעולה צבאית רחבת היקף בעזה: כ-650 פלסטינים נהרגו במעשי האיבה האלה, וגלעד שליט לא שוחרר.

   

  חודש לאחר מכן, בכשלים מקומיים דומים להדהים, נשבו גולדווסר ורגב. לא יהיה משא ומתן, אמר ראש הממשלה והביא עלינו את מלחמת לבנון השניה. 39 אזרחים, ביניהם ילדים, ויותר מ-120 חיילים נהרגו, ואלוהים יודע כמה אזרחים לבנוניים - ורגב וגולדווסר, אתם זוכרים, לא שוחררו.

   

  הכל או כלום

  במקביל להצהרות הלוחמניות של קברניטי ההנהגה, מתנהל כל העת משא ומתן, או סוג של מגעים, או משהו בלתי ברור לחלוטין: מן הסרט עולה כיצד הזגזוג, אי ההחלטיות, חוסר היכולת להכריע והעדרו המוחלט של חוט שדרה מוסרי מלווים גם את המגעים הללו. ערוץ בסקין-סניורא נחסם על ידי השב"כ בטענה האוילית כי אין זה מן הראוי שקרוב משפחה של ראש הממשלה ינהל עניינים שכאלה. ושגלעד שליט יירקב בבור בעזה, זה כן ראוי? והנה עופר דקל, מי שמונה למתווך ועושה זאת בהתנדבות, לא מקבל מהממשלה אפילו שירותי משרד וטלפון כדי לנהל את מה שהוא מנהל. והנה עוד ועוד עדויות להססנות, אי החלטיות, חוסר יכולת להחליט.

   

  מתווכים ובכירי זרועות הבטחון מן העבר – אורי סלונים, יעקב פרי, עמי איילון ואחרים - מישירים מבט אל המצלמה ומבהירים כי בהחלט לא נעשה הכל ובהחלט אפשר היה אחרת, והנה לראיה, בכל פעם שלא נוהל משא ומתן, שלא שוחררו אסירים פלסטינים שמספרם עצום ורב, לא שוחררו גם שבויים ישראלים.

   

  מנגד, השר אבי דיכטר אומר שהוא וחבריו לממשלה יכולים להתבונן במראה ולאמר לעצמם שעשו הכל. לעצמם, אולי כן: הם הרי חיים בבועה שהמילה "אחריות" בה פירושה "הבה ניצור עוד ספין תקשורתי ליומיים שלושה ואחר כך כולם ישכחו".

   

  הסרט של עירית גל הוא תחליף נוקב, רב עוצמה למה שצריך היה להתרחש כאן, לו עדיין היתה בישראל תחושה של לכידות חברתית, לו התקיימה בה סולידריות ערכית: לא ארבע אמהות כי אם 200 אלף, שכולן צובאות על משרדו של ראש הממשלה ותובעות ממנו להיות ראוי לגלעד שליט ולמשפחתו. לא אב מאופק ומרשים וקורע לב אחד, שנרתע אפילו מצביעת תנאי שביו של הבן בצבעים עזים מדי, כי אם מאות אלפי אבות, בוגרי צה"ל ומשרתיו הנאמנים, עולים ברגל לירושלים ואומרים שככה אי אפשר עוד לנהל את חיינו.

   

  זה לא יקרה. מלחמת לבנון השניה לא חוללה את תנועת המחאה שיכולה

  היתה לאלץ את ההנהגה ללכת הביתה. סרט אחד לא יחזיר את גלעד שליט הביתה. בהפסקות לפרסומות, סלקום נותנת הטבות לחיילים. אתם יודעים, אפשר היה לתהות אם סרט דוקומנטרי כמו זה נבחן במידת האפקטיביות שלו בעולם האמיתי או רק במצוינותו, ביבשושיותו העובדתית שהיא הזמנה לסיוט, בנכונותו להתמקד בעובדות ולא בזעקת הלב סוחטת הרייטינג. זה היה סרט מצוין.

   

  גלעד שליט לא יחזור הביתה אלא אם כן ממשלת ישראל באמת תעשה הכל. מי שהיה זקוק להוכחה נוספת, יודע אחרי הסרט שכבר שנתיים, ממשלת ישראל לא עושה. תראו אותו שוב, בבקשה. תחליטו בעצמכם ואחר כך תנו נשיקת לילה טוב לילד שעוד מעט יתגייס. תגידו לו שממשלת ישראל תעשה הכל?

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערוץ 2
  אביבה שליט. איפה אלפי האמהות?
  צילום: ערוץ 2
  לאתר ההטבות
  מומלצים