שתף קטע נבחר

יעלון: להקריב שבוי, כשהמחיר כבד מדי

בשעה שעסקאות חילופי שבויים הולכות ונרקמות מול חיזבאללה ומול חמאס, מצהיר הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף במיל' משה (בוגי) יעלון, כי "במצבים מסוימים צריך להגיד שאנחנו מוכנים להקריב מול מה שדורשים מאיתנו לשלם, כי מחיר התשלום הוא הרבה יותר כבד ממחיר האובדן של השבוי"

לא בכל מחיר: הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף במיל' משה (בוגי) יעלון, אמר היום (ב') כי אין לשחרר אסירים ביטחוניים, בעסקאות חילופי שבויים שבהן ה"מחיר" הנדרש גבוה מדי, "כשזה מגיע לשאלה של עסקה, אני מאלה שגורסים את המינימום, ובמצבים מסוימים אפילו להגיד שאנחנו מוכנים להקריב מול מה שדורשים מאיתנו לשלם, כי מחיר התשלום הוא הרבה יותר כבד ממחיר האובדן של השבוי".

 

יעלון, שדיבר בכנס במכללה האקדמית תל חי בנושא מנהיגות בצה"ל בשנות ה-2000 שהוקדש לזכרו

של רס"ן איתן בלחסן ז"ל, אמר כי "במצבים מסוימים, מחיר התשלום בעסקה הוא הרבה יותר כבד ממחיר אובדן החייל השבוי".

 

יש לציין כי יעלון, שהיה אז רמטכ"ל, תמך בעסקה בשנת 2003 להחזרת החיילים החטופים עדי אביטן, בני אברהם ועומר סוואעד והאזרח אלחנן טננבאום. באותה עסקה שוחררו כ-400 אסירים פלסטינים שהיו כלואים בישראל, ו-23 לבנונים, ביניהם מי שהוגדרו במשך שנים ארוכות "קלפי מיקוח" לשחרורו של רון ארד: מוסטפה דיראני והשייח' עבד אל כרים עובייד. 

  

בהתייחסו לסוגיית גלעד שליט, אמר יעלון כי "כמובן שאם יש לנו יכולת מבצעית לשחרר, כמו שניסינו לא מעט פעמים בעבר, לפעמים בהצלחה ולפעמים לא בהצלחה, אז צריך ללכת על זה. ואני מתאר לעצמי שאם היינו יכולים, אז זה כבר היה נעשה מזמן לגבי השבויים הנוכחיים".

 

שופטי בג"ץ דנו שוב אחר הצהריים בעתירת משפחת שליט נגד ממשלת ישראל נגד הסכם הרגיעה. בעקבות תשובת המדינה לבג"ץ, הודיעה הבוקר משפחתו של החייל החטוף, שהיא עומדת על דעתה שבג"ץ יקיים דיון בעתירתם.

כמו כן, הם ביקשו מבית המשפט להאריך את ההחלטה שהתקבלה אתמול ולפיה לא יחול שינוי במעברים ברצועת עזה עד לקיום דיון וקבלת החלטה חדשה.

 

ובינתיים אין התקדמות גם בעסקה עם חיזבאללה. אתמול נחשף ב-ynet כי חיזבאללה חזר לתביעתו המקורית לשחרור מאות אסירים פלסטינים בתמורה לחיילים החטופים, אלדד רגב ואהוד גולדווסר. ישראל הודיעה שלא תהיה מוכנה בשום פנים ואופן לשחרור אסירים פלסטינים במסגרת שחרור רגב וגולדווסר, ואילו חיזבאללה מתעקש לכלול בעסקה מאות אסירים פלסטינים, כדי לחזק את מעמדו בעולם הערבי כ"פטרונם של הפלסטינים". 

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני לפני 729 ימים.

 

אהוד גולדווסר ואלדד רגב נחטפו ללבנון לפני 712 ימים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעלון. התשלום לפעמים כבד יותר
צילום: ניב קלדרון
מומלצים