שתף קטע נבחר

מובארק לאולמרט: רפיח לא ייפתח בלי שליט

ראש הממשלה נועד עם נשיא מצרים והודה לו על המאמץ לשקט בדרום. לדברי גורם בכיר בפמלייתו, מובארק התחייב שמעבר רפיח לא ייפתח בלי פתרון סוגיית שליט. "המצרים יצאו מגדרם כדי להוכיח נכונות לסייע", אמרו אנשי אולמרט. המו"מ האינטנסיבי יחודש השבוע

בעוד הרגיעה מחזיקה מעמד - חרף איומי הג'יהאד האיסלאמי להפר אותה, בעקבות חיסול שניים מאנשיהם בשכם - קפץ ראש הממשלה למצרים, בין השאר - בניסיון לקדם עסקה לשחרור החייל גלעד שליט. לפי גורם בכיר בפמלייתו, נשיא מצרים חוסני מובארק הבטיח לסייע.

 

בראשית הפגישה ישבו שני המנהיגים כשעה בארבע עיניים, בקלאב רויאל שעל חוף ימה של שארם א-שייח', ובהמשך הוכנסו צוותים משני הצדדים. לדברי גורם בכיר בפמליית ראש הממשלה, "קיבלנו הבטחות שמעבר רפיח לא ייפתח כל עוד לא ייפתר עניין שליט". לבקשת אולמרט, מו"מ אינטנסיבי בתיווך מצרים לשחרורו של שליט יחל עם בואו של עופר דקל לקהיר, עד סוף השבוע.


הבטחה למאמץ לשחרור שליט. מובארק ואולמרט (צילום: רויטרס)

 

ראש הממשלה שיבח את המארח על מאמצי התיווך, שהובילו לרגיעה מול ארגוני הטרור בעזה. "בין מצרים לישראל יש שותפות אסטרטגית, והמנהיגות הנחושה שלך - לצד המאמץ המיוחד שאתה עושה כדי להביא לשקט ולרגיעה - זוכים להערכה רבה בקהילה הבינלאומית ובישראל".

 

נושא הברחות אמצעי הלחימה מסיני לעזה עלה בהרחבה בשיחות בין הצוותים. המצרים התחייבו לעשות כל מאמץ לעצור זאת. "היה ביקור מאוד חיובי באוירה מאוד טובה. המצרים יצאו מגדרם כדי להוכיח את נכונותם לסייע, בעיקר בהמשך ייצוב הפסקת האש", סיפר גורם בפמליה.

 

בתוך כך, פנו עורכי דינם של בני משפחת שליט לראש הממשלה, לשרי הקבינט וליועץ המשפטי לממשלה בדרישה כי הקבינט יתכנס לאלתר לדון בנושא החייל החטוף, בעקבות החלטת בג"ץ.

 

לקראת הביקור העניק אולמרט ראיון נרחב לעיתון הערבי-הלונדוני

הפופולרי, "א-שרק אל-אווסט". הוא סיפר כי בניגוד למה שפורסם בתקשורת, הוא נושא ונותן עם הפלסטינים "לא על הצהרת עקרונות או הסכם זמני, כי אם על הסכם שלום מפורט, במלוא מובן המילה".

  

"יש לי תקווה אמיתית להגיע להסכם עד תום השנה הנוכחית", אמר ראש הממשלה, ובישר על התקדמות משמעותית בדיונים על סוגיות הליבה. בעניין הפסקת האש עם החמאס, הוא איים כי אם הברחות הנשק לרצועה יימשכו - ישראל תיאלץ לחדש את התקיפות. 

 


פורסם לראשונה 24/06/2008 11:59

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט בשארם, היום
צילום: AFP
מומלצים