שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ים המלח: שריפת ענק כילתה שמורת טבע

השריפה בשמורת עינות צוקים (עין פשח'ה), הסמוכה לים המלח, פרצה לפנות בוקר - ככל הנראה בעקבות ירי של פצצות תאורה על-ידי צה"ל. שעות ארוכות נאבקו עשרות כבאים ומתנדבים בניסיון להשתלט על הלהבות. "זה אסון. כ-2,000 דונמים של שטח טבעי נשרפו וחיות רבות נהרגו", אומרים פקחי השמורה

שריפת ענק בשמורת עינות צוקים (עין פשח'ה), הסמוכה לים המלח, כילתה אלפי דונמים של צמחייה. "זה אסון שממדיו עדיין לא ברורים", אומר דורון ניסים, סגן מנהל מחוז יו"ש ברשות הטבע והגנים. "אנחנו מעריכים שעד כה נשרפו כ-2,000 דונמים משטח השמורה ובעלי-חיים רבים נהרגו", הוא מוסיף, בעודו לוקח חלק במאמצי כיבוי האש.

 

דליקת הענק פרצה היום (ג') לפנות בוקר, בסביבות השעה 5:00, ככל הנראה כתוצאה מירי של פצצות תאורה על-ידי צה"ל. מהמועצה האזורית מגילות, שבשטחה ממוקמת השמורה, נמסר כי למקום נהרו כוחות צבא, משטרה וכיבוי אש מצוידים במטוסי כיבוי, ולצדם אנשי יחידת החילוץ מגילות ומתנדבים המתגוררים ביישובי המועצה. לאחר שעות ארוכות, הצליחו שירותי הכיבוי ועשרות המתנדבים להשתלט על הלהבות. "אנחנו עובדים במרץ כדי לכבות את האש - אבל השריפה הזו פשוט צוחקת עלינו", מעיד ניסים.  


"יכולת שיקום מהירה". ניסיונות כיבוי השריפה בשמורה (צילום: חיים צח)

 

  

"הנזק שנגרם עצום אבל למזלנו, מדובר בשמורה שיכולת השיקום שלה מהירה", מעיד ניסים. בשנת 1993, הוא אומר, פרצה באזור שריפה בממדים דומים, שנזקיה שוקמו תוך זמן קצר יחסית. "בשמורה יש מקורות מים רבים

המאפשרים לה להשתקם במהירות", הוא מתאר. עם זאת, ניסים מעריך שהנזק שנגרם לבעלי-החיים ולצמחייה רב. "נוכל להעריך את הנזק רק בתום האירוע, אבל אין ספק שמדובר בפגיעה משמעותית".

 

שמורת עינות צוקים, או בשמה הנוסף עין פשח'ה (מלשון מבוקע), היא שמורת הטבע הנמוכה ביותר בעולם - ומהיפות בארץ. הליך הכרזתה כשמורה החל בשנת 1969 ובהמשך היא גודרה וחולקה: חלקה הצפוני מכונה 'השמורה הסגורה', ואילו חלקה המרכזי וחלקה הדרומי נקראים 'השמורה החבויה'. בינות לעצי האשל וקני הסוף בעין פשח'ה שוקקים חיי טבע עשירים הכוללים קבוצת חמורים, יעלים וכחצי מיליארד ציפורים הנוחתות באזור במהלך עונות הנדידה או חיות בו.


פורסם לראשונה 24/06/2008 13:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נזק עצום. השריפה
צילום: חיים צח
מאמצים עצומים. השריפה
צילום: חיים צח
מומלצים