שתף קטע נבחר

סוכם: פריימריז בקדימה, העבודה לא תפזר הכנסת

נציגי העבודה וקדימה הגיעו להסכמה, לפיה העבודה תמשוך את תמיכתה בהצעת החוק לפיזור הכנסת, בתמורה לקיום פריימריז בקדימה בשלושת החודשים הקרובים. ח"כ הנגבי: שני הצדדים הבינו שההתכתשות לא משרתת אותם, או את המדינה. היחיד שמאוכזב הוא נתניהו"

אחרי קרב פוליטי שכלל אינספור איומים משני צדי המתרס, ירדו ראשי המפלגות מהעץ עליו טיפסו. יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ צחי הנגבי, הגיע להסכמה מול מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ איתן כבל, לפיה לא תתקיים היום (ד') ההצבעה על הצעת החוק לפיזור הכנסת.

 

הנגבי, כבל והשר שלום שמחון נועדו אתמול במשך שעות ארוכות מאז שעות אחר הצהריים, בביתו של שר הביטחון ויו"ר העבודה, אהוד ברק, בתל אביב. על פי ההסכם שנחתם, התחייבה העבודה להתנגד להצעת החוק לפיזור הכנסת, אם תעלה להצבעה מחר, או בכל מועד אחר במהלך השבועות הקרובים, בכפוף לעמידתה של קדימה בהתחייבותה לבחור יושב ראש חדש למפלגה עד ה-25 בספטמבר.

 

מפלגת קדימה התחייבה על פי ההסכם לכנס היום את הוועדה לענייני מפלגה, שתחל בקידום הליכי הפריימריז לבחירת יושב ראש חדש. ביום שני בשבוע הבא תתכנס סיעת קדימה, ועשרה ימים לאחר מכן תתכנס מועצת המפלגה על מנת לקבוע מועד מדוייק לבחירות המקדימות, שייערכו כאמור לפני ה-25 בספטמבר. אם יידרש סיבוב שני - ייערך גם הוא לפני התאריך שנקבע.

 

בהסכם, עליו חתומים הח"כים כבל והנגבי, נכתב כי "נדרשת אחריות ממלכתית למען ישראל. שתי הסיעות רואות חובה לשמור על יציבות שלטונית ולחזק את השותפות הקואליציונית ביניהן".

 

בכירים בעבודה שהיו מעורבים בניסוח ההסכם אמרו הלילה כי "זה הדבר הנכון למען יציבות שלטונית והאתגרים העומדים בפני מדינת ישראל". הבכירים הוסיפו כי "משמעות ההסכם היא שאולמרט סיים את תפקידו". גורמים במפלגה סיפרו שראש הממשלה עודכן בהתפתחויות במהלך הערב והלילה. לבקשתו של ח"כ כבל, הקריא הנגבי לאולמרט את פרטי ההסכם הסופי וקיבל את אישורו.

  

לאחר חתימת ההסכם, אמר הנגבי ל-ynet: "שני הצדדים הבינו שההתכתשות לא משרתת אותם או את המדינה.

ישנה הסכמה שמאפשרת לשני הצדדים לשמור על כבודם - העבודה תבעה לקבוע תאריך לפריימריז שיהיה מוסכם על ראש הממשלה, וברור שאין כאן מריחת זמן".

 

הנגבי הוסיף כי "ראש הממשלה מצדו יהנה מכך שלא יעמדו עם שעון עצר ליד ראשו. ההסכם ייאפשר לו לעבור את החקירה הנגדית בפרשת מעטפות הכסף, ולראות אם יחול שינוי כלשהו במערכה המשפטית שלו. בשלב זה, היחידים שמאוכזבים מההסכם הזה הם הליכוד ובנימין נתניהו. המשבר הזה הוא לא הגיוני במהותו, שכן שתי המפלגות אינן מעוניינות בבחירות בעת שבה נדרשת הכרעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק והנגבי. "שני הצדדים ישמרו על כבודם"
צילום: דודי ועקנין
אולמרט. "אף אחד לא יעמוד לידו עם סטופר"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים