שתף קטע נבחר

מזמורי תהלים

לפני 3,000 שנה כתב והלחין דוד המלך את תהלים. המוזיקה כבר נשכחה מאז, אבל תור מרקי החליט להחזיר עטרה ליושנה - עם גיטרה

דוד המלך כתב את ספר תהלים והלחין אותו כשהוא פורט על מיתרי הכינור. 3,000 שנה אחר כך, הגיע אולי הזמן לעדכן את הלחנים. תור מרקי, שעלה מארצות הברית כדי להתגורר בבני ברק, החליט להקליט אלבום שכולו על טהרת התהלים - עם מוזיקה עכשווית.

 

ynet מגיש לכם את הסינגל הראשון מתוך פרויקט תהלים של מרקי - פרק ט"ו, הנפתח בפסוק: "מזמור לדוד, יהוה מי יגור באוהלך, מי ישכון בהר קודשך". האלבום השלם צפוי להגיע לחנויות בסביבות ראש השנה.

 

מרקי, כיום בן 49, חי וגדל בסן דייגו, קליפורניה. בהיותו בן 14 עזב את בית הוריו כדי ללמוד בישיבה בישראל, אולם בהמשך שב לאמריקה. תקופת הבגרות עברה עליו מעט רחוק מההווי היישיבתי והדתי, אך לאחר שאביו נפטר - שב לשורשיו הדתיים

ובסיוע פעילי חב"ד חזר ללימודי קודש. במהלך מלחמת המפרץ שב לישראל וקבע את ביתו בבני ברק.

 

את הלחנים לפרקי התהלים כתב במשך שנים, אך שלח אותם ישירות למגירה. בעת שהתחזק, הציע לו רבו להקליט את השירים, ומפגש עם קן ברג'ס (אברהם בר) הוביל לאלבום החדש.

 

כשנשאל מדוע בחר להלחין דווקא את מזמורי התהלים, אומר מרקי: "התהלים הם חלק מהתפילה שלי בבוקר, אבל לא

תמיד היה לי קל להבין את המילים והמשמעות. אני חושב שכשהטקסטים עטופים במנגינה - קל יותר להתחבר אליהם, והם גם חודרים עמוק יותר".

 

מעבר לכך, מרקי סבור שהלחנים המלודיים יסייעו למאזינים לזכור את הטקסטים, והוא מבטיח שמלבד עשרה המזמורים שבאלבום הנוכחי - פרקים נוספים יולחנו בדיסק הבא. "התהלים נכתבו במוזיקה, אבל היא נשכחה", הוא אומר. "הגיע הזמן להחזיר עטרה ליושנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזמורים בלבוש עדכני
צילום: גבי מנשה
עטיפת הסינגל
עטיפת הדיסק
מומלצים